Zamknij

Grill na działce? Sprawdź, czy nie zapłacisz wysokiej kary

16:00, 25.04.2025 Aktualizacja: 16:02, 25.04.2025
Skomentuj Obraz Michal Jarmoluk z Pixabay Obraz Michal Jarmoluk z Pixabay

Jak przypomina portal WP Kobieta, grillowanie na działkach cieszy się coraz większą popularnością. Jednak nie wszyscy wiedzą, jakie zasady obowiązują w Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Sprawdź, co naprawdę wolno, a za co grożą dotkliwe kary.

Sezon na grillowanie już się rozpoczął, a Rodzinne Ogrody Działkowe zapełniają się amatorami potraw z rusztu. Jednak zanim rozstawisz grill na swojej działce, warto wiedzieć, że nie wszystko jest dozwolone.

Wprawdzie wspólne biesiadowanie i smażenie kiełbasek nie jest zakazane, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych ograniczeniach.

Regulamin ROD nie pozostawia wątpliwości

Zgodnie z zasadami ustalonymi przez Polski Związek Działkowców, na terenie działki można korzystać wyłącznie z grilli przenośnych. Chodzi o to, by w razie problemów – na przykład, gdy dym zacznie przeszkadzać sąsiadom – urządzenie dało się szybko przestawić.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z murowanymi grillami – budowa takich konstrukcji jest zabroniona i może przysporzyć niepotrzebnych kłopotów. Zgodnie z paragrafem 41 regulaminu ROD, tego typu stałe wyposażenie nie znajduje się na liście rzeczy dopuszczalnych na działce.

Ogniska? Tutaj prawo jest jasne

Kusi cię, by rozpalić ognisko z gałęzi albo liści? Lepiej tego nie robić. W Rodzinnych Ogrodach Działkowych obowiązuje całkowity zakaz palenia ognisk. Wynika on z przepisów, które jasno mówią o zakazie spalania odpadów i resztek roślinnych.

Rozpalenie ognia nie tylko grozi pożarem, ale też może skończyć się bardzo wysoką karą finansową – nawet do 5000 zł. W skrajnych przypadkach można nawet stracić działkę.

Spotkania i imprezy – tylko zgodnie z zasadami

Działka to miejsce na spotkania z bliskimi i odpoczynek na łonie natury. Jednak warto pamiętać, że organizując biesiadę, nie można zapominać o komforcie innych użytkowników.

Hałas, głośna muzyka czy zakłócanie ciszy nocnej mogą skończyć się skargami do zarządu ogrodu. Co więcej, właściciel działki nie ma prawa udostępniać jej osobom trzecim, jeśli sam lub najbliższa rodzina nie obecni.

Takie sytuacje są jasno zabronione i mogą prowadzić do konsekwencji finansowych, a nawet utraty prawa do korzystania z działki.

Źródło zdjęcia głównego: Obraz Michal Jarmoluk z Pixabay

(Źródło: kobieta.wp.pl)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%