Województwo Kujawsko-Pomorskie szykuje się do wprowadzenia przełomowego rozwiązania w dziedzinie opieki zdrowotnej - kompleksowego i bezpiecznego systemu elektronicznego gromadzenia dokumentacji medycznej.
Ten nowoczesny system obejmuje repozytorium danych obrazowych, portal pacjenta, aplikację mobilną, rejestrację elektroniczną oraz umożliwia przeprowadzanie e-konsyliów medycznych. Dzięki niemu pacjenci i lekarze zyskają dostęp do pełnej dokumentacji medycznej w jednym miejscu.
System ten jest rezultatem współpracy samorządu województwa z konsorcjum partnerów technologicznych i ekspertów ze świata medycznego. Obecnie obejmuje już 15 placówek medycznych na terenie całego regionu, w tym wszystkie szpitale prowadzone przez województwo, szpitale uniwersyteckie i Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego. Kolejne 22 placówki, głównie szpitale powiatowe i gminne przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej, dołączą w drugim etapie wdrażania.
- Jeśli mówimy o cyfryzacji w ochronie zdrowia to często są to takie trochę teoretyczne rozważania. Ale to, co w tej chwili robimy i co za moment oddamy do użytku, jest naprawdę ogromną rewolucją i postępem w tej dziedzinie. Dla pacjenta i dla lekarza korzyści będą oczywiste. Nareszcie w jednym miejscu, po naciśnięciu kilku klawiszy komputera, lekarz będzie miał pełny obraz stanu zdrowia pacjenta
- mówił wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.
Projekt jest finansowany głównie z unijnych środków Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Pierwszy etap kosztował 104 miliony złotych, a kolejne inwestycje będą sfinansowane ze środków nowej perspektywy finansowej.
Wiele osób może mieć obawy o bezpieczeństwo danych w chmurze, jednak system został gruntowanie sprawdzony. Magdalena Mike, prezes samorządowej wojewódzkiej spółki Exea, dostawcy infrastruktury technologicznej, podkreśla, że wszystkie dane w systemie są całkowicie bezpieczne, co jest gwarantowane odpowiednimi certyfikatami.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz