Zamknij
REKLAMA

Toruń: zakończyła się kwesta na renowację nagrobków. Ile zebrano?

10:00, 02.12.2020 | ddtorun.pl
Skomentuj Foto. Deposit Photos
REKLAMA

Toruń: zakończyła się kwesta na renowację nagrobków. Ile zebrano? 

3 275 zł - tyle przyniosła tegoroczna – zdalna - kwesta na renowację zabytkowych nagrobków na cmentarzu św. Jerzego, która odbywała się od 26 października do 8 listopada.

W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, tradycyjną kwestę na cmentarzu św. Jerzego zastąpiła zbiórka online. Wpłat internetowych można było dokonywać za pośrednictwem portalu Zrzutka.pl lub bezpośrednio na numer konta Towarzystwa Miłośników Torunia.Zebrane w tym roku środki zasilą fundusz na renowację zabytkowego nagrobka Familii Landgraf. 

Landgrafowie należeli do znanych ewangelików, którzy wspomagali tutejszy zbór dzięki dochodom z kapitału kupieckiego i rentierskiego. Zamieszkiwali Śródmieście, Mokre i Przedmieście Bydgoskie. W kwaterze, która ma zostać odnowiona, spoczywa Friedrich Landgraf i Ida Landgraf z domu Frenzel, którzy zmarli w latach 1907 i 1909.

Pochówek rodziny Landgraf upamiętnia jeden z niewielu zachowanych na cmentarzu św. Jerzego dużych nagrobków architektonicznych. Autorem projektu pomnika, który powstał w 1912 roku, jest ceniony bydgoski architekt Alfred Schleusener.

Mimo znacznej degradacji zabytku do dziś czytelna jest jego harmonijna kompozycja, rozmach założenia i wyrafinowana forma detalu. W centralnej części nagrobka zwieńczonego frontonem wspartym na doryckich kolumnach znajdowała się niezachowana płyta inskrypcyjna.

W ciągu kilkunastu edycji kwesty zebrano łącznie ponad 220 tys. zł. Umożliwiło to odnowienie i otoczenie opieką ponad 30 pomników - pojedynczych i w kwaterach zbiorowych.

Dzięki staraniom miasta w ostatnich latach zostały też utwardzone alejki cmentarne i wyremontowane ogrodzenie od strony ul. Gałczyńskiego.

Kwesta na rzecz odbudowy zabytkowych nagrobków organizuje Towarzystwo Miłośników Torunia oraz Gmina Miasta Toruń.

[ALERT]1606815784479[/ALERT]

 

(ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz