Zamknij

Kredyt hipoteczny przy najniższej krajowej

14:26, 22.11.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:27, 22.11.2021

Kredyt hipoteczny to zwykle jedyna szansa na zakup własnego mieszkania. Jednak wiele osób mających niskie zarobki obawia się, że w ich sytuacji bank może odmówić udzielenia kredytu hipotecznego. Jak jest naprawdę? Czy można otrzymać kredyt hipoteczny przy najniższej krajowej?

Niewiele osób może sobie pozwolić na zakup mieszkania wyłącznie z własnych środków. W takiej sytuacji konieczne jest uzyskanie kredytu hipotecznego. O ile w przypadku osób, które mają wysokie zarobki, nie powinno być to problemem, minimalne wynagrodzenie może okazać się niewystarczające. Jednak wszystko zależy od konkretnego przypadku, a poza zarobkami pod uwagę brana jest też sytuacja rodzinna kredytobiorcy. Czy przy niskim wynagrodzeniu otrzymanie kredytu hipotecznego jest możliwe?

Czym charakteryzują się kredyty hipoteczne?

Kredyty hipoteczne to długoterminowe zobowiązania celowe. Są zaciągane na długi czas i dużą kwotę. Kwota kredytu musi być przeznaczona na zakup nieruchomości, działki lub na remont mieszkania. Jako że kredyt jest udzielany na wysoką kwotę, bank zabezpiecza się, ustalając hipotekę, czyli ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomości. Zabezpieczenie w postaci hipoteki sprawia, że taki kredyt jest tańszy niż kredyt gotówkowy. Kredyt hipoteczny można zaciągnąć nie tylko w złotówkach, ale też w innej walucie. O ile w przypadku kredytu złotówkowego wysokość raty zależy tylko od oprocentowania, przy kredycie walutowym ogromne znaczenie ma też kurs walutowy. 

Wybierając bank, który udzieli kredytu hipotecznego, trzeba zwrócić uwagę na wszystkie parametry oferty, aby wybrać tę najkorzystniejszą. Możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego są zależne od wielu czynników i mogą się różnić w zależności od banku. Jest to szczególnie istotne, gdy kredytobiorca zarabia najniższą krajową, ponieważ trzeba wtedy znaleźć bank, dla którego niskie wynagrodzenie nie będzie przeszkodą.

O czym trzeba pamiętać, starając się o kredyt hipoteczny?

Przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego należy dobrze przeanalizować swoje możliwości finansowe, aby mieć pewność, że regularna spłata rat nie będzie zbytnim obciążeniem dla budżetu domowego. Konieczne jest też oszacowanie kwoty, która jest potrzebna do realizacji planów mieszkaniowych. Warto też skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej, który pozwala obliczyć, jaką kwotę kredytu mamy szansę otrzymać.

Przed złożeniem wniosku o kredyt trzeba zapoznać się z ofertą różnych banków i wziąć pod uwagę kilka czynników. Aby ułatwić sobie przegląd ofert, warto skorzystać z porównywarki kredytów hipotecznych, np. w serwisie Totalmoney, aby w łatwy sposób porównać najlepsze oferty kredytowe. Kluczowa jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO), która uwzględnia wszystkie koszty związane z kredytem. Trzeba też zwrócić uwagę na oprocentowanie i zasady, na jakich jest wyliczane. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne, co ma wpływ na zmianę wysokości raty. Bardzo istotny jest też wkład własny, który może różnić się w zależności od banku. Czasem można też zastąpić brakującą kwotę ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego. Starając się o kredyt, trzeba też dowiedzieć się, jakie kryteria są brane pod uwagę w ocenie zdolności kredytowej. Bardzo ważne jest, jakie źródła dochodu akceptuje bank – jest to wyłącznie umowa o pracę, czy też umowa zlecenie lub o dzieło?

Kredyt hipoteczny przy najniższej krajowej – jak go otrzymać?

Nie tylko osoby o wysokich dochodach mają szansę na kredyt hipoteczny. Również zarabiając najniższą krajową, można go otrzymać. Wszystko zależy bowiem od warunków obowiązujących w danym banku i sytuacji finansowej oraz rodzinnej potencjalnego klienta. Na zdolność kredytową składa się wiele czynników. Bardzo istotna jest pozytywna historia kredytowa i brak zadłużenia. Niezbędne są też regularne zarobki oraz źródło dochodu. Choć umowa o pracę na czas określony jest bardzo wysoko oceniana, osoby, które posiadają zarobki z tytułu umowy zlecenia lub umowy o dzieło również mają szansę na kredyt. Muszą jednak spełnić dodatkowe warunki. Bardzo często konieczne jest wykazanie ciągłości zatrudnienia od co najmniej 12 miesięcy. 

Na zdolność kredytową wpływają nie tylko dochody, ale też koszty utrzymania, zobowiązania finansowe czy liczba osób na utrzymaniu. Osoba, która zarabia najniższą krajową i nie ma nikogo na utrzymaniu, ma większą szansę na kredyt niż osoba, która ma dzieci. Bardzo istotne jest również to, o jaką kwotę wnioskuje potencjalny kredytobiorca. Im wyższa kwota, tym trudniej będzie przekonać bank do udzielenia kredytu. Dlatego wysokość kredytu, na jaką można liczyć przy najniższej krajowej, zależy od konkretnego banku. Duże znaczenie ma też okres spłaty. Im dłuższy, tym szansa na kredyt wzrasta, ponieważ spłacając niższą ratę kredytu hipotecznego, kredytobiorca nie nadwyręży zbytnio swojego budżetu domowego. Również wysokość wkładu własnego może okazać się decydująca, ponieważ nawet mając niskie zarobki, można mieć zaoszczędzoną dużą kwotę na wkład własny. W takiej sytuacji jest duża szansa na otrzymanie kredytu we wnioskowanej kwocie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%