Zamknij

Nadchodzi cyfrowa rewolucja! Resort ogłasza nową funkcję

12:00, 27.03.2024
Skomentuj Fot. Freepik Fot. Freepik

Ministerstwo Cyfryzacji ogłasza wprowadzenie bezpłatnego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego dostępnego w cyfrowym portfelu dokumentów.

Planowany przez rząd cyfrowy portfel ma na celu ułatwienie cyfrowej identyfikacji obywateli w korzystaniu zarówno z usług publicznych, jak i prywatnych. Będzie to narzędzie do m.in. dostępu do kont bankowych, składania deklaracji podatkowych czy nawet zapisywania się na studia.

Rozwiązanie to również ma odpowiadać na coraz większe obawy dotyczące prywatności w sieci i ochrony danych, szczególnie w aplikacjach oferowanych przez duże korporacje.

Michał Gramatyka, wiceminister ds. cyfryzacji, ujawnił, że nowa funkcja jest jednym z kluczowych elementów unijnego rozporządzenia eIDAS 2.0, które zostało zainicjowane 29 lutego.

- Ministerstwo Cyfryzacji pracuje już koncepcyjnie nad ścieżkami implementacji tych przepisów. Pojawią się one w polskim systemie prawnym po wdrożeniu przepisów unijnych - mówi wiceminister.

W UE już z tego korzystają

W niektórych krajach Unii Europejskiej już istnieją podobne cyfrowe portfele. Nowe unijne prawo ma na celu zapewnienie interoperacyjności tych portfeli, co oznacza, że obywatele będą mogli korzystać z jednego portfela cyfrowego w różnych krajach, pomimo pewnych różnic w funkcjonalności.

Warto podkreślić, że korzystanie z cyfrowego portfela będzie dobrowolne. Bezpłatne kwalifikowane podpisy elektroniczne będą miały taką samą moc prawną jak tradycyjny podpis odręczny.

Rządowa aplikacja cieszy się powodzeniem

Ministerstwo podkreśliło również popularność funkcji i dokumentów w aplikacji mObywatel. Obecnie najczęściej używanymi funkcjami są m.in. mDowód, Karta Dużej Rodziny, mPrawo Jazdy, Moje Pojazdy, legitymacja emeryta-rencisty, legitymacja szkolna oraz legitymacja studencka.

Oprócz najważniejszych funkcji, aplikacja pozwala również na zgłaszanie naruszeń środowiska, sprawdzanie jakości powietrza czy opłacanie urzędowych zobowiązań finansowych.

(Źródło: finanse.wp.pl / Przygotował Dawid Tłuchowski)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%