Zamknij
REKLAMA

Wyjątkowy apel mieszkańców Stawek: "Rozświetlmy cmentarz ewangelicki przy ul. Łącznej"

18.30, 31.10.2017 WG Aktualizacja: 18.39, 31.10.2017
Skomentuj Zapalmy znicze na dawnym cmentarzu ewangelickim - apeluje Stowarzyszenie Stawki, fot. depositphotos
REKLAMA

Mieszkańcy Stawek pamiętają o dawnym cmentarzu ewangelickim przy ul. Łącznej. - Na znak pamięci o dawnych mieszkańcach tej ziemi 1 i 2 listopada przynieśmy lampkę na odkopane i ujawnione groby - apelują.

O cmentarzu ewangelickim na toruńskich Stawkach - przy ul. Łącznej - wiadomo niewiele. Według autorów strony Lapidaria, która dokumentuje zapomniane cmentarze w naszym regionie, ta nekropolia mogła powstać w 1873 r. jako poepidemiczna. Na mapach została zaznaczona w 1878 r. Oficjalnie datowana jest na 1908 r.

Stowarzyszenie Stawki pamięta o dawnych mieszkańcach tych terenów. Jego przedstawiciele apelują do mieszkańców Torunia o zapalenie zniczy na dawnym cmentarzu ewangelickim.

"Służył nie tylko ewangelickim mieszkańcom wsi Stawki (wsi osadnictwa olęderskiego), ale także jako garnizonowy dla żołnierzy stacjonujących w fortach lewobrzeżnej części dzisiejszego Torunia" - czytamy na stronie Lapidaria. "Z relacji najstarszych mieszkańców wynika, że na samym początku pochowano tam ofiary epidemii cholery. Prawdopodobnie chodzi o epidemię z 1873 r. Zanim stał się cmentarzem ewangelickim parafialnym, w latach 1899-1908 był własnością gminy wiejskiej Stawki".

W ostatnich latach na terenie tej nekropolii były prowadzone prace porządkowe, w które zaangażował się m.in. wydział środowiska i zieleni magistratu, Stowarzyszenie Stawki i Stowarzyszenia Lapidaria. Udało się m.in. wyciąć roślinność, uprzątnięto teren ze śmieci, odkryto też wiele nagrobków, dzięki czemu powstała pokaźna lista nazwisk osób, które spoczęły na tym cmentarzu.

Lapidaria zwraca też uwagę na inny, nieczynny już cmentarz na lewobrzeżu - przy ul. Turkusowej. Co ciekawe, wkrótce być może w jego miejsce powstanie boisko i siłownia zewnętrzna.

(WG)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%