Na portalu Dzień Dobry Toruń przeprowadziliśmy ankietę, pytając mieszkańców, czy organizacja Festiwalu EnergaCAMERIMAGE w Toruniu to dobry pomysł. Co tak naprawdę sądzą mieszkańcy o festiwalu, który już niedługo przyciągnie światowe gwiazdy kina do Grodu Kopernika?
EnergaCAMERIMAGE to jeden z najważniejszych festiwali filmowych w Europie i jednocześnie wydarzenie, które od lat ściąga do Torunia wybitnych twórców i znakomitości świata kinematografii.
Tegoroczna edycja, która rozpocznie się 16 listopada 2024 roku, zapowiada się szczególnie ekscytująco. Podczas Gali Otwarcia publiczność będzie mogła zobaczyć premierowy pokaz filmu „Blitz” w reżyserii Sir Steve'a McQueena – laureata Oscara, znanego z takich filmów jak „Zniewolony. 12 Years a Slave” oraz „Wdowy”.
[ZT]61538[/ZT]
Festiwalowi będzie towarzyszyć obecność Cate Blanchett. Aktorka, dwukrotna zdobywczyni Oscara, przewodniczyć będzie jury konkursu głównego. Blanchett, uznana za jedną z najbardziej utalentowanych aktorek na świecie, doceniana jest za swoje niezapomniane role w filmach takich jak „Aviator” i „Blue Jasmine”. Jej obecność w Toruniu bez wątpienia podnosi rangę wydarzenia.
Na portalu Dzień Dobry Toruń zapytaliśmy mieszkańców, co sądzą o organizacji EnergaCAMERIMAGE w swoim mieście. Wyniki ankiety pokazały, że zdania na temat festiwalu są mocno podzielone.
Większość głosujących uznała festiwal za ważne wydarzenie promujące miasto. Aż 56% respondentów wyraziło swoje poparcie, uznając festiwal za świetną promocję dla Torunia i ważne wydarzenie, które przyciąga uwagę mediów oraz turystów z kraju i świata.
Pojawiły się również głosy krytyczne, co świadczy o tym, że nie wszyscy mieszkańcy Torunia są przekonani o korzyściach płynących z organizacji festiwalu. 27% uczestników ankiety uznało, że organizacja festiwalu to nietrafiony pomysł. Wskazywano m.in. na wysokie koszty organizacji i ewentualne utrudnienia dla mieszkańców związane z tak dużą imprezą. 17% głosujących przyznało, że nie ma jednoznacznego zdania na temat festiwalu.
W komentarzach pojawiały się różnorodne opinie. Zwolennicy festiwalu podkreślali, że EnergaCAMERIMAGE nadaje miastu prestiż i jest okazją do spotkań z wybitnymi postaciami świata filmu. „To świetna promocja dla Torunia, która przyciąga ludzi z całego świata” – napisał jeden z uczestników sondy. Krytycy natomiast zwracali uwagę na koszt organizacji festiwalu oraz jego wpływ na życie codzienne mieszkańców, zwłaszcza w centralnych częściach miasta.
cha cha08:32, 16.11.2024
Publikując wyniki ankiety należy podać ile osób głosowało. Jeżeli głosowali ci od Żydowicza to za festiwalem mogło być 100%.
lili14:09, 16.11.2024
Ta ankieta jest tak wiarygodna , jak raport Antka Smoleńskiego. A głosowali ci którzy są tam zatrudnieni i pracują kilka dni w roku . Kto by tak nie chciał a kto ich utrzymuje , no kto ?
Zielony15:20, 16.11.2024
To normalne że prawdziwi Torunianie chcą rozwoju miasta i jego promocji. Ktoś obcy, złośliwy i zazdrosny będzie zawsze przeciw.
Stąd17:00, 16.11.2024
Albo chcesz mieszkać na zadupiu gdzie nic nie ma albo chcesz mieć w mieście z nowoczesnymi budynkami które się rozwija. Ponad 20% osób niezwiązanych z Toruniem może sobie nie chcieć czegoś w ankiecie
singsing17:18, 16.11.2024
oczywiście p. Żydowicz zagłosował z IP termomixa? Z nowoczesnej lodówki, drukarki, telewizora - też można ;)
konic17:30, 16.11.2024
Jak można się wypowiadać za czymś gdy nie zna się kosztów? Jestem za festiwalem ale w granicach rozsądku finansowego i transparentnych informacjach kto na tym zarabia (miasto płaci, Tumult zarabia ile? Dlaczego to taka histeryczna tajemnica jest?). Ale zdecydowanym przeciwnikiem budowy ohydnego, megalomańskiego kloca za ponad miliard. Nie dla oszpecania pięknego, "strzelistego" Torunia wylewką z betonu ECFC. Też NIE do wiązania się miasta inwestycją z biznesem Żydowicza bo to będzie uwikłanie, niekorzystne, konfliktogenne itd.
czcigodny17:40, 16.11.2024
Najatrakcyjniejsze spotkania na festiwalu są na zaproszenia, nie są dostępne dla zwyklaków kupujących bilety. To po co zwykli ludzie mają finansować zamknięte imprezki dla elity. Na fejsie wpisy są po angielsku, po polsku w drugiej kolejności (to dość dziwny zwyczaj w in. krajach). Jest też bardzo mało wzmianek o tym festiwalu a jak są to kontrowersyjne. Nie dla elitarnych imprez za publiczne pieniądze.
Edwin 08:49, 17.11.2024
Trzeba skończyć dotować z pieniędzy podatników ten festiwalik.
Toruniak10:15, 18.11.2024
Tymczasem jak Prezio pojechał z kolegami do Teksasu za naszą kasę to nikt nie pisał, że zmarnowano kasę z podatków. Jesteście hipokrytami. Płacę kupę kasy na podatki w tym mieście, a wieczorami świeci co 2-3 latarnia i to kiepskim światłem. Krzaki wychodzą na połowę chodnika, a rudery w centrum miasta straszą. Czemu to wam nie przeszkadza, a przeszkadza nowoczesny obiekt w 2/3 finansowany przez Państwo ???
Kolejna zmiana na newralgicznym skrzyżowaniu
Kak wskazuje praktyka polskim kierowcom nie przeszkadzają nawet najlepiej zaprojektowane i zbudowane drogi i skrzyżowania w tym, żeby powodować wypadki. To nie skrzyżowania są newralgiczne, tylko kierowcy.
też kierowca
17:53, 2025-07-04
Strach w toruńskiej gastronomii. Nigdy nie było tak źle
co za dziadowski dziennikarstwo - byle łeb popełnia wysryw na platformie dla atencjuszy- kretynów, a już szmatławe ddt wtóruje mu w trzepaniu kuca
zamknąć was!
16:35, 2025-07-04
Strach w toruńskiej gastronomii. Nigdy nie było tak źle
W Polsce coraz częściej można odnieść wrażenie, że osoby o innym kolorze skóry traktowane są z góry jako zagrożenie, zanim jeszcze cokolwiek zrobią. Stereotypy i uprzedzenia wciąż mają się dobrze, a narracja oparta na strachu często zastępuje rozsądek i empatię. Tymczasem, gdy sprawcą przestępstwa jest etniczny Polak, zwłaszcza jeśli nie wpisuje się w medialny obraz „innego”, sytuacja bywa traktowana znacznie łagodniej — zarówno przez opinię publiczną, jak i niekiedy przez organy ścigania czy media. W takich przypadkach szybko pojawia się próba usprawiedliwiania: że to był „wypadek”, że „nie chciał”, że „był pod wpływem emocji”. Warto postawić pytania, które nie dają spokoju: Ile warte było życie Klaudii, brutalnie odebrane bez żadnego powodu? Jak wyceniono życie małżeństwa, które zostało potrącone na przejściu dla pieszych w Nowy Rok przez taksówkarza kilka lat temu? Czy ich tragedie były nagłaśniane i traktowane z równym oburzeniem, jak te, w których sprawcą jest osoba o innym pochodzeniu? Dopóki nie zaczniemy traktować wszystkich obywateli — bez względu na kolor skóry, pochodzenie czy wyznanie — z równą miarą, nie możemy mówić o sprawiedliwości. Każde życie ma taką samą wartość. Tolerowanie przemocy w jednej grupie i demonizowanie innej prowadzi tylko do pogłębiania podziałów i niesprawiedliwości społecznej.
Obserwator
16:13, 2025-07-04
Toruń | Co się działo w pod komendą policji?
Wow k.......wow
AskaTorunKujPom
14:58, 2025-07-04
2 0
To może inne też… warto prześwietlić wszystkie w tym mieście.