W poniedziałek (10 czerwca) Urząd Miasta Torunia podpisał umowę z PGE Toruń na podłączenie 49 budynków w Toruniu do miejskiej sieci ciepłowniczej. Co to oznacza dla ich mieszkańców? Czy rachunki wzrosną?
Eliminacja kopciuchów trwa. Kolejne budynki zostaną podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej. Ciepło od PGE Toruń zyskają mieszkańcy łącznie 49 budynków w zasobach Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu, zlokalizowanych głównie na Bydgoskim Przedmieściu i Mokrym.
- To jest bardzo ważne porozumienie, bardzo ważna umowa z naszymi partnerami z PGE. W zasadzie od dzisiaj będziemy realizowali bardzo ważny projekt modernizacyjny jeśli chodzi o paleniska i źródła ogrzewania w zasobie miejskim. [...] PGE doprowadzi i przyłączy 49 budynków do sieci gazowniczej, a my z kolei jako Gmina Toruń przez ZGM zmodernizujemy te lokale gruntownie
- mówi prezydent Paweł Gulewski.
Obecnie w tych budynkach znajdują się piece na paliwa stałe, wysokoemisyjne "kopciuchy", kozy czy kotły poza parametrowe.
- Ta inwestycja zakłada wymianę pieców. Zgodnie z uchwałą sejmiku likwidujemy piece, podłączamy budynki do centralnego ogrzewania z miejskiej sieci - mówi Monika Mikulska, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu.
Do tej pory mieszkańcy tych budynków musieli samodzielnie zakupić opał. Teraz ogrzanie budynków stanie się z pewnością wygodniejsze, ale niekoniecznie tańsze. Do opłat dołączy zaliczka za ogrzewanie i ciepłą wodę.
To będzie jedna z ostatnich tak dużych transzy wymiany sieci ciepłowniczej w naszym mieście. Całość prac związana z modernizacjom budynków potrwa około 3 lata.
Całość inwestycji, około 20 milionów złotych, w całości pokrywa Gmina Miasta Toruń.
Phoenix09:18, 14.06.2024
0 0
(...) zostaną PRZYŁĄCZONYCH do miejskiej sieci.
Przeczytajcie chociaż raz co wstawiacie, jak chcecie by Was ludzie brali na poważnie. To nie Facebook, by pisać po polskiemu zamiast po polsku. 09:18, 14.06.2024