Zamknij

Czy maska antysmogowa ma sens tylko w mieście?

13:07, 20.01.2022 | materiał partnera

Być może widziałeś na ulicach dużych miast takich jak Warszawa, Kraków lub Wrocław osoby z maskami antysmogowymi na twarzy. I pewnie Cię to nie zdziwiło, bo przecież wszyscy wiedzą, że w takich miejscach jest największy smog. A jak smog to zanieczyszczenia powietrza, przed którymi trzeba się chronić. Ale kiedy zobaczyłeś rowerzystę za miastem, który przemieszczał się w masce przeciwsmogowej, uległeś zdziwieniu. Dlaczego? Przecież noszenie takiej ochrony ma sens nie tylko w mieście!

Jaką rolę pełnią maseczki antysmogowe?

Wysokiej jakości maska przeciwsmogowa jest wyposażona w wymienny filtr, którego rolą jest zatrzymywanie groźnych zanieczyszczeń podczas oddychania. Główny wpływ toksycznych związków, które znajdują się w powietrzu, dotyczy układu oddechowego, ponieważ blokują i podrażniają drogi oddechowe. Typowe objawy wpływu smogu i innych zanieczyszczeń na ten obszar organizmu to wymioty, nudności, zawroty głowy i kaszel. 

Ludzie, którzy mają długotrwały kontakt z zanieczyszczonym powietrzem, są podatni na zapalenie oskrzeli, astmę i przewlekłą niedrożność dróg oddechowych. Oprócz tego wzrasta również ryzyko wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych. U niektórych osób może również wystąpić alergia skórna i wypadanie włosów, a w gorszym przypadku można zachorować na raka płuc. Toksyczne związki obecne w zanieczyszczonym powietrzu zwiększają ryzyko anemii i uszkodzenia nerek oraz mózgu. Dlatego rola maski antysmogowej, która dokładnie filtruje te zanieczyszczenia jest niepodważalna.

Maseczki przeciwsmogowe do noszenia nie tylko w mieście

Oczywiście ochrona przed smogiem w mieście, jaką dają maski antysmogowe, jest bardzo ważna, ale niejedyna, na jaką można liczyć, nosząc takie akcesorium. Zakładając taką ochronę na twarz, możesz mieć pewność, że Twój organizm jest chroniony także przed pyłami, wirusami, alergenami i aerozolami. Dlatego też maski przeciwsmogowe można nosić w każdej sytuacji, w której:

 • wykonujesz pracę w środowisku bardzo zapylonym np. zakładzie stolarskim,
 • pracujesz w dużym skupisku ludzi,
 • dojeżdżasz do pracy w mieście rowerem lub hulajnogą,
 • przemieszczasz się środkami komunikacji miejskiej, gdzie jest dużo pasażerów,
 • wylatujesz do obcych krajów, w których istnieje ryzyko zakażenia różnymi chorobami wirusowymi,
 • lecisz samolotem i masz trudności z oddychaniem klimatyzowanym powietrzem,
 • biegasz w miejskich parkach,
 • wykonujesz pracę na ulicy (ogrodnicy, sprzątaczki, brukarze itd.),
 • pracujesz w zamkniętych halach przemysłowych, kopalniach, żwirowniach itd.,
 • masz alergie, cierpisz na astmę, przewlekłe zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok itd., a unoszące się pyłki w lesie lub na łące utrudniają Ci oddychanie,
 • jesteś w ciąży i chcesz chronić zdrowie nienarodzonego dziecka.

Co trzeba wziąć pod uwagę podczas noszenia masek antysmogowych?

Maski przeciwsmogowe dają skuteczną ochronę tylko wtedy, gdy są przestrzegane wymagania dotyczące ich noszenia. Przede wszystkim musisz zadbać o wysokiej jakości produkt, którego skuteczność potwierdzono certyfikatami. W przypadku brytyjskiego producenta masek antysmogowych Respro istnieje zgodność akcesoriów z normą EN 149:2001 + A1:2019, która potwierdza klasę ochrony FFP1 dla masek wielokrotnego użytku. Maski te posiadają także certyfikat zgodności EU z Regulacją 2016/425. Świadczy to o ich wyjątkowej jakości, która nie jest spotykana na rynku podrabianych, niecertyfikowanych produktów z Chin.

Warto również pamiętać, że każda skuteczna maska antysmogowa musi mieć wymienny filtr. Tylko wtedy, gdy będziesz go zmieniać, zyskasz pewność, że Twoja ochrona działa prawidłowo. Poza tym miej na uwadze to, że maska musi być dobrze dopasowana i prawidłowo założona, by spełniała swoją funkcję. Odpowiednio dobrana maska ściśle przylega do twarzy, ale jej nie uciska zbyt mocno, dzięki czemu skutecznie filtruje powietrze podczas wdechu i wydechu. 

Producent masek antysmogowych Respro udostępnia kilka modeli swoich produktów, dzięki czemu każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Możesz cieszyć się zarówno prostymi i eleganckimi, jak i kolorowymi, sportowymi modelami. Wszystko zależy od ich przeznaczenia oraz Twoich preferencji.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%