Zamknij
Ważne

Ponad 1300 ratowników w gotowości. Rusza sezon na kąpieliskach

06:00, 10.07.2025
Skomentuj Inauguracja sezonu wakacyjnego WOPR w tleniu, fot. Andrzej Goiński Inauguracja sezonu wakacyjnego WOPR w tleniu, fot. Andrzej Goiński

Ratownicy wodni z regionu są już w pełnej gotowości. W nowy sezon wakacyjny wchodzą z nowoczesnym sprzętem, wsparciem samorządu i ponad tysiącem wyszkolonych osób.

W stanicy Wdeckiego WOPR w Tleniu zainaugurowano tegoroczny sezon ratowniczy na kujawsko-pomorskich kąpieliskach. Spotkanie z ratownikami odbyło się 30 czerwca z udziałem wicemarszałka województwa Zbigniewa Ostrowskiego oraz wójta gminy Osie Michała Grabskiego. Samorząd województwa przeznaczył na letnie dyżury i patrole WOPR-owskie 130 tys. złotych.

– Od wielu sezonów wspieramy pracę wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego, a tym samym bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą

– podkreślił wicemarszałek Ostrowski. Jak zaznaczył, blisko tysiąc osób przeszło już szkolenia z ratownictwa wodnego i kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Gdzie będą dyżurować ratownicy?

W wakacje zespoły WOPR, wyposażone m.in. w łodzie motorowe, będą dbać o bezpieczeństwo m.in. nad Zalewem Włocławskim, Zalewem Żur, jeziorem Gopło, jeziorami Żnińskimi, jeziorami Pojezierza Brodnickiego oraz nad Wisłą, Brdą i Wdą.

Dyżury będą pełnione także na kąpieliskach w większych miastach regionu i popularnych ośrodkach wypoczynkowych. Ratowników można będzie spotkać w Bydgoszczy, Toruniu, Tleniu, Borównie, Żninie, Brodnicy, Tucholi, Solcu Kujawskim i Ciechocinku. W gotowości pozostaje ponad 1300 ratowników.

Unijne wsparcie i nowoczesny sprzęt

Jak poinformował prezes Kujawsko-Pomorskiego WOPR Maciej Banachowski, na zakup nowoczesnego sprzętu dla ratowników w ramach Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021–2027 przeznaczono 7 mln złotych.

Środki umożliwią zakup samochodów, quadów, kajaków, defibrylatorów i narzędzi do szkoleń. Dodatkowo z poprzedniej perspektywy unijnej (2014–2020) WOPR pozyskał sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych i poszukiwawczych.

Aplikacja, która może uratować życie

W trosce o bezpieczeństwo nad wodą, ale także w górach, stworzono bezpłatną aplikację „Ratunek”. Umożliwia ona szybki kontakt ze służbami ratowniczymi i automatyczne przesłanie dokładnej lokalizacji poszkodowanego z precyzją do 3 metrów.

Numer alarmowy nad wodą to: 601 100 100

Zgłoszenia z terenu województwa kujawsko-pomorskiego obsługuje całodobowo Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Kruszwicy.

(W.P/UMWKP)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%