Już 25 listopada ukaże się drugi tom Historii Sportu, zatytułowany "Piłka nożna na polskim Pomorzu 1920-1939". W mikroświecie pasjonatów historii piłki nożnej jego pojawienie się będzie ważnym faktem.
Takiej pozycji jeszcze nie było na naszym lokalnym rynku. To doskonała pozycja dla wszystkich pasjonatów piłki nożnej z naszego regionu. Autorami są: Leszek Śledziona, Piotr Chomicki oraz Edwin Kowszewicz. Piłka nożna na polskim Pomorzu 1920-1939 to 2. tom serii Historia Sportu. W cyklu przygotowywanym przez Piotra Chomickiego i Leszka Śledzionę dotychczas ukazały się cztery publikacje: Rozgrywki piłkarskie w Łodzi 1910-1919 (tom 1), Rozgrywki piłkarskie w Galicji do roku 1914 (tom 3), mRozgrywki piłkarskie w Wielkopolsce do roku 1919 (tom 4) oraz Piłkarskie dzieje Wybrzeża 1991-2005 (tom 5).
- Co prawda, jak chyba każdy z autorów, mamy ciche pragnienie, aby nasze dzieło pozostało w pamięci czytelników przez długie lata, ale czy ta książka ma szansę stać się takim mikrobestsellerem? Abyś mógł sobie, drogi Czytelniku, odpowiedzieć na to pytanie, powinieneś ją przeczytać – zachęcają autorzy. Właśnie do tego chcielibyśmy Cię namówić. Piłka nożna nie ma w Polsce wielowiekowej tradycji. Jej bytność na naszych ziemiach należy liczyć od przełomu XIX i XX wieku. Było to zaledwie 120 lat temu. W skali historycznej – to zaledwie chwila, w porównaniu do dziejów innych rodzajów ludzkiej działalności, do historii samej europejskiej cywilizacji – można rzec, że historia futbolu to zaledwie historyjka. Jest jednak coś zadziwiającego w tych niedługich dziejach.
Międzywojenne Pomorze to pierwszy etap odkrywczej eskapady autorów po dziejach piłki nożnej w Polsce między 1920 a 1939 rokiem. Pomorze to dzielnica II RP niezbyt „piłkarsko zamożna”. Nic więc dziwnego, że tamtejsza piłka została szybko zapomniana. Nie było wszak na Pomorzu drużyny na miarę Wisły, Legii czy Cracovii, ale nie brakowało pasjonujących, dramatycznych wydarzeń, naszpikowanych emocjami i niosących spore niespodzianki. Nie zabrakło także lokalnych gwiazd – lubianych i podziwianych graczy, a także bezkonkurencyjnych teamów. Czy ktoś to jeszcze pamięta? Czy ktoś wie o bezkonkurencyjnej na Pomorzu w latach dwudziestych drużynie TKS-u Toruń? Zespole groźnym dla najlepszych, zdolnym pokonać każdą ówczesną polską drużynę?
- Piszemy o tym, jak powstał i dlaczego zniknął z mapy sportowej Polski. Czy ktoś zna jego największe gwiazdy – Józefa Stogowskiego, braci Gumowskich, Ciszewskich, Suchockich? A mistrzostwa Pomorza – kto w nich uczestniczył, kto walczył o laury, a kto niósł czerwoną latarnię? Piszemy o tym, drogi Czytelniku, kiedy i w jaki sposób owe mistrzostwa się zaczęły i jaki miały przebieg – dodają autorzy. - Czy znasz Czytelniku mistrzowskie drużyny – wiesz kto w nich grał? Masz świadomość, jak ułożyły się wojenne losy pomorskich zawodników? Odpowiadamy na wszystkie te pytania. Piszemy, dlaczego tylko TKS grał w międzywojennej I lidze, dlaczego innym pomorskim zespołom się to nie udało. Piszemy o tym, co działo się na pomorskiej prowincji, na Kujawach, w Paukach, w Krajnie, w budowanej wtedy Gdyni. Odkrywamy, że swojego mistrza miało nie tylko Pomorze, ale także inne pomorskie miasta, że toczyły się oddzielne rozgrywki o miano najlepszej drużyny m.in. Bydgoszczy, Torunia Grudziądza, Tczewa.
Piękną kartę historii zapisała także reprezentacyjna drużyna Pomorza. Autorzy przedstawiają uzyskane przez nią wyniki, najlepszych strzelców, podstawowych zawodników. Odkrywają, jak przedstawiały się piłkarskie stosunki polsko-niemieckie, jakie związki istniały między polskimi i niemieckimi organizacjami piłkarskimi. Tę publikację wyróżnia to że: każdy wynik meczu, każda informacja czy każde opublikowane zdjęcie ma w serii podane swoje udokumentowanie źródła np. prasa znajdująca się w bibliotekach, komunikaty związkowe i pisma klubowe znajdujące się w archiwach, zdjęcia pochodzące z kolekcji znajdujących się w instytucjach czy prywatnych zbiorach ect.
Autorzy zwracają się jednocześnie z prośbą do osób, które są w stanie im pomóc w uzupełnieniu braków w dokumentacji fotograficznej. Poszukują zdjęć Toruńskiego Klubu Sportowego z lat 1927–28, gdy klub ten występował w Lidze Państwowej. Kontakt: [email protected](Piotr Chomicki) i [email protected] (Leszek Śledziona) lub tel. 501 642 754. W ramach rewanżu czeka upominek od redakcji.
Opisywane kluby m.in. Sokół Toruń, Polonia Bydgoszcz, Czarni Toruń, WKS 8 Pułku Saperów Toruń, Toruński Klub Sportowy, WKS Toruń, Gedania Gdańsk, Olimpia Grudziądz, Szkoła Oficerska Bydgoszcz, Gryf Toruń, Zuch Toruń, Kaszubia Wejherowo, TKS 29 Toruń, PePeGe Grudziądz, I Sokół Bydgoszcz, SKS Starogard, Wisła Tczew, Goplania Inowrocław, Kabel Polski Bydgoszcz, Astoria Bydgoszcz, Unia Tczew, Bałtyk Gdynia, Cuiavia Inowrocław, Ciszewski Bydgoszcz, KPW Pomorzanin Toruń, Kotwica Gdynia, Flota Gdynia, Amator Bydgoszcz, Brda Bydgoszcz, Gwiazda Bydgoszcz, Czarni Nakło, KS Gdynia, Sport Club Grudziądz, Pomorzanka Wąbrzeźno, Unia Solec Kujawski, Pogoń Chełmża i inne.
Więcej o wydawnictwach można poczytać na niżej wymienionych stronach: oficjalna strona , oficjalna grupa na Facebooku oraz do zobaczenia prezentacji tomu trzeciego - "Rozgrywki piłkarskich w Galicji do roku 1914".
Rozpoczyna się promocyjna (14% upustu) detaliczns przedsprzedaż publikacji. Więcej informacji: [email protected] lub pod nr telefonu 501 642 754. Wysyłka książek planowana jest w ostatnim tygodniu listopada
Typiara17:41, 10.11.2016
Ktoś ? Coś?
To nie randki, to biznes [+18]
Dzięki only fans kobiety wzięły sprawy w swoje ręce. Wystarczy kamerka broszka paluszek i klient naprzeciwko. Wcześniej były burdele i streczycielstwo. Teraz kobiety są bezpieczne. Odpalają kamerkę w domu brocha do kamery a na konto wpływają dziengi. Tak to teraz wygląda. Nawet swej facjaty nie muszą pokazywać bo koniobicy na gebe nie patrz. To jest właśnie ta emancypacja i równouprawnienie. Jak trzeba robić to uciekają na only fans. Ku..... i jeszcze raz Kur...... a ddt chyba sie to podoba co?
Agata2025preczZku...
20:23, 2025-05-17
Miasto zamyka bulwar. Samochody muszą ustąpić
Wyrzucać osobówki z centrum miasta, dość terroru samochodowego. Realizować 15 min city i C40 .
Klaus schab
16:30, 2025-05-17
Ostatni cios przed ciszą? Gazetki z atakiem na Nawrocki
*%#)!& przestań szerzyć defetyzm w dupie byłeś g..o widziałeś. Tyle wiesz co ci w tvnsram powiedzą. Ja też jestem za strażakiem więc czekaj na wyniki klocku
niedupiarz
10:53, 2025-05-17
Hulajnoga kontra opel na rondzie. Ucierpiała 14-latka
Tylko strazak umie zgasić pozar *%#)!& pppisniętych przepisów i bubli
Erni
10:47, 2025-05-17