Zamknij
REKLAMA

Będą nowe autobusy w Toruniu. Kiedy znikną stare Jelcze?

16:45, 12.10.2021 | ddtorun.pl/informacja prasowa
Skomentuj Fot. Lech Kamiński
REKLAMA

Będą nowe autobusy w Toruniu. Kiedy znikną stare Jelcze?

Nowoczesne, bezpieczne, bogato wyposażone, ułatwiające podróżowanie osobom niepełnosprawnym - za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji miasto kupuje cztery miejskie autobusy zasilane olejem napędowym.

12 października 2021 r. podpisano umowę na dostawę pojazdów z firmą Solaris.

- Toruń kupuje kolejne autobusy, które będą wozić mieszkańców naszego miasta i wszystkich korzystających z komunikacji miejskiej. Będą to cztery nowoczesne pojazdy zasilane wprawdzie olejem napędowym, ale spełniające najwyższą normę emisji EURO 6 - mówi prezes MZK w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki.

Przetarg na dostawę czterech fabrycznie nowych autobusów uruchomiono 31 maja 2021 r. Termin składania ofert mijał 16 lipca 2021 r. Do przetargu stanęły dwie firmy: Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. z ofertą ponad 5,4 mln zł brutto i EvoBus Polska Sp. z o.o. z ofertą ponad 6,7 mln zł brutto. Za korzystniejszą uznano ofertę Solaris.

Dostawy planowane są w terminie 240 dni od daty podpisania umowy.

Ze strony MZK umowę podpisał Prezes Zarządu MZK w Toruniu sp. z o.o. Zbigniew Wyszogrodzki, zaś ze strony wykonawcy - Kierownik Sprzedaży Region Północ Solaris Bus& Coach sp. z o.o. Jakub Zakrzewski.

- Dziękuję serdecznie za wieloletnie zaufanie, którym nas Państwo obdarzyli. Naszych autobusów w Toruniu jest niemal osiemdziesiąt. Jestem przekonany, że pasażerowie i mieszkańcy Torunia będą zadowoleni i usatysfakcjonowani z czterech doskonale wyposażonych dieslowskich autobusów spełniających normę EURO 6 - zapewnia Kierownik Sprzedaży Region Północ Solaris Bus& Coach S.A. Jakub Zakrzewski.

Nowe autobusy będą takie same jak Solarisy, które trafiły do Torunia w kwietniu br. Będą zasilane olejem napędowym, z silnikami spełniającymi najnowsze normy EURO 6 (emitujące 10-krotnie mniej szkodliwych substancji niż wozy poprzedniej generacji), przystosowane dla osób niepełnosprawnych, niskopodłogowe, wyposażone między innymi w system cyfrowego monitoringu wizyjnego przedziału pasażerskiego i kabiny kierowcy, automat do sprzedaży biletów, klimatyzację, WIFI, ładowarki USB oraz system detekcji i gaszenia pożaru komory silnika.

W stosunku do starszych modeli (np. z 2018 r.) przeszły facelifting polegający na zmianach w wyglądzie ściany przedniej autobusu. Dzięki temu zredukowano opory powietrza w czasie jazdy, co przyczyni się do mniejszego spalania paliwa i mniejszego zabrudzenia boków autobusu w trakcie niekorzystnych warunków pogodowych.

Zakup nowego taboru pozwoli na częściowe wycofanie Jelczy z dalszej eksploatacji. Całkowicie planuje się je wycofać po dostawie nowych diesli, na które właśnie podpisano umowę oraz autobusów elektrycznych, które przyjadą do Torunia w 2022 r.

[ALERT]1634049911205[/ALERT]

 

(ddtorun.pl/informacja prasowa)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

TorunczykTorunczyk

7 3

A jakie stare jelcze jeszcze są Sp.z.oo. się bogaci kosztem ludzi Zalewski zrób Bulwar I bydgoską bo pożal się boze 17:59, 12.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

patpat

2 2

A jakiej marki autobusy elektryczne zamówił Toruń?
Bo chyba mi wcześniej umknęło... 11:19, 13.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JoJo

2 2

Znowu transport tfu publiczny. MOZE KTOS POMYSLI O SPONSORACH WYGLUPOW DLA LUMPEN PROLETARIATU. 16:13, 13.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%