W kamienicy przy ulicy Bydgoskiej wręczono klucze do mieszkań chronionych. Kto zamieszka w kawalerkach i na jakich warunkach?
Budynek przy Bydgoskiej 74 powstał w latach 1903-1905 i wpisany jest do Gminnej Ewidencji Zabytków. W przeszłości prowadzony był tam Dom Dziecka nr 3 w Toruniu, a na parterze swoją siedzibę miało Toruński Centrum Świadczeń Rodzinie.
W styczniu bieżącego roku miasto uruchomiło w tym miejscu Dzienny Dom Pobytu "Senior+", czyli dzienny dom pobytu dla osób starszych. To jedna z trzech takich placówek w mieście. W październiku 2022 r. otwarto Dzienny Dom Pobytu „Aktywny Senior” przy ul. Mickiewicza 57, a w listopadzie 2022 r. - Dzienny Domu Pobytu "Seniorzy Razem" w kamienicy przy ul. Podgórskiej 2. Ten, jak i pozostałe domu, jest prowadzony przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych.
Do przekazania kluczy do nowych mieszkań doszło w czwartek (24 sierpnia). Do nowych lokali wprowadzi się w sumie 12 osób. Miasto na remont i wyposażenie obiektu uzyskało kwotę 2,8 mln zł. 90% kosztów tej inwestycji i modernizacji pokryto ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
[FOTORELACJA]9403[/FOTORELACJA]
Na pierwszym i drugim piętrze budynku znajdują się mieszkania chronione treningowe dla osób, które opuszczają pieczę zastępczą.
- Każda osoba otrzyma no mieszkanko jednopokojowe po to, aby się usamodzielniać i przygotowywać do dorosłego życia. Na każdym piętrze, w pojedynczych mieszkaniach zamieszkają w sumie cztery osoby
- mówił na Bydgoskim Przedmieściu Michał Zaleski.
Kolejne piętro zajmą cztery osoby wychodzące z kryzysu bezdomności. Koszt mieszkania w kamienicy ma być stosunkowo niski. Jak mówił prezydent Torunia, opłaty w tych mieszkaniach będą dotyczyły zmiennych kosztów utrzymania, tzw. mediów. Istnieje też możliwość zmniejszania opłat, m.in. w takich sytuacjach, gdy poziom dochodów jest niższy niż ten wynikający z przepisów.
Lokale przy Bydgoskiej wyposażone są w niezbędne sprzęty, takie jak m.in. łóżko, stół, krzesło, meble kuchenne, okap, lodówka, sprzęty gospodarstwa domowego. W łazienkach zamontowane są zlewy, toalety i prysznice. Są to mieszkania treningowe. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że w budynku przygotowano miejsca dla dwóch osób, które będą przebywały, aby pomagać, radzić i uczestniczyć w sytuacjach trudnych mieszkanek i mieszkańców.
W czwartek (24 sierpnia) klucze do swoich mieszkań otrzymało pięć zaproszonych osób, trzy kobiety i dwóch mężczyzn.
- Korzystajcie państwo swojego z tej możliwości. Traktujcie to jako własne. To miejsce będzie ułatwiało pobyt w pobliskim społeczeństwa. Szukajcie sposobów na to, aby również i swoją aktywnością życie stawało się rzeczywistością, przede wszystkim zawodową - powiedział Zaleski, który dodał, że przyznana pomoc jest wsparciem okresowym.
- Będzie moment, gdy usamodzielnienie stanie się faktem i osoba opuści lokal, a w to miejsce pojawi się następna - stwierdził włodarz.
O breloczki18:09, 24.08.2023
2 0
Trzeba dać do CSW te breloczki bo podobno dyrektorowi ktoś zniszczył breloczek i tak lamentuje, że żal ściska serce. Duży chłop, a niemal się popłakał jak rozmawiał z jakimś amatorem dziennikarskim chyba. 18:09, 24.08.2023