Zamknij

Historia produkcji mebli w Polsce

00:00, 28.12.2021 artykuł sponsorowany

Każdy pragnie solidnych i estetycznie przyjemnych mebli w swoim domu, jednak mało kto wie, że wiele z nich powstaje właśnie w Polsce. Jesteśmy jednym z ich czołowych producentów, a eksport w tej branży przynosi nam corocznie wielkie zyski gospodarcze. Jak dokładnie wyglądał rozwój tradycji meblarskich w naszym kraju i dlaczego jesteśmy w tym tak dobrzy?

Jak to wyglądało historycznie?

Choć rzemiosło meblarskie sięga setek, a może i tysięcy lat, warto spojrzeć na okres, który jest nam zdecydowanie bliższy, a więc lata 30. i 40. zeszłego wieku. W 1937 roku to właśnie niewielkie zakłady rzemieślnicze były wciąż na czele, jednak zaczynało się tworzyć coraz więcej fabryk mebli giętych, które wspólnie zatrudniały ponad cztery tysiące osób.

Po wojnie nadszedł czas centralizacji wszystkich gałęzi gospodarki, co spotkało również branżę meblarską. Skupiona została ona pod różnymi nazwami, a jej ostatnią wersją było Zrzeszenie "Meble". W tym czasie powstało kilkadziesiąt różnych firm i fabryk, które produkowały sprzęt na coraz to większą skalę.

Lata 90. przyniosły wielkie zmiany, które nie ominęły również polskich producentów mebli. Prywatyzacja sprawiła, że wiele firm zostało wykupionych przez zagraniczne koncerny. Dobrą wieścią było to, że nie wszystkie przedsiębiorstwa to spotkało – wiele z nich zostało w polskich rękach.

Jak się to przedstawia dziś?

Polska stała się gigantem branży meblarskiej bardzo szybko po tym, jak przeszła prywatyzację. Wystarczy sobie wyobrazić, że w przeciągu zaledwie 20 lat, dochody z eksportu mebli wzrosły 61-krotnie – z 147 mln na 9 mld dolarów rocznie. Jest to niezwykle gwałtowny wzrost, a nic tak znaczącego nie dzieje się bez powodu.

Warto wiedzieć, że większość, bo nawet do 90% wszystkich mebli, które produkujemy, zostaje przekazanych na eksport. To właśnie stąd w dużej mierze pochodzi tak wysoki dochód, gdyż, choć nasze meble są stosunkowo tanie dla innych państw, dla nas kwoty, które otrzymujemy, są nader korzystne. Głównym odbiorcą naszych mebli są Niemcy, którzy wykupują blisko 40% całości naszych wyrobów eksportowych.

Jakkolwiek dziś, w sytuacji covidowej, każdy biznes ucierpiał, polska branża meblarska wciąż trzyma się niezwykle silnie. Jesteśmy w czołówce światowej, jeśli chodzi o eksport, nie będąc bardzo w tyle w stosunku do takich gigantów, jak Chiny.

Dlaczego polskie meble są tak cenione?

Przede wszystkim jest to zasługa długoletnich tradycji, które wciąż są kultywowane. Używanie tylko najwyższej jakości drewna sprawia, że meble z nich stworzone są nie tylko piękne, ale też niezwykle wytrzymałe, pozwalając cieszyć się funkcjonalnością przez długie lata.

Jesteśmy też bardzo wyspecjalizowani. Wiele pomniejszych przedsiębiorstw, które dopiero się wybija na powierzchnię sławy meblarskiej, ma pomysły, które trafiają do niewielkiej, ale bardzo lukratywnej niszy. Jednocześnie produkujemy też meble, które świetnie sprawdzają się w każdym pomieszczeniu, uniwersalnie dostosowując się do trendów. Polscy producenci są rzetelni, sprawni, a przede wszystkim trzymają się najnowszych nowinek technologicznych, nie zapominając o tradycjach – wszystko to tworzy podstawę, przez którą jesteśmy gigantami w branży meblarskiej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%