Zamknij
REKLAMA

Zdrowie i życie dzieci z Torunia zagrożone? Jest odpowiedź straży pożarnej!

Adam Jóźwiak Adam Jóźwiak 11.00, 02.10.2022 A.J.
Skomentuj fot. archiwum
REKLAMA

Ten temat wzbudził spore kontrowersje w Toruniu. Zwrócił się do nas jeden z Czytelników z informacją, że straż pożarna odmówiła mu pomocy przy likwidacji gniazda os. Sprawdziliśmy jak wygląda ten temat. Swoje stanowisko w sprawie przedstawili strażacy. 

Mieszkaniec Torunia ma żal do strażaków. Oto, co do nas napisał.

Dzień dobry, kontaktuje się z Państwem ponieważ straż pożarna odmówiła pomocy przy likwidacji gniazda os, które zagrażają bezpośrednio życiu i zdrowiu mieszkańców. W budynku mieszkają male dzieci. Gniazdo jest usytuowane przy oknie pokoju dziecka. Po kontakcie ze strażą pożarną w Toruniu, usłyszałem ze mam je zlikwidować na własną rękę, bo oni się tym nie zajmują.

Dodam jeszcze że gniazdo znajduje się na wysokości ok 5m, wiec usuniecie bez odpowiedniego stroju i zabezpieczenia mogłoby skończyć się tragedią jaka miała miejsce w czerwcu bieżącego roku pod Brodnica, gdzie mężczyzna stracił życie jak próbował sam gniazdo zlikwidować. Bardzo proszę o nagłośnienie tematu.

Odpowiedź straży pożarnej 

Straż pożarna podejmuje wszelkie niezbędne działania zmierzające do usunięcia roju lub gniazda owadów błonkoskrzydłych z miejsc, w których stwarzają one bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, w szczególności dotyczy to obecności osób o ograniczonej zdolności poruszania się, czy z budynków użyteczności publicznej oraz placówek oświatowych.

W pozostałych przypadkach, przypominamy, że zgodnie z art. 61 ustawy „Prawo budowlane”, zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu należy do właściciela lub zarządcy obiektu.

Zwracamy się z prośbą o zrozumienie i nie przekazywanie nieprawdziwych informacji o zagrożeniu życia lub zdrowia, jeśli takowe zagrożenie nie występuje.

Wyjazd zastępu w nieuzasadnionym przypadku spowoduje zgodnie z ww. „Zasadami…”: zabezpieczenie terenu działań, ewakuację osób z obiektu i przekazanie terenu działań z zaleceniem, zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu jego właścicielowi lub zarządcy, zgodnie z „Prawem budowlanym”.

W sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia, straż pożarna podejmuje interwencje, jednak w innych przypadkach, właściwymi instytucjami do likwidacji gniazd są firmy dezynsekcyjne.

Zdarzenia związane z występowaniem owadów błonkoskrzydłych w większości przypadków nie są zdarzeniami nagłymi i odpowiednio administrowanie obiektem, skutecznie uniemożliwia zagnieżdżenie się w nim owadów.

Pamiętajmy również, że każdy z nas może potrzebować pomocy, a nieuzasadniony wyjazd strażaków w miejsce, gdzie nie ma konieczności ich interwencji, powodować może opóźnienia w dotarciu do zdarzeń, gdzie zagrożone jest życie lub zdrowie ludzi.

W związku z powyższym, zwracamy się z apelem o większą rozwagę przy zgłaszaniu potrzeby naszej interwencji.

Jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie?

Zobacz także:

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

AskaAska

3 1

owadów błonkoskrzydłych hahahah dobre 18:41, 02.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%