Zamknij

W czym sztuczna inteligencja nas NIE zastąpi? Wojewódzki Urząd Pracy przewiduje trendy na rynku

Weronika PolichnowskaWeronika Polichnowska 06:00, 26.12.2023 .
Skomentuj Fot: Maciej Smolarek Fot: Maciej Smolarek

Jakie trendy widzimy obecnie na rynku pracy? Z jakimi wyzwaniami muszą zmierzyć się pracownicy, a z jakimi pracodawcy? Te i inne tematy tematy poruszył Wojewódki Urząd Pracy podczas konferencji podsumowującej efekty Krajowego Funduszu Szkoleniowego. 

[FOTORELACJA]9960[/FOTORELACJA]

We wtorek (12 grudnia) w hotelu Copernicus odbyła się konferencja podsumowującą efekty Krajowego Funduszu Szkoleniowego w regionie. Głównym organizatorem wydarzenia był Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu, a także Urząd Marszałkowski. Konferencja miała na celu nie tylko przedstawienie wyników badań dotyczących efektów działania funduszu, lecz także analizę trendów i tendencji na rynku pracy, istotnych zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. 

Jakie trendy widać na rynku pracy, i w czym jako pracownicy powinniśmy się doszkalać? 

- Umiejętności miękkie, to jest ten element, który będzie często stanowił o przewadze konkurencyjnej firmy. Nie tylko twardo umiejętności obsługa technologii komputerów itp. To jest to, że pewne umiejętności powtarzalne czynności powtarzalne proste, które można z algorytm izolować, które można z automatyzować, będą zastępowane przez roboty przez sztuczne inteligencje.

- zdradził nam w rozmowie Maciej Smolarek, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu.

- Natomiast właśnie myślenie abstrakcyjne właśnie rozwiązywanie kompleksowe rozwiązywanie problemów, kompetencje międzykulturowe, tego już sztuczna inteligencja nie będzie potrafić. Więc te elementy są bardzo istotne, i bardzo często przez wielu pracodawców, w szczególności z nowoczesnych branż, stawiane nawet wyżej niż te twarde kwalifikacje - dodaje rzecznik.

Więc jeśli zastanawialiście się, co podszkolić przed następna rozmową kwalifikacyjną, to najlepiej przyszłościowe i niezastąpione kompetencje w kontaktach międzyludzkich. 

Wyzwania, przed którymi stoją pracodawcy

Podczas wtorkowej konferencji odbyły się także inne ciekawe prelekcje. Jednym z kluczowych tematów były wyzwania związane z nowymi generacjami pracowników, generacją Z, którzy obecnie wchodzą na rynek pracy. Przedsiębiorcy muszą dostosować się do specyficznych oczekiwań i wartości tych nowych pracowników, którzy postrzegają swoją karierę zawodową i życie w sposób zupełnie odmienny niż poprzednie generacje.

Pod koniec spotkania miało miejsce wręczenie naród w konkursie "Potrzeby rynku pracy naszą misją", wyróżniający szkoły zawodowe i technika, które w najlepszy sposób przygotowują młodych ludzi do wejścia na rynek pracy. Wśród placówek z Torunia laureatami VIII edycji konkursu okazali się być Technikum Nr 9 w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu, Technikum Nr 7 oraz Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 7 w Zespole Szkół Samochodowych w Toruniu. 

Zobacz także: 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

PracownikPracownik

2 0

Jak dotąd, sztuczna inteligencja skutecznie zastępuje urząd pracy i sens jego istnienia. Pracy dzisiaj szuka się w internecie, a nie w urzędzie. 08:16, 27.12.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%