Zamknij
REKLAMA

Czym powinna się cechować odpowiednia odzież sportowa?

09:44, 11.01.2022 | materiał partnera

Wybór odpowiedniej odzieży sportowej, to bardzo istotna sprawa, jeśli należymy do osób preferujących różne formy aktywności fizycznej. Noszenie odpowiednich ubrań treningowych gwarantuje nam wygodę, chroni przed chłodem podczas ćwiczeń na zewnątrz i zapewnia nam dobre samopoczucie. Po prostu najlepsze ubrania sportowe są zaprojektowane tak, aby trening był jak najbardziej komfortowy.

Czym kierować się przy wyborze odzieży treningowej?

Z całą pewnością po ciężkim treningu czujemy się niejednokrotnie wyczerpani, zmęczeni, spoceni i mamy obolałe mięśnie. Jednak na nasze samopoczucie po intensywnych ćwiczeniach fizycznych mogą mieć znaczny wpływ właściwie dobrane ubrania treningowe.

Kilka czynników w dużym stopniu wpływa na funkcjonalność naszych ubrań sportowych. Należą do nich materiał, z którego są one wykonane, oraz odpowiedni krój, adekwatny do rodzaju ćwiczeń, które będziemy wykonywać.

Niektóre tkaniny są zaprojektowane tak, aby odprowadzać wilgoć na zewnątrz, izolując ją od skóry, natomiast inne ją wchłaniają. Jeśli chodzi o ubrania treningowe, to najlepsze są materiały syntetyczne, wykonane przy użyciu specjalnych technologii, takich jak Climalite czy też DryFit, które możemy spotkać np. w dresach Adidas, czy też w sportowych bluzach Nike.

W obecnych czasach producenci odzieży sportowej korzystają z wielu oddychających tkanin syntetycznych, które „odprowadzają” pot ze skóry na zewnątrz, co pomaga w jego szybkiemu odparowaniu i utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała. Odzież wykonana z tkanin zawierających polipropylen lub tkanin takich jak Coolmax® i Supplex®, to dobry wybór do wszelkich aktywności fizycznych, podczas których możemy się intensywniej pocić. Po prostu umożliwiają one szybkie odparowanie potu, izolują skórę od wilgoci i tym samym gwarantują komfort oraz większą przyjemność i satysfakcję z wykonywanego treningu. Z drugiej strony bawełniane koszulki i sportowe spodnie dresowe pochłaniają pot, ale nie izolują skóry od wilgoci, ani nie pomagają w odparowaniu. Dlatego też bawełniane ubrania treningowe mogą być ciężkie i mokre podczas ćwiczeń i powodować nieprzyjemne otarcia. 

Wybierając odzież sportową powinniśmy, także unikać tkanin, które nie oddychają. Nie powinniśmy więc nosić odzieży wykonanej z materiałów na bazie gumy lub plastiku, które zapobiegają parowaniu i utrzymują zbyt wysoką temperaturę ciała podczas treningu.

Również bardzo istotną sprawą jest odpowiednie dopasowanie odzieży treningowej.

Aby upewnić się, że ubrania sportowe we właściwy sposób dopasują się do ciała i tym samym są odpowiednie do zaplanowanego treningu, należy koniecznie je przymierzyć, przed planowanym zakupem.

Jeśli preferujemy wygodę na co dzień, to należy zdecydować się na luźne i niekrępujące ruchów ubrania. Natomiast, jeśli planujemy trening biegowy lub jazdę na rowerze, to powinniśmy unikać szerokich spodni, które mogą zaplątać się w pedały lub szprychy roweru. Z kolei w przypadku aktywności takich jak joga, czy też pilates dobrym wyborem są elastyczne, dopasowane tkaniny, które skutecznie odprowadzają wilgoć. Ogólnie rzecz biorąc, ubrania  sportowe nie powinny nam przeszkadzać, tylko być wsparciem dla naszych mięśni podczas wymagającego treningu.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%