Zamknij
REKLAMA

Wyjazd we wrześniu? Zobacz co kryje za sobą Oświęcim i jego okolice

14:27, 03.09.2021 | materiały partnera

Jednym z najciekawszych i najpiękniejszych regionów Polski jest zdecydowanie Małopolska. Zlokalizowana jest w południowo-wschodniej części naszego kraju, a jej stolicą jest Kraków. Każdego roku przyciąga ona rzeszę turystów, zarówno z Polski, jak i zagranicy. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ jest to obszar bardzo zróżnicowany, który oferuje wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Kultura i tradycje zdecydowanie wyróżniają ją zachęcając do częstszych powrotów. Ponadto znajdziemy tam wiele niesamowitych krajobrazów, a miłośnicy zabytków i muzeów będą mogli poznać historię regionu. Taka różnorodność sprawia, że każdy bez względu na wiek i gust znajdzie coś dla siebie. Mnogość aktywności determinuje nas również do zrobienia wcześniejszych planów co chcemy robić. Więc, co warto zobaczyć w Małopolsce? Niezależnie od pory roku polecamy Oświęcim i jego okolice. Wszechstronność kulturowa i przyrodnicza z pewnością nie pozostawią Was bez zachwytu, dzięki czemu będzie chcieli wracać tu częściej.

Miasto wypełnione historią

Historia Oświęcimia sięga ponad 800 lat, jednak to okres drugiej wojny światowej przyczynił się do tego, że miasto jest rozpoznawalne. Z pewnością każdy z nas słyszał o Muzeum Auschwitz-Birkenau, które przedstawia teren obozu koncentracyjnego i zagłady. Jeżeli nie mieliście okazji go zwiedzić, jest to punkt na mapie, który powinniście uwzględnić. Samo centrum Oświęcimia również jest godne uwagi, a często niedoceniane. Zaczyna się ono właściwie za rzeką, przy której w niedalekiej odległości zobaczycie Wzgórze Zamkowe, na którym został wybudowany Zamek Książąt Piastowskich. Był on niszczony i wznoszony na nowo kilka razy, a na przestrzeni lat zmieniał swoich właścicieli. Dopiero po gruntownym remoncie zakończonym w 2006 roku możemy podziwiać go w takiej formie w jakiej aktualnie występuje. Oczywiście to nie wszystko co warto zobaczyć w małopolskim mieście, ponieważ zwiedzanie nie mogłoby obyć się bez zobaczenia rynku, na którym warto zatrzymać się przy Starym Ratuszu czy Kamienicy Ślebarskich. Możecie również przejść się szlakiem zabytków żydowskich.

Coś dla miłośników pięknych krajobrazów

To co wyróżnia okolice Oświęcimia to liczne stawy rybne, a także lasy. Możecie wybrać się do Doliny Karpia zlokalizowanej w Zatorze, gdzie żyją bardzo rzadkie gatunki ryb, ale także i ptaków. Warto wziąć ze sobą aparat i postarać się uwiecznić je z bliskiej odległości. Ponadto niedaleko tego miejsca powstało lotnisko, które umożliwia zobaczenie między innymi Doliny Karpia z lotu ptaka. To również świetne miejsce jeśli planujecie wyjazd z dziećmi, z pewnością nie będą się tam nudzić. Dzięki temu, że w rejonach Oświęcimia występują siedliska zagrożone wyginięciem obszar został włączony do Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. W jej skład wchodzi między innymi Dolina Dolnej Soły, do której również warto zajrzeć. Wiele gatunków zwierząt i niesamowite lasy pozostawią niesamowite wspomnienia.

Aktywny odpoczynek i trochę rozrywki

Na terenie niemal całej Małopolski znajdziemy szlaki turystyczne, które umożliwiają piesze lub rowerowe wycieczki. W Oświęcimiu i okolicach również ich nie brakuje. Po drodze będziecie mogli napawać się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, a także odetchnąć od miejskiego szumu. Dostępne są między innymi ścieżki przyrodnicze „Maurycy” czy „Marynin”, które biegną zaraz przy zbiornikach wodnych. Jeżeli planujecie wyjazd z dziećmi bądź sami lubicie rozwiązywać zagadki i zdobywać nagrody czekają na Was tzw. questy na Szlaku Radwanitów. Ponadto możecie również wybrać się do Wioski pod skałą Bolęcin. Niezapomniane, malownicze widoki i oryginalne gatunki roślin i zwierząt z pewnością wywrą na Was duże wrażenie. Będąc w tych okolicach nie sposób nie wspomnieć o największym parku rozrywki w Polsce czyli Energylandii, która zapewni rozrywkę osobom szukającym mocnych wrażeń.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%