Zamknij

Mentzen: Toruń powinien stać się Smart City 3.0

12:00, 29.08.2018 WG Aktualizacja: 13:10, 05.09.2018
Skomentuj fot. WG fot. WG

Ogrzewanie szkół i urzędów za pomocą koparek kryptowalut, demokracja płynna, aplikacje wskazujące wolne miejsca parkingowe oraz aktualne położenie autobusów i tramwajów - to niektóre z punktów programu Sławomira Mentzena, kandydata na prezydenta Torunia.

Na dzisiejszej konferencji Sławomir Mentzen, kandydat na prezydenta Torunia i wiceszef partii Wolność, zaprezentował kilka punktów swojego programu dla Torunia. Skupił się przede wszystkim na wprowadzeniu koncepcji Smart City 3.0. W jej myśl nowoczesna technologia ma służyć nie tylko angażowaniu mieszkańców w życie miasta i ułatwiać kontakt z władzami, ale także usprawnić jego funkcjonowanie.

- W mojej ocenie do dwóch największych problemów Torunia jest brak wizji tego, jak miasto ma wyglądać za 5, 10, 15 lat oraz to, że w Toruniu jest za mało dobrze płatnych miejsc pracy. Toruń nie jest miastem, w którym młodzi ludzie chcą mieszkać, zakładać rodziny i wychować dzieci. Wolą wyjeżdżać do większych miast - mówi Mentzen. - Przedstawię państwu koncepcję miasta Smart City trzeciej generacji, która według mnie rozwiązuje obydwa te problemy.

Mentzen wskazuje, że miasta, które wdrażają nowinki technologiczne, stają się modne. Młodzi ludzie chcą tam mieszkać i mieć dostęp do tych rozwiązań, które uprzyjemniają życie. Jako przykład przywołał portugalskie Porto i holenderski Amsterdam, które postawiły na koncepcję Smart City 3.0. Na czym to polega?

- Miasto nie staje się samo inwestorem w nowoczesne technologie, ale stwarza ekosystem ekologiczny, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą sami rozwijać aplikacje, a następnie wdrażać je w mieście - mówi kandydat. - Miasto jest dostarczycielem otwartych danych publicznych, które są łatwe do odczytywania w czasie rzeczywistym. Można zbierać dane dotyczące miejsc parkingowych, poziomu zanieczyszczeń w śmietnikach i powietrzu. Można instalować czujniki na autobusach, które informują o ruchu w danej części miasta oraz o tym, ile osób wchodzi i wychodzi do danego pojazdu.

W oparciu o te dane przedsiębiorcy mogliby tworzyć aplikacje, które mogą posłużyć do np. optymalizacji tras przejazdu śmieciarek (żeby odbierały odpady tylko z zapełnionych śmietników), wskazania wolnych miejsc parkingowych lub miejsc, gdzie w danym czasie jest największe zanieczyszczenie powietrza. - Według badań 30 proc. zatorów w miastach jest powodowanych przez kierowców, którzy jeżdżą po mieście i szukają miejsca parkingowego - wskazuje wiceszef partii Wolność.

Mentzen chce, żeby Toruń stał się i był kojarzony jako miasto nowych technologii

- W momencie, kiedy byśmy wprowadzili nowoczesne rozwiązania, bylibyśmy w technologicznej prasie w całej Europie Zachodniej, a na pewno każdy w Polsce by to tym mówił, bo to byłaby nowość. Tego w Polsce jeszcze nikt nie ma i jak znam naszą klasę polityczną, przez najbliższe lata nikt mieć nie będzie. Bylibyśmy taką technologiczną perełką, gdzie każdy brałby nas za przykład. Nie bylibyśmy miastem, gdzie nic się nie dzieje, gdzie nie ma nic ciekawego, gdzie co najwyżej kręcony jest serial o lekarzach, tylko miastem, gdzie można zobaczyć, gdzie jest wolne miejsce parkingowe i od razu tam pojechać. Dzięki temu możemy dotrzeć do inwestorów, ludzi, którzy do tej pory nigdy o Toruniu nie usłyszeli. Mogą tu przyjechać, może im się tu spodobać, mogą tu przenieść swoją firmę lub założyć jej oddział.

Kandydat na prezydenta postuluje też otwarcie się miasta na kryptowaluty. Wskazuje, że jest to świeży i dynamiczny rynek, na którym Toruń może skorzystać.

- Gdybyśmy ogłosili, że w Toruniu za pomocą kryptowalut można płacić za usługi miejskie, miejskie podatki, kupić działkę inwestycyjną, koszt tego dla miasta wyniósłby zero złotych, bo nic nie kosztuje przyjęcie płatności w kryptowalucie za pośrednictwem pośrednika pieniężnego i od razu ze zmianą na złotówki - mówi Mentzen. - A mielibyśmy darmową reklamę we wszystkich technologicznych mediach nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Można pójść krok dalej. Powstają firmy, które oferują ogrzewanie budynków za pomocą koparek kryptowalut. Koparki kryptowalut to komputery, które kopią kryptowaluty i generują ciepło. Są firmy, które już w ten sposób ogrzewają mieszkania. Można by tak za niewielkie pieniądze ogrzewać urzędy lub szkoły.

Kolejnym pomysłem jest uruchomienie w Toruniu Big Easy Budget Game, czyli gry, którą jako pierwszy wprowadził u siebie Nowy Orlean. Za jej pomocą każdy mieszkaniec miasta może zarządzać miejskim budżetem. Przesuwając suwak z jednej pozycji do drugiej, czyli np. zwiększając wydatki na drogi, a zmniejszając na edukację, może zobaczyć, jakie przyniesie to konsekwencje dla miasta.

- Dzięki takiej aplikacji mieszkańcy dowiadują się, jak działa miasto, na co wydaje pieniądze i dlaczego musi wydawać tak, a nie inaczej - mówi kandydat. - Pełni to rolę edukacyjną. A włodarze miasta dowiadują się o tym, czego chcą mieszkańcy. Jeśli ten test wypełni kilka lub kilkanaście tysięcy osób, mamy świetną próbę badawczą, czego mieszkańcy oczekują od miasta.

Mentzen zaznacza, że torunianie mało wiedzą o tym, kto rządzi miastem i co się dzieje w mieście. Chciałby wyjść temu naprzeciw i wprowadzić w Toruniu tzw. demokrację płynną, którą można wykorzystywać przy podejmowaniu ważnych decyzji w mieście, np. gdzie wybudować drogę, linię tramwajową. Na czym to polega?

- Każdy mieszkaniec miasta ma jeden głos i może za daną decyzją albo może przekazać ten głos komukolwiek innemu w mieście i wtedy ta osoba ma dwa głosy - tłumaczy kandydat. - W ten sposób oddolnie obywatelsko tworzy się grupa osób mających prawdziwy autorytet wśród mieszkańców, którego musi cały czas pilnować, nie raz na pięć lat, bo ten głos można w każdej chwili wycofać, jak nam się nie spodoba decyzja osoby, której przekazaliśmy swój głos.

Zdaniem Mentzena dzięki temu torunianie będą bardziej interesować się sprawami miasta, a władze będą lepiej wiedzieć, czego mieszkańcy oczekują. - W tej chwili nie da się prawnie zobowiązać prezydenta i radę miasta do słuchania się mieszkańców, ale przekonany jestem, że jeśli rada miasta nie słuchałaby się woli mieszkańców, wyrażonej w ten sposób, to byłaby to ostatnia kadencja tej rady miasta.

(WG)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(16)

nowytrn1nowytrn1

41 12

Piękna koncepcja, którą warto próbować wdrożyć. Obecny włodarz Torunia w ogóle nie inwestuje w tego typu rozwiązania. Elektroniczny system informacji autobusowej ma być chyba dopiero za 4 lata. Pewnie do tego momentu wciąż będą jeździć po ulicach naszego miasta przedpotopowe Jelcze. Jeżeli chcemy, by Toruń się rozwijał, trzeba położyć nacisk na nowoczesne technologie. Nie możemy być zagłębiem taniej siły roboczej, która układa kartony na magazynach czy call-center.
Panie Mentzen, ma Pan mój głos. 12:22, 29.08.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

NovytornNovytorn

0 7

Szkoda że do takiej partyjki przystąpił Korwin czy jak jej tam 14:26, 29.08.2018


HH

3 1

@Novytorn widzę, że jesteś kolejną ofiarą mediów, które demonizują Korwina. Wyrywają słowa z kontekstu, manipulują wypowiedziami, źle interpretują. Proszę, wskaż poglądy Janusza Korwina - Mikke, które są złe, nieetyczne. 15:10, 29.08.2018


reo

GośćGość

41 4

Wszystko ładnie pięknie i plus za to, że ten pan ma jakieś pomysły. Ja jednak jako mieszkaniec oczekuję miasta nowoczesnego, rozwijającego się Torunia z nowymi firmami, zakładami, osiedlami i wygodną komunikacją miejską. Obecnie Torunia nie ma często nawet na mapach pogodowych, a o tablicach autostradowych nie wspomnę. 12:23, 29.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośćGość

45 5

Zaleski nic w tym miescie nie zmieni, trzeba stawiac na mlodych 12:35, 29.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ToruniakToruniak

34 12

Gość ma konkretne pomysły. Co najważniejsze nie polegają na tym jak zadłużyć Toruń, tylko dają duże możliwości rozwoju. Jestem na TAK! 12:44, 29.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

18 4

Czy kandydaci mają wizję wykorzystania wschodniej części Torunia? Mam na myśli hektary działek w okolicy autostrady, które mogłyby zostać uzbrojone i być przekazane pod budowę zakładów i fabryk. Moim kandydatem jest ktoś, kto nie myśli małomiasteczkowo. 13:25, 29.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XX

25 9

Konkretny plan na rozwój miasta. Oby wygrał, trzymam kciuki z całego serca ? 13:44, 29.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PhoenixPhoenix

10 15

Utopia!
Do tego ustalenie, że każdy mieszkaniec ma jeden głos wprowadziło by podział miasta na dzielnice, w których jest wszystko (np. Rubinkowo), bo mają dużo mieszkańców i te, w których np. jest dziura na dziurze w drodze, bo mieszkańców jest mało (np. Glinki). 15:46, 29.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kolejny cwaniakKolejny cwaniak

14 16

Siedzi w kryptowalutach to pewnie chce zarobić. Aplikacje pisane przez firmy to albo abonamenty, albo reklamy - nie dziękuję. A płynna demokracja to rządy cwaniaczków. Ale widać kuce pilnują like?ow i pozytywnych komentarzy, hahahahaha 19:13, 29.08.2018

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

weqweq

8 0

Kto ma tworzyć aplikacje jak nie firmy?
Skąd informacja, że siedzi w kryptowalutach? o ile wiem to jego źródłem dochodu jest biuro consultingowe czy tam rachunkowe. A nawet jeśli to są tylko twoje domysły, że chce zarobić. A NAWET JEŚLI zarobi na tym pomyśle to bardzo dobrze, bo właśnie takich rozwiązań Toruń potrzebuje. Ważne, że wejdzie to w życie.
Co do płynnej demokracji niestety się z Tobą po części zgadzam. Nie jest to może najlepszy pomysł, ale warto zauważyć, że ten PAN przez duże P chce słuchać mieszkańców i wychodzić na przeciw ich potrzebom. Nie rozumiem Twojego jadu. Dla Ciebie jest lepszy Bob Budowniczy? 21:55, 29.08.2018


do weqdo weq

5 2

Sławek, chodzi o to, że firmy dostaną za darmo dane i sprzedadzą mieszkańcom - chyba nie o to chodzi. Co do kryptowalut to nawet nie chce mi się rozwijać tematu. Co do duże p, to nie chodzi o słuchanie mieszkańców - nie słyszałem by pani z warzywniaka chciała gry budżetowej czy koparki do ocieplenia sklepu. Nie gadaj głupot. Chodzi o lans przed kolejnymi wyborami. A Bob niech za swoje własny ogródek betonuje. 23:00, 29.08.2018


KingKing

1 0

Kolego, kryptowaluty działają na całym świecie i fakt, że ktoś coś robi w mieście w Polsce nie ma praktycznie żadnego wpływu na ich kurs.
Rozumiem, że jesteś z tych, co to się śmieją, że BTC to jakieś głupoty... Cóż, poszczekaj sobie, a świat idzie dalej. Zanim się obejrzysz, będziesz tego wszystkiego używał jak internetu, komórek i konta internetowego w banku. Pewnie wtedy też krzyczałeś, że to jakieś *%#)!& cyferki na ekranie nic nie warte. Ty wolisz papierek.
13:18, 30.08.2018


torunianin od urodzetorunianin od urodze

14 3

Pheonix zauważył bardzo istotną rzecz odnośnie płynnej deomkracji i w pełni się z nim zgadzam.
Wizja ogrzewania urzędów koparkami kryptowalut nawet jak dla mnie (pracuję w branży nowych technologii) jest trochę ciężka do przyswojenia. Być może mam zbyt mała wiedzę akurat w tym temacie.
A co do reszty ?
Bardzo proszę. Mój głos Pan ma.
21:49, 29.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

IceIce

2 3

Szanowni Państwo, Proszę rozejrzeć się dookoła! To co mamy w Toruniu to nie spadło z nieba! To między innymi robota Zaleskiego i Calbeckiego. Mało? Pokażcie mi takiego drugiego! Fakt może facet ma już swoje lata ale doswiadczenia nie da się kupić! 19:46, 01.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mniammniam

1 1

ładny chłopak, ładny makijaż na plakacie... podoba mnie się bardzo ... pozdrawiam serdecznie i całuję :* 18:11, 03.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%