23 sierpnia otrzymano wynik badania laboratoryjnego przeprowadzonego przez Zakład Higieny Weterynaryjnej w Bydgoszczy. Stwierdzono przypadek wścieklizny u nietoperza znalezionego na posesji mieszkalnej przy ul. Bydgoskiej w Toruniu.
Stwierdzenie przypadku wścieklizny u nietoperza w Toruniu nie jest sytuacją wyjątkową, ponieważ nietoperze, podobnie jak wiele innych zwierząt dziko żyjących, mogą stanowić istny rezerwuar tego wirusa. Wścieklizna to choroba globalna, występująca na całym świecie.
Dlatego też ważne jest, aby wszyscy mieszkańcy zachowali ostrożność i przestrzegali obowiązujących ograniczeń na terenie obszaru zagrożonego.
Wścieklizna jest chorobą wysoce śmiertelną. Prawdopodobieństwo śmierci u człowieka, z powodu zarażenia się tym wirusem, wynosi niemal 100 procent.
Niemniej jednak ryzyko przeniesienia wirusa między zwierzętami jest niewielkie. W Polsce tylko u trzech spośród 25 gatunków nietoperzy stwierdzono występowanie wścieklizny. Zarażone nietoperze często nie wykazują agresji, a wręcz przeciwnie często dążą do kontaktu z człowiekiem.
Na mocy ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, wścieklizna jest chorobą podlegającą obowiązkowi zwalczania. W związku z tym, Inspekcja Weterynaryjna musi podjąć działania mające na celu ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się choroby oraz zakażenia ludzi i zwierząt.
W obszarze zagrożonym obowiązują następujące zasady:
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz