Zamknij
Ważne

Historyczna chwila w Toruniu. Po 23 latach na starówkę wraca ważna uroczystość

Daniel WiśniewskiDaniel Wiśniewski 14:00, 04.07.2025
Skomentuj Archiwum DDToruń Fot. Daniel Wiśniewski Archiwum DDToruń Fot. Daniel Wiśniewski

Tego nie było tu od dwóch dekad! W sercu Torunia odbędzie się uroczysta promocja oficerska. Wojsko zaprasza mieszkańców na wyjątkową ceremonię.

To wydarzenie o wielkim znaczeniu historycznym, patriotycznym i symbolicznym. Po ponad dwóch dekadach Toruń znów stanie się miejscem oficjalnej promocji oficerskiej. 5 lipca 2025 roku (sobota) o godzinie 10:00 na Rynku Staromiejskim odbędzie się uroczystość nadania pierwszego stopnia oficerskiego – podporucznika – absolwentom kursu w Akademii Wojsk Lądowych.

Jak podkreślają przedstawiciele wojska, to nie tylko ceremonia wojskowa, ale również wyjątkowe święto dla całego miasta, jego mieszkańców i rodzin żołnierzy. Ostatnia taka promocja odbyła się w Toruniu w czerwcu 2002 roku. Teraz – po latach – tradycja wraca na starówkę, gdzie odbędzie się defilada, ślubowanie, przemowy i cały wojskowy ceremoniał.

Mianowanie przez Prezydenta RP

Pierwszy stopień oficerski nadaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Zwierzchnik Sił Zbrojnych, na wniosek Ministra Obrony Narodowej. Sam akt promocji odbywa się w sposób uroczysty: każdy z absolwentów klęka na jedno kolano przed generałem, który dotyka jego ramienia szablą, wypowiadając słowa: W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej mianuję Panie i Panów podporucznikami Wojska Polskiego.

Nowo mianowani oficerowie odpowiadają słowami: Ku chwale Ojczyzny!

Uroczystość z orkiestrą i defiladą

Ceremonia będzie przebiegać zgodnie z wojskowym ceremoniałem. W programie m.in. podniesienie flagi państwowej, odczytanie postanowienia prezydenta, ślubowanie, wręczenie wyróżnień oraz defilada. Oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Wojskowa w Toruniu.

Oficer to nie tylko stopień, to odpowiedzialność

– Słowo „oficer” brzmi dumnie – podkreślają organizatorzy. – To nie tylko stopień wojskowy, ale także symbol odwagi, przywództwa i poświęcenia. Przed nowymi podporucznikami długa droga – służba w trudnych warunkach, odpowiedzialność za innych i ciągłe doskonalenie.

Do promocji przystępują absolwenci 6-miesięcznego kursu oficerskiego w grupie osobowej rakietowej i artylerii. Kształcili się w Akademii Wojsk Lądowych i w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Strach w toruńskiej gastronomii. Nigdy nie było tak źle

co za dziadowski dziennikarstwo - byle łeb popełnia wysryw na platformie dla atencjuszy- kretynów, a już szmatławe ddt wtóruje mu w trzepaniu kuca

zamknąć was!

16:35, 2025-07-04

Strach w toruńskiej gastronomii. Nigdy nie było tak źle

W Polsce coraz częściej można odnieść wrażenie, że osoby o innym kolorze skóry traktowane są z góry jako zagrożenie, zanim jeszcze cokolwiek zrobią. Stereotypy i uprzedzenia wciąż mają się dobrze, a narracja oparta na strachu często zastępuje rozsądek i empatię. Tymczasem, gdy sprawcą przestępstwa jest etniczny Polak, zwłaszcza jeśli nie wpisuje się w medialny obraz „innego”, sytuacja bywa traktowana znacznie łagodniej — zarówno przez opinię publiczną, jak i niekiedy przez organy ścigania czy media. W takich przypadkach szybko pojawia się próba usprawiedliwiania: że to był „wypadek”, że „nie chciał”, że „był pod wpływem emocji”. Warto postawić pytania, które nie dają spokoju: Ile warte było życie Klaudii, brutalnie odebrane bez żadnego powodu? Jak wyceniono życie małżeństwa, które zostało potrącone na przejściu dla pieszych w Nowy Rok przez taksówkarza kilka lat temu? Czy ich tragedie były nagłaśniane i traktowane z równym oburzeniem, jak te, w których sprawcą jest osoba o innym pochodzeniu? Dopóki nie zaczniemy traktować wszystkich obywateli — bez względu na kolor skóry, pochodzenie czy wyznanie — z równą miarą, nie możemy mówić o sprawiedliwości. Każde życie ma taką samą wartość. Tolerowanie przemocy w jednej grupie i demonizowanie innej prowadzi tylko do pogłębiania podziałów i niesprawiedliwości społecznej.

Obserwator

16:13, 2025-07-04

Toruń | Co się działo w pod komendą policji?

Wow k.......wow

AskaTorunKujPom

14:58, 2025-07-04

Strach w toruńskiej gastronomii. Nigdy nie było tak źle

Każdy kto nie brał karty w referendum do glosowania, ma jej krew na rękach. Definitywnie powinien zostać przerobiony na mydło, a politykom którzy do tego zachęcali, wydłubać oczy.

***** kolorowych

14:39, 2025-07-04

0%