Zamknij

Fotowoltaika w pochmurne dni

artykuł sponsorowany + 00:00, 23.10.2021
Skomentuj

Większość osób planujących zakup paneli fotowoltaicznych zadaje sobie pytania - czy będą one działać w pochmurne dni? Obawiają się, że mogą one być nieskuteczne w trakcie chłodniejszych i ciemniejszych miesięcy, a co za tym idzie nieopłacalne. Odpowiadamy, jak instalacja fotowoltaiczna radzi sobie w takich warunkach.

Większość osób planujących zakup paneli fotowoltaicznych zadaje sobie pytania - czy będą one działać w pochmurne dni? Obawiają się, że mogą one być nieskuteczne w trakcie chłodniejszych i ciemniejszych miesięcy, a co za tym idzie nieopłacalne. Odpowiadamy, jak instalacja fotowoltaiczna radzi sobie w takich warunkach.

Panele fotowoltaiczne przy zachmurzonym niebie

Energia elektryczna wytwarzana przez panele fotowoltaiczne jest uzależniona od kilku czynników, są to między innymi ułożenie paneli względem słońca, kąt ich nachylenia, zacienie od sąsiednich budynków i oczywiście natężenia światła słonecznego. Polska jest położona w strefie geograficznej, w której zmagamy się z krótkimi dniami od listopada do lutego. Ma to pewien wpływ na wydajność paneli fotowoltaicznych, nie sprawia jednak, że stają się one nieopłacalne. Należy tu zaznaczyć, że chłodne temperatury podczas tych miesięcy nie oddziaływają negatywnie na instalację fotowoltaiczną.

Instalacja fotowoltaiczna - jak to działa?

Panele fotowoltaiczne mają za zadanie przemieniać energią słoneczną w elektryczną, co jest możliwe dzięki efektowi zwanym fotoelektrycznym. Omawiana instalacja składa się z ogniw fotowoltaicznych, które są zbudowane z materiału półprzewodnikowego. Energia słoneczna pada na ogniwa, co skutkuje przemieszczaniem się ładunków elektrycznych po półprzewodnikach, a w końcowym etapie wytworzeniem prądu stałego. Tego rodzaju prąd jest zamieniany w zmienny, dzięki działaniu urządzenia zwanego falownikiem. Panel fotowoltaiczny składa się z połączonych modułów, które są zbudowane z ogniw. Energia wytwarzana przez tego rodzaju instalacje jest mierzona kilowatogodzinach (kWh). Jest produkowana całorocznie i można ją wykorzystać w domu, firmie, czy też budynku gospodarczym.

Instalacja fotowoltaiczna w Polsce - czy to się opłaca?

Coraz większą popularnością w naszym kraju cieszy się rozwiązanie, jakim jest fotowoltaika - Toruń, Gdańsk czy Piła, to miejsca, w których w ostatnim czasie zyskała szczególną popularność. Niezależnie od regionu i pogody tego typu instalacje są naprawdę skuteczne. Przyjmuje się, że wydajność paneli fotowoltaicznych jest optymalna w słoneczne dni przy temperaturze 25 stopni Celsjusza. Nie oznacza to, że są one nieskuteczne w trakcie ciemniejszych i zimniejszych miesięcy. Zachmurzenie i deszcz nie sprawiają, że instalacja fotowoltaiczna staje się bezużyteczna. Ogniwa wchodzące w jej skład są bowiem w stanie "przechwytywać" światło widzialne, które przebija się przez chmury, czy też smog. Sprawia to, że panele słoneczne są w stanie wytwarzać energię elektryczną nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Efektywność modułów podczas zachmurzenia nie jest optymalna, jednak panele wciąż działają aż do zapadnięcia zmroku, kiedy to nie mogą już wyłapywać światła.

Oczywiście w zimie ilość produkowanej energii będzie mniejsza, ale w perspektywie całego roku będzie zbilansowana podobnie jak pogoda w naszym kraju. Żeby uzyskać jej jak najwięcej trzeba pamiętać, że panele fotowoltaiczne powinny być skierowane na południe i ułożone pod kątem nachylenia od 30 do 40 stopni. Aby mieć pewność co do ich prawidłowego montażu warto skorzystać z usług specjalistów mających doświadczenie w tej branży, która z roku na rok rośnie w siłę na polskim rynku.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ddtorun.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%