Zamknij
REKLAMA

Na elektrycznej hulajnodze tylko z prawem jazdy? Nadchodzą ważne zmiany

16:05, 17.01.2021 | Źródło: WP/ Autokult
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne fot. depositphotos.com
REKLAMA

Z sejmowej "zamrażarki" wyciągnięto projekt przepisów regulujących korzystanie z hulajnóg o napędzie elektrycznym. Nowe prawo, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem zacznie obowiązywać jeszcze przed rozpoczęciem sezonu na używanie tych urządzeń. 

Nowe przepisy określać będą  definicje uczestników ruchu i ich obowiązki oraz prawa.

W myśl projektu hulajnoga, łyżworolki, wrotki czy deskorolka będą uznane za urządzenie wspomagające ruch. Korzystający z nich będą mieli obowiązek poruszania się po chodniku. Dopuszczone jest również poruszanie się po drodze dla rowerów.  Wprowadzony zostanie także obowiązek poruszania się z prędkością przybliżoną do ich ruchu pieszego.

A co z hulajnogą elektryczną?

Nowe przepisy będą dopuszczały poruszanie się nią z prędkością maksymalną 20 km/h. Z hulajnogi elektrycznej będą mogły korzystać wyłącznie osoby w wieku 10 lat lub starsze. Osoby niepełnoletnie będą musiały się wylegitymować się kartą rowerową lub prawem jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Dzieci do 10 lat będą mogły korzystać z elektrycznej hulajnogi tylko pod opieką dorosłego i wyłącznie w strefie zamieszkania. 

Użytkownicy elektrycznej hulajnogi będą musieli korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. Jak donosi do serwis autokult "w przypadku, gdy nie ma chodnika, a prędkość ruchu na jezdni jest ograniczona do 30 km/h lub niższej wartości, użytkownik elektrycznej hulajnogi będzie obowiązany do poruszania się jezdnią".

W myśl nowych przepisów nie będzie można porzucać wyjmowanych na minuty hulajnóg. Do tej pory można było je zostawić w dowolnym miejscu. 

Zgodnie z projektem postój elektrycznej hulajnogi będzie dozwolony na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym. W razie, gdy takiego miejsca nie ma hulajnogę można będzie zostawić na skraju chodnika po stronie bardziej oddalonej od jezdni i równolegle do kierunku ruchu na drodze.

(Źródło: WP/ Autokult)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%