W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin wybitnej sportsmenki, Melanii Sinorackiej, pierwszej olimpijki z Podgórza. Z tej okazji we wtorek (5 grudnia) na kamienicy przy ul. Poznańskiej 125, gdzie mieszkała, odbyło się odsłonięcie pamiątkowej tablicy.
[FOTORELACJA]9903[/FOTORELACJA]
Inicjatywę utworzenia pamiątkowej tablicy podjęło Towarzystwo Miłośników Torunia, a wsparcie finansowe zapewniła Gmina Miasta Toruń. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele miasta jak na przykład zastępca Prezydenta Torunia, Zbigniew Fiderewicz oraz Dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia, Mariola Soczyńska. Po uroczystości odsłonięcia, przedstawiciele władz złożyli kwiaty na grobie Melanii Sinorackiej i jej krewnych na nowym cmentarzu na Podgórzu.
Melania Sinoracka przyszła na świat 13 czerwca 1923 r. w Podgórzu, który obecnie jest częścią Torunia. Po zakończeniu nauki pracowała m.in. w Toruńskiej Dyrekcji Kolei Państwowych, Fabryce Wodomierzy i Zakładach Przemysłu Odzieżowego.
Jej specjalnością było rzucanie oszczepem, zdobywając dwukrotnie Mistrzostwo Polski. Jednak nie tylko oszczepem się zajmowała – równie dobrze radziła sobie z kulką, dyskiem, a także była utalentowaną siatkarką i koszykarką. Swoją sportową karierę rozpoczynała od piłki ręcznej. Sinoracka była zawodniczką Pomorzanina Toruń (kiedyś KS "Pomorzanin"). Aż do późnej starości trenowała w hali przy ul. Sienkiewicza na Bydgoskim Przedmieściu.
Reprezentując Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w 1948 roku w Londynie, w konkurencji rzutu oszczepem, zajęła 11. miejsce z wynikiem 35,74 m. W latach 1947–1949 trzy razy reprezentowała Polskę w meczach międzypaństwowych, zdobywając jedno zwycięstwo indywidualne. Niestety, opuściła nas 28 lutego 1975 r. w Toruniu.
Tablica pamiątkowa to wyraz szacunku dla tej niezwykłej sportsmenki, która wniosła ogromny wkład w historię sportu Torunia i Polski. Jej życie sportowe i oddanie miastu pozostaną na lata uwiecznione na murach jej rodzinnego domu.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz