Zamknij
REKLAMA

Nie musisz płacić dużo, aby nadać paczkę! Porównaj cennik DPD i InPost i wybierz najlepszego kuriera

12:08, 09.09.2021 | materiały partnera

Zależy Ci na szybkim, bezpiecznym, ale i tanim doręczeniu przesyłki? Przecież nikt nie lubi przepłacać za dostawę. Dlatego też warto wybierać firmy kurierskie, które zapewniają wysoką jakość usług w niskich cenach. Przekonaj się, czy lepiej sprawdzą się usługi kuriera DPD, czy InPost.

Jeszcze kilka lat temu nie do pomyślenia było, że można dostarczyć przesyłkę na drugi koniec kraju w jeden dzień. Dziś jest to natomiast normą. Obecnie większość firm kurierskich gwarantuje dostawę w maksymalnie 3 dni, przy tym zapewniając także szereg innych udogodnień, dzięki którym usługa ma jeszcze wyższy poziom. Tym samym zarówno odbiorcy, jak i nadawcy przesyłki mogą cieszyć się pełną satysfakcją. To samo dotyczy także kosztów usług kurierskich. Z roku na rok są coraz niższe. U jakiego kuriera zapłacisz jednak najmniej? Porównaj cennik InPost i DPD — czyli jednych z najpopularniejszych firm dostarczających przesyłki działających w Polsce. 

Od czego zależy koszt dostawy przesyłki? 

Doręczenie przesyłki może kosztować zarówno kilkanaście, jak i kilkadziesiąt, czy kilkaset złotych. Cena zależy od wielu czynników. Bez wątpienia jednym z kluczowych jest sama firma przewozowa. Zaraz zresztą sam przekonasz się, że cennik DPD bardzo różni się od tego, jakim dysponuje InPost.

To jednak nie wszystko. Są bowiem kwestie, które jeszcze bardziej decydują o finalnym koszcie nadania. W przypadku klientów indywidualnych największe znaczenie ma waga paczki. Cennik przesyłek układany jest bowiem przeważnie właśnie według tego parametru. Różnice pomiędzy cenami nie są zbyt duże w przypadku przesyłek do około 30 kg. Przy cięższych natomiast koszt może być już z kolei nawet dwa razy większy. Podobnie jest z kształtem paczki. Im bardziej niestandardowy, tym trudniejszy jest w transporcie i doręczeniu. Dlatego też nadając taką przesyłkę, musisz liczyć się z tym, że opłata będzie większa. 

Cennik DPD i InPost — usługi podstawowe

DPD Polska oraz InPost należą obecnie do najchętniej wybieranych firm kurierskich. Z pewnością jest to zasługa ich rzetelności, szybkich dostaw oraz elastyczności oferty. Obie oferują zarówno usługi krajowe, jak i usługi międzynarodowe. Warto dodać też, że InPost, prócz standardowych usług kurierskich obsługuje także Paczkomaty, które stanowią obecnie jeden z najczęściej wybieranych sposobów dostaw. 

Z pewnością zastanawiasz się, jak prezentuje się cennik InPost, w porównaniu do spisu cen DPD. Jeśli chodzi o paczki o wadze od 1 do 30 kg, znacznie atrakcyjniej wypada InPost. Firma oferuje tu zakres cen od 12,99 do 22,57 zł. Cennik DPD w tym samym przedziale wskazuje natomiast od 19,21 do 32,51 zł. 

A co z Paczkomatami? Może być to dla Ciebie dużym zaskoczeniem, ale jeśli chodzi o cennik Paczkomat, jest opcją, która opłaca się najbardziej. Wybierając ten sposób wysyłki, zapłacisz bowiem od 11,81 do 14,60 zł. Warto zaznaczyć jednak, że w tym przypadku obowiązują nieco inne zasady dotyczące gabarytów paczek. Dzieli się je na trzy kategorie pod względem wielkości: A, B i C. I to właśnie rozmiar wyznacza tu wartości wskazywane przez cennik. Paczkomat przyjmuje paczki do 25 kg. 

Ubezpieczenie przesyłki — ile kosztuje i jak wybrać najlepsze? 

Każda firma kurierska umożliwia także skorzystanie z wielu usług dodatkowych. Niektóre z nich mają na celu ułatwienie odbioru paczki i jej wydanie odbiorcy oraz dostarczenie informacji nadawcy, jak wtedy, gdy wybiera się potwierdzenie doręczenia przesyłki. Inne zapewniają łatwy kontakt z kurierem oraz zwiększają bezpieczeństwo dostawy. I właśnie o tej ostatnie grupie powinieneś dowiedzieć się więcej. Ubezpieczenie przesyłki to opcja, którą oferuje zdecydowana większość kurierów. Jest to usługa dostępna zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm zlecających większe zamówienia. 

Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia to rozwiązanie, które zapewnia możliwość otrzymania odszkodowania w razie zniszczenia lub zagubienia przesyłki. Jest to więc świetna opcja szczególnie, przy wysyłaniu paczek z cenną zawartością. Co najlepsze, takie dodatkowe ubezpieczenie jest naprawdę tanie. W DPD ubezpieczając przesyłkę do 1000 zł, nie musisz płacić nic. W InPost maksymalna kwota to 5000 zł, a opłata pobierana wynosi jedyne 1,50 zł. Oczywiście im wyższa kwota ubezpieczenia, tym więcej za nie zapłacisz. 

Nie przepłacaj — czyli o czym musisz pamiętać przy nadawaniu przesyłki? 

Nadając paczkę, musisz mieć na uwadze, że mogą zostać doliczone do niej dodatkowe opłaty. Tak może się stać między innymi, gdy podasz niewłaściwe dane adresowe lub kontaktowe, jeśli odbiorca nie odbierze paczki, a także w przypadku przesyłki niezgodnej ze standardami związanymi z kształtem lub wymiarami. Jeśli występują jakiekolwiek przeszkody uniemożliwiające bezpieczny przewóz, takie jak nieprawidłowo zapakowane pudełko, może nastąpić odmowa przyjęcia przesyłki lub przepakowanie paczki, co także zostanie doliczone do rachunku. Chcesz uniknąć dodatkowych kosztów? Reguła jest więc naprawdę prosta — trzymaj się zasad określonych przez firmę kurierską, a Twój portfel będzie spokojny. 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%