Zamknij
Ważne

Alkohol, jedzenie i hulanki na cmentarzu! To wszystko podczas Wszystkich Świętych [WIDEO]

18:00, 02.11.2023
Skomentuj Nagrobki z kwiatami. Zdjęcie ilustracyjne. Depositphotos Nagrobki z kwiatami. Zdjęcie ilustracyjne. Depositphotos

Alkohol, zagryzka i muzyka na żywo i śpiew - takie sceny było można obserwować 1 listopada na cmentarzu w Ciechocinku! Zrobili spore zamieszanie. Jak reagowali na to mieszkańcy odwiedzający groby zmarłych? 

W kulturze romskiej Dzień Wszystkich Świętych to wyjątkowy czas, którego obchody różnią się od tradycji znanych powszechnie w Polsce. Romowie celebrują ten dzień w sposób szczególny, oddając hołd zmarłym w nieco inny sposób. W Ciechocinku, miasteczku, które stało się ważnym centrum romskiej kultury, Don Vasyl, znany piosenkarz opowiedział Super Ekspresowi o romskich zwyczajach związanym z dniem 1 listopada.

Na cmentarzach, gdzie spoczywają zmarli Don Vasyla, rozbrzmiewa muzyka, a przy grobach pojawiają się jedzenie i alkohol. To właśnie te elementy odgrywają kluczową rolę w romskim świętowaniu tego dnia. Tradycja nakazuje wypić za zmarłych, co jest rodzajem hołdu i szacunku wobec tych, którzy odeszli. Następnie polewa się krople alkoholu na grób jako symboliczny gest uczczenia ich pamięci. Jedzenie, które również znajduje się przy grobach, jest zjadane w symboliczny sposób, co Don Vasyl tłumaczy jako oddanie czci duszom zmarłych.

Należy jednak podkreślić, że nie każdy odwiedzający cmentarz uczestniczy w tym rytuale. To prawo i obowiązek ma jedynie starszyzna, która zajmuje szczególne miejsce w romskim społeczeństwie. Młodsze pokolenia romskie celebrują Dzień Wszystkich Świętych w swoich domach, gdzie również pamięć zmarłych jest uczczona, jednak w sposób bardziej intymny.

Co na to mieszkańcy? 

Może się wydawać, że obecność alkoholu i śpiewającej muzyki na cmentarzu budzi zdziwienie lub szok wśród innych odwiedzających. Jednak piosenkarz tłumaczy, że mieszkańcy Ciechocinka od lat są zaznajomieni z romską kulturą, którą on wraz ze swoim zespołem promuje. Mieszkańcy Ciechocinka rozumieją, że obchody Dnia Wszystkich Świętych z udziałem muzyki i alkoholu to norma wśród Romów, a nawet czasem inni odwiedzający chcą dołączyć do tradycji tego symbolicznego napitku za dusze zmarłych.

Tradycje romskie podczas Wszystkich Świętych są przykładem tego, jak kultury mogą być różnorodne. W Ciechocinku, te niezwykłe obchody wypełniają cmentarze radością, muzyką i hołdem dla tych, którzy odeszli. Co sądzicie o takim świętowaniu? 

Zobacz także: 

(W.P)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

LokomotionLokomotion

1 5

Cygany i wszystko jasne. Pogański lud,pogańskie obyczaje. Wszystko robią inaczej niż normalni ludzie. Kroś umarł to sie cieszą i balanga naaksa. Chyba że to radość że więcej miejsca w namiocie bedzie. Zamiast do pracy to kradną etc. Polaczku znoś to dzielnie i bez marudzenia tak samo jak wuktainską zarazę pedauf i eutanazję na receptę bp będziesz nie tolerancyjnym

10:42, 03.11.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

cygancygan

3 0

za dużo wypiłeś albo się naćpałeś. Przeczytaj to co napisałeś a złapiesz się za głowę. powinno Ci być wstyd...ale wy myślący inaczej nie wiecie co to wstyd....

10:28, 04.11.2023

OSTATNIE KOMENTARZE

Kolejna zmiana na newralgicznym skrzyżowaniu

Kak wskazuje praktyka polskim kierowcom nie przeszkadzają nawet najlepiej zaprojektowane i zbudowane drogi i skrzyżowania w tym, żeby powodować wypadki. To nie skrzyżowania są newralgiczne, tylko kierowcy.

też kierowca

17:53, 2025-07-04

Strach w toruńskiej gastronomii. Nigdy nie było tak źle

co za dziadowski dziennikarstwo - byle łeb popełnia wysryw na platformie dla atencjuszy- kretynów, a już szmatławe ddt wtóruje mu w trzepaniu kuca

zamknąć was!

16:35, 2025-07-04

Strach w toruńskiej gastronomii. Nigdy nie było tak źle

W Polsce coraz częściej można odnieść wrażenie, że osoby o innym kolorze skóry traktowane są z góry jako zagrożenie, zanim jeszcze cokolwiek zrobią. Stereotypy i uprzedzenia wciąż mają się dobrze, a narracja oparta na strachu często zastępuje rozsądek i empatię. Tymczasem, gdy sprawcą przestępstwa jest etniczny Polak, zwłaszcza jeśli nie wpisuje się w medialny obraz „innego”, sytuacja bywa traktowana znacznie łagodniej — zarówno przez opinię publiczną, jak i niekiedy przez organy ścigania czy media. W takich przypadkach szybko pojawia się próba usprawiedliwiania: że to był „wypadek”, że „nie chciał”, że „był pod wpływem emocji”. Warto postawić pytania, które nie dają spokoju: Ile warte było życie Klaudii, brutalnie odebrane bez żadnego powodu? Jak wyceniono życie małżeństwa, które zostało potrącone na przejściu dla pieszych w Nowy Rok przez taksówkarza kilka lat temu? Czy ich tragedie były nagłaśniane i traktowane z równym oburzeniem, jak te, w których sprawcą jest osoba o innym pochodzeniu? Dopóki nie zaczniemy traktować wszystkich obywateli — bez względu na kolor skóry, pochodzenie czy wyznanie — z równą miarą, nie możemy mówić o sprawiedliwości. Każde życie ma taką samą wartość. Tolerowanie przemocy w jednej grupie i demonizowanie innej prowadzi tylko do pogłębiania podziałów i niesprawiedliwości społecznej.

Obserwator

16:13, 2025-07-04

Toruń | Co się działo w pod komendą policji?

Wow k.......wow

AskaTorunKujPom

14:58, 2025-07-04

0%