Marzy im się gra w drugiej lidze i to już od sezonu 2016/2017. Na razie zwierają szyki i szukają chętnych do gry. Toruński Klub Rugby, bo o nim mowa, już w październiku szykuje wielką rekrutację.
Wydawać by się mogło, że rugby dopiero raczkuje w naszym mieście. Jednak nic bardziej mylnego. Okazuje się, że tradycja jest stosunkowo długa, bo aż 14-letnia. Pierwszymi klubami były RC Toruń, Wektor Car i Szerszenie, które od trzech lat nie istnieją.
- Toruński Klub Rugby powstał na bazie ludzi grających w poprzednich Toruńskich klubach i paru nowych osób. To przyczyniło się do wystartowania w Mistrzostwach Polski Rugby 7osobowewgo w sezonie 2014/2015. W pewnym sensie jesteśmy przedłużeniem tradycji toruńskiego rugby – mówi Przemysław Stopano, prezes Toruńskiego Klubu Rugby.
12 października klub planuje przeprowadzić rekrutację wśród chętnych osób w Zespole Szkół nr 28 przy ul. Łyskowskiego 28 . Kto jest zatem poszukiwany?
- Najbardziej zależy nam na świeżej krwi, osobach nie związanych z rugby, chcących spróbować czegoś nowego. Poszukujemy osób ambitnych, sumiennych i systematycznych, które są zdolne poświęcić kilka godzin w tygodniu na rzecz drużyny. Mężczyzn w wieku seniorskim od szczupłego, zwinnego po większego i silniejszego. Takich, którzy nie szukają wymówek, nie boją się, że zaboli nóżka albo łokietek się zedrze. Szukamy też tych, którzy dostaną pozwolenie od żon, partnerek i dziewczyn – śmieje się pan Przemek.
Plany klubu są ambitne. Jak podkreśla Przemysław Stopano, od sezonu 2016/2017, zespół chciałby rozpocząć rywalizację w rozgrywkach drugiej ligi. To jednak uzależnione jest od kilku czynników.
- Chcielibyśmy zagrać w drugiej lidze w rugby 15-osobowym. Do tego potrzebna jest spora ekipa, dyscyplina, fundusze i przede wszystkim frekwencja na treningach. Jeżeli to się nie uda, to pozostają zawsze turnieje rugby siedmioosobowego, a ta odmiana zagości w na Igrzyska Olimpijskich w Rio de Janeiro – zaznacza.
Toruński Klub Rugby, od kwietnia 2015 roku, systematycznie wdraża program rozwoju rugby w szkołach poprzez bezkontaktową formę gry zwaną rugby tag dla klas podstawowych i gimnazjalnych. Warto dodać, że w maju, w SP nr 14 przy ul. Hallera zorganizowano szkolenie dla nauczycieli wychowania fizycznego przy współpracy z oficerem rozwojowym Polskiego Związku Rugby.
- Obecnie w tej szkole w rugby tag gra się codziennie, W projekt zaangażowana została też szkoła salezjańska na Wrzosach, ZS nr 8 i ZS nr 6 – wymienia Przemysła Stopano.
W Polsce, najbardziej utytułowanym klubem rugby jest AZS-AWF Warszawa. W ostatnich latach, największe sukcesy odnosi Arka Gdynia.
2 0
to ci dopiero niespodzianka. chyba się odważe hihihi :D
1 1
ciekawa inicjatywa, godna pochwalenia, akurat w sporcie toruńskim dużo się dzieje!
2 0
Nie powieem. Dobra gra słów haha. Spoczko
1 0
Powiem szczerze, że całkiem interesującą opcja
1 0
Najgorzej jak kobieta nie puści haha
2 0
Stopano czyżby Włoch.Uwielbiam Włochów ze zdjęcia wygląda bardzo przystępnie.
0 0
https://www.facebook.com/rugbytorun