Brudne siedzenia w jednym z toruńskich tramwajów zwróciły uwagę naszego czytelnika. Zdjęcie wykonane podczas podróży wywołało pytania o to, jak często pojazdy MZK są sprzątane i kto odpowiada za ich stan. O komentarz poprosiliśmy miejskiego przewoźnika.
::addons{"type":"only-with-us","color":"white"}
W miniony weekend otrzymaliśmy zdjęcie od pasażera MZK, na którym widać brudne siedzenia w tramwaju. Jak przekazał nam nasz czytelnik, odbywał właśnie podróż starym Konstalem o numerze bocznym 214, gdy jego uwagę zwróciły zabrudzone i zniszczone siedzenia.

Czytelnik zastanawiał się jak wygląda sprawa czystości i czyścenia foteli w autobusach i tramwajach. W tym temacie zwróciliśmy się do toruńskiego MZK.
Jak wyjaśnia rzeczniczka Miejskiego Zakładu Komunikacji, każdy pojazd przechodzi codzienne sprzątanie po zakończeniu kursów.
– Każdy autobus i tramwaj jest sprzątany codziennie, po zjeździe do zajezdni, kiedy przechodzi codzienny przegląd, w zakres którego wchodzi sprawdzanie staniu technicznego oraz sprzątanie.
– informuje Sylwia Derengowska, rzeczniczka prasowa MZK Toruń.
To jednak nie wszystko. Przewoźnik podkreśla, że regularnie wykonywane są również bardziej kompleksowe prace porządkowe.
– Kompleksowo, wraz z gruntownym czyszczeniem tapicerki, autobusy są sprzątane kompleksowo przynajmniej raz w miesiącu, podczas obsług technicznych. W przypadku, kiedy oparcia lub siedziska foteli pasażerskich są zużyte, następuje wymiana ich poszycia na nowe – dopowiada rzeczniczka spółki.
MZK zwraca uwagę, że nawet regularne czyszczenie nie zawsze wystarcza, ponieważ część zabrudzeń pojawia się już po krótkim czasie od wykonania prac porządkowych.
– Niestety część pasażerów nie dba o czystość i zdarza się, że dopiero co wymieniona tapicerka zostaje zabrudzona. W tym miejscu apeluję do pasażerów o to, by nie brudzili w pojazdach, bo znacznie przyjemniej podróżuje się w czystym otoczeniu – mówi Derengowska.
Czy zwracacie uwagę na czystość autobusów i tramwajów? A może zauważyliście miejsca wymagające interwencji? Czekamy na Wasze opinie i zdjęcia.
::addons{"type":"alert"}
konto07:19, 09.06.2026
a co mieli powiedzieć xD "jasne że sprzątamy", tymczasem pani Ela - "dobra, siedzeń nie ruszam, tylko podłoga"
znudzony11:35, 09.06.2026
w sumie tej tapicerce to żadne sprzątanie by nie pomogło, bo ma z 15 lat i dawno powinna iść do wymiany (widać, że to w starym konstalu)
Zmarzlik 17:50, 09.06.2026
Pani Basia nie sprząta foteli bo nia na plyn do maszyny czyszczącej. A ob *%#)!& fotele są częścią zaznaczania przez okolicznych żuli w ten sposób wiadomo który wagon jest prywatną darmową taksówką przewożącą -którego żula I MZK Bezczelnie kłamie twierdząc że wymieniają poszycia o piorą tapicerkę nawet na czas nie potrafią jeździć tylko jak ktorwmu się chce nie bac MZK powinni sie nazywać dśgs drogo śmierdząco gorąco i spóźniono
Jezus19:47, 09.06.2026
Jak brudasy jeżdżą, to są brudne siedzenia. Jak się nie podoba, nie trzeba siadać.
Wiechu23:17, 09.06.2026
kto odpowiada hmmm... może ta sama osoba co za sprzątanie pkp głównego
L12:26, 10.06.2026
Sami pasażerowie to robią że wygląda jak wygląda
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz