Zamknij
REKLAMA

Toruń: trwają prace w szpitalu na Bielanach. Czym zajmuje się wykonawca?

12:00, 09.04.2020 | ddtorun.pl
Skomentuj fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
REKLAMA

Toruń: trwają prace w szpitalu na Bielanach. Czym zajmuje się wykonawca?

Mimo trudności związanych z epidemią Covid-19 trwają prace wykończeniowe i montaż sprzętu w obiektach nowego miasteczka szpitalnego na toruńskich Bielanach. Ekipy wykonawcze montują m.in. wyposażenie centralnej steryliazatorni lecznicy. Firmy przyjęły rozwiązania chroniące pracowników i zapobiegające rozprzestrzenianiu koronawirusa.

Centralna sterylizatornia to miejsce, w którym przygotowywane są m.in. jałowe (wolne od drobnoustrojów) narzędzia i bielizna operacyjna, opatrunki, mające styczność z ciałem pacjenta elementy sprzętu diagnostycznego, części aparatury podtrzymującej życie. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, podobnie jak w innych nowocześnie wyposażonych placówkach na całym świecie, proces mycia, czyszczenia i wyjaławiania będzie w dużej mierze zautomatyzowany.

- Do finalnej sterylizacji zostaną tu zastosowane techniki dające stuprocentowe bezpieczeństwo mikrobiologiczne: gorąca para pod ciśnieniem i niskotemperaturowa plazma (zjonizowany gaz w synergicznym połączeniu z promieniowaniem ultrafioletowym). Linia technologiczna i trakty, którymi transportowane będą materiały i sprzęt, zostały zaprojektowane tak, by to, co zostało już wysterylizowane, pozostało sterylne do momentu otwarcia pakietu w miejscu przeznaczenia – na sali operacyjnej, w gabinecie zabiegowym, gabinecie diagnostycznym, na oddziale intensywnej opieki medycznej czy w karetce pogotowia – wyjaśnia marszałek Piotr Całbecki.        

Inwestycja w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym jest kontynuowana mimo trudności kadrowych firm wykonawczych, wynikających z obostrzeń przeciwepidemicznych, i sygnalizowanych problemów z dostawami materiałów. Problemy wynikają też stąd, że absencja pracowników na jakimś odcinku powoduje, że do pracy nie mogą przystąpić kolejni podwykonawcy. Sytuacja jest taka, że liczymy się z opóźnieniami. Nikt nie jest w stanie zagwarantować, że jesienny termin zakończenia inwestycji zostanie dotrzymany.  

Od kilku dni na budowanie na Bielanach pracuje codziennie ok. 120 osób. Firmy skróciły czas pracy i zapewniły pracownikom środki ochrony osobistej. Wprowadzono limity pracujących na poszczególnych odcinkach budowy, powszechnie stosowane są preparaty dezynfekcyjne.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Jej koszt to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł pochłania najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach naszego medycznego pakietu stulecia, czyli samorządowego wojewódzkiego programu modernizacji najważniejszych w Kujawsko-Pomorskiem placówek służby zdrowia. Zakończenie inwestycji zostało zaplanowane na późną jesień 2020.  

[ALERT]1586241981603[/ALERT]

 

(ddtorun.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz