Dziś to ich święto: Dzień Edukacji Narodowej. W Dworze Artusa nauczyciele odebrali nagrody z rąk prezydenta.
Prezydent Miasta Torunia przyznał nauczycielom nagrody ze środków specjalnego funduszu nagród. W roku 2016 w budżecie Torunia na ten cel zaplanowano 500 tys. zł. Prezydent przyznał 78 nagród indywidualnych, w tym 70 nauczycielom oraz 8 dyrektorom.
- Pamiętamy, wspominamy z sympatią naszych nauczycieli, z wielkim uznaniem i wdzięcznością, która przejawia się też okazywaniem jej, kiedy mamy jeszcze szansę w życiu na swojej drodze – mówił podczas uroczystości prezydent Michał Zaleski. - Dokładnie z tej samej postawy wyrasta także nasze spotkanie w Dworze Artusa. Bardzo dziękuję, że jesteśmy tutaj. Toruńska oświata wyraźnie z roku na rok podnosi poziom pracy i dlatego z radością mówimy, że w toruńskiej oświacie dobrze się dzieje.
Wysokość nagrody indywidualnej Prezydenta Miasta stanowi dwukrotną, aktualną na dzień przyznania nagrody, stawkę minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela mianowanego z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym, tj. 5.294 zł brutto.
[ZT]7069[/ZT]
Szczególne wyróżnienie spotkało panią Laurencję Lewandowską, która dzień wcześniej w Pałacu Prezydenckim odebrała nominację w konkursie organizowanym przez Głos Nauczycielski i Ministerstwo Edukacji Narodowej na najlepszego z najlepszych nauczycieli. W całym kraju do tytułu Nauczyciela Roku 2016 pretenduje 13 nauczycieli, w tym pani Lewandowska, która jest pedagogiem i zarazem dyrektorką Toruńskiej Szkoły Pedagogicznej.
- To jest najważniejsza nagroda w moim życiu, ponieważ jest od rodziców i chyba dzięki dzieciom i nauczycielom – przyznaje Laurencja Lewandowska. - To jest podsumowanie mojej 25-letniej pracy. Trudnej, bardzo trudnej, bo pracuję w szkole z dziećmi dyslektycznymi, z trudnościami w uczeniu się. Nagroda jest ogromną mobilizacją do dalszej pracy. Nade wszystko ta nagroda jest od dzieci, one uczą mnie najwięcej, mobilizują do tego, bym się uczyła, pogłębiała wiedzę i szukała rozwiązań, by im pomóc. Nie mogę też zapominać o naszych nauczycielach, bo im także należy się podziękowanie.
Uroczyste spotkanie nauczycieli to też okazja o pytania o to, jaka przyszłość czeka polską oświatę. W tym tygodniu nauczyciele w całej Polsce protestowali przeciwko reformie edukacji zakładającej likwidację gimnazjów.
- Ta perspektywa chaosu przyćmiewa to święto – uważa Urszula Polak, prezeską Związku Nauczycielstwa Polskiego w Toruniu. - Zastanawiamy się, dlaczego burzy się coś, co dobrze funkcjonuje. Przez 17 lat nauczyciele budowali gmach oświaty odpowiadający współczesności i nowym wyzwaniom. Te pieniądze, które mają być przeznaczone na reformę, mogłyby zostać wykorzystane na doposażenie szkół, ale także na podnoszenie kwalifikacji przez nauczycieli.
Podczas uroczystości miejskich z okazji DEN wręczono Statuetki Sowy firmom wspierającym toruńską oświatę. W tym roku prezydent wyróżnił trzy firmy: Toruńskie Zakłady Urządzeń Okrętowych Towimor S.A., Fundację In Spe oraz Rotary Club Toruń.
0 0
A jaka grupa zawodowa w Polsce nie martwi się o przyszłość? Chyba tylko sędziowie; od TK ( po kilku latach pracy 15 tyś na rękę) po rejonowych oraz prokuratorzy!
p.s. dlaczego co rusz te komuszycę z znp cytujecie? To do innych zwiazków zaw. toruńscy nauczyciele nie należa? Giedrysy odrobina przyzwoitości! jeśli wiecie co ten termin oznacza?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz