Ten temat wzbudził spore kontrowersje w Toruniu. Zwrócił się do nas jeden z Czytelników z informacją, że straż pożarna odmówiła mu pomocy przy likwidacji gniazda os. Sprawdziliśmy jak wygląda ten temat. Swoje stanowisko w sprawie przedstawili strażacy.
Mieszkaniec Torunia ma żal do strażaków. Oto, co do nas napisał.
Dzień dobry, kontaktuje się z Państwem ponieważ straż pożarna odmówiła pomocy przy likwidacji gniazda os, które zagrażają bezpośrednio życiu i zdrowiu mieszkańców. W budynku mieszkają male dzieci. Gniazdo jest usytuowane przy oknie pokoju dziecka. Po kontakcie ze strażą pożarną w Toruniu, usłyszałem ze mam je zlikwidować na własną rękę, bo oni się tym nie zajmują.
Dodam jeszcze że gniazdo znajduje się na wysokości ok 5m, wiec usuniecie bez odpowiedniego stroju i zabezpieczenia mogłoby skończyć się tragedią jaka miała miejsce w czerwcu bieżącego roku pod Brodnica, gdzie mężczyzna stracił życie jak próbował sam gniazdo zlikwidować. Bardzo proszę o nagłośnienie tematu.
Straż pożarna podejmuje wszelkie niezbędne działania zmierzające do usunięcia roju lub gniazda owadów błonkoskrzydłych z miejsc, w których stwarzają one bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, w szczególności dotyczy to obecności osób o ograniczonej zdolności poruszania się, czy z budynków użyteczności publicznej oraz placówek oświatowych.
W pozostałych przypadkach, przypominamy, że zgodnie z art. 61 ustawy „Prawo budowlane”, zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu należy do właściciela lub zarządcy obiektu.
Zwracamy się z prośbą o zrozumienie i nie przekazywanie nieprawdziwych informacji o zagrożeniu życia lub zdrowia, jeśli takowe zagrożenie nie występuje.
Wyjazd zastępu w nieuzasadnionym przypadku spowoduje zgodnie z ww. „Zasadami…”: zabezpieczenie terenu działań, ewakuację osób z obiektu i przekazanie terenu działań z zaleceniem, zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu jego właścicielowi lub zarządcy, zgodnie z „Prawem budowlanym”.
W sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia, straż pożarna podejmuje interwencje, jednak w innych przypadkach, właściwymi instytucjami do likwidacji gniazd są firmy dezynsekcyjne.
Zdarzenia związane z występowaniem owadów błonkoskrzydłych w większości przypadków nie są zdarzeniami nagłymi i odpowiednio administrowanie obiektem, skutecznie uniemożliwia zagnieżdżenie się w nim owadów.
Pamiętajmy również, że każdy z nas może potrzebować pomocy, a nieuzasadniony wyjazd strażaków w miejsce, gdzie nie ma konieczności ich interwencji, powodować może opóźnienia w dotarciu do zdarzeń, gdzie zagrożone jest życie lub zdrowie ludzi.
W związku z powyższym, zwracamy się z apelem o większą rozwagę przy zgłaszaniu potrzeby naszej interwencji.
Jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie?
3 1
owadów błonkoskrzydłych hahahah dobre