Unijne środki z zintegrowanych inwestycji terytorialnych trafią do Torunia i okolicznych gmin. To ponad 85 mln euro, które będą rozdysponowanie między innymi na projekty z zakresu transportu, edukacji, energetyką. Kiedy możemy spodziewać się pierwszych inwestycji?
Województwo Kujawsko-Pomorskie i Stowarzyszenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia podpisali wspólnie porozumienie, otwierające drogę do rozpoczęcia inwestycji wspieranych ze środków unijnych. Wydarzenie miało miejsce we wtorek (24 października) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Porozumienie terytorialne pomiędzy MOFT a województwem stanowi zobowiązanie do wspólnych działań, które będą służyły rozwojowi obszaru Torunia i okolicznych gmin. W skład MOFT wchodzi aż 36 samorządów z czterech powiatów, a Toruń pełni rolę lidera w tym przedsięwzięciu.
Środki unijne w wysokości niemal 85 mln euro będą adresowane do projektów z różnych dziedzin. Na liście znajdują się inicjatywy związane z transportem, edukacją, efektywnością energetyczną, odnową przestrzeni publicznych, wsparciem instytucji kultury, gospodarką wodno-ściekową, rozwojem turystyki oraz adaptacją do zmian klimatu.
- W ciągu 6 lat powinniśmy te środki spożytkować. Na co? Przede wszystkim są to projekty związane z oświatą, od przedszkoli aż po szkoły zawodowe, kształcenie ponadpodstawowe. Kolejny pakiet środków to pieniądze na poprawę środowiska naturalnego. Dalej są drogi rowerowe, które cieszą się bardzo dużą popularnością w zgłoszonych projektach. Przygotowaliśmy łącznie 168 projektów i one uzyskały wstępną kwalifikację do tego programu
- tłumaczy prezydent Michał Zaleski.
- My jesteśmy już właściwie gotowi z wypłaceniem tych transzy. Oczywiście ta umowa uruchamia kolejne procedury, mianowicie ogłaszanie konkursów. I mam nadzieję, że na początku przyszłego roku pojawią się pierwsze konkursy, w ramach których te środki będziemy już rozdysponowywać. No i będą realizowane inwestycje. To wszystko zależy już od tempa pracy beneficjentów
- mówił marszałek Piotr Całbecki.
Podpisanie porozumienia to także krok w kierunku wzmocnienia współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego oraz partnerami społecznymi, gospodarczymi i organizacjami. Celem jest osiągnięcie równomiernego rozwoju całego obszaru i poprawa warunków życia w regionie.
Gość06:52, 02.11.2023
Prosto do kieszeni urzędasów z prezydentem i marszałkiem na czele. Aż się palą aby jak najwięcej dostać
Niezielony10:52, 02.11.2023
Kiedy rozpocznie się przebudowa wylotu z Torunia na wschód przez olsztyńską ???
Morfeusz 10:26, 05.11.2023
Niezielony 😂😂😂
Powrót kultowego połączenia! Tak go ochrzcili
Ten pociąg powinien z Torunia jeździć, podobnie jak w przypadku połączenia z Kołobrzegiem. Bydgoszcz ma bardzo dobre skomunikowanie z Trójmiastem, a Toruń bezpośrednich połączeń praktycznie nie ma. Zgodzę się z @Bolek, to nie jest artykuł dot. Torunia.
Lewobrzeże
09:55, 2025-05-19
Szef PKW: frekwencja na godz. 17 wyniosła 50,69 proc.;
Znowu lud wybrał swoich oprawców, masakra.
popis=zło
09:01, 2025-05-19
Powrót kultowego połączenia! Tak go ochrzcili
To nie ten portal. Tutaj jest Toruń
Bolek
06:44, 2025-05-19
Exit poll: w drugiej turze wyborów Trzaskowski - 30,8 p
Wiadomo,że Trzask wygra, bo tak elity małoczapeczkowe postanowiły. Musi przeprowadzić reset gospodarczy, ekonomiczny, komunikacyjny, finansowy itp. Wejdzie C40, 15 min city, CBDC , bedzie płacz.....
będziecie płakać
06:17, 2025-05-19
0 0
Byś był przy korycie Też byś brał Sam byś był nie lepszy😂😂😂