Zamknij

Prowizja za usługę pośrednictwa - ile wynosi?

11:41, 26.07.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:46, 26.07.2021

Masz zamiar sprzedać lub kupić mieszkanie, korzystając ze wsparcia pośrednika? Jeszcze przed podpisaniem umowy pojawi się temat prowizji. Ile wynosi wynagrodzenie pośrednika i która ze stron transakcji je pokrywa?

Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości?

Agenci nieruchomości za swoje usługi pobierają wynagrodzenie. Dziś standardem jest, że wysokość zapłaty nie jest stała, ale uzależniona od ceny uzyskanej przy sprzedaży mieszkania, domu jednorodzinnego, lokalu handlowo-usługowego czy działki. Z reguły prowizja, jaką otrzymuje pośrednik, wynosi od 2 do 5 proc. wartości nieruchomości. Jak łatwo policzyć, widełki wynagrodzenia agenta w przypadku transakcji kupna-sprzedaży mieszkania o wartości 300 000 zł wynoszą od 6000 do 15 000 zł.

Wysokość wynagrodzenia pośrednika może być uzależniona również od innych czynników. Dobrym przykładem są umowy na wyłączność. Mają one tę zaletę, że pośrednik będzie bardziej niż w przypadku umów otwartych zaangażowany w proces znalezienia nabywcy lub nieruchomości. To z kolei wiąże się m.in. z większymi nakładami na reklamę i promocję oferty z jego strony. Wzmożone działania przekładają się też na szybką finalizację transakcji, co dla klienta z reguły jest istotne.

Czy wysokość prowizji można negocjować?

To zależy od polityki przyjętej przez biuro pośrednictwa nieruchomości. Pod tym względem większość pośredników zachowuje elastyczność, dopuszczając tym samym możliwość negocjacji swojego wynagrodzenia. Z drugiej strony warto pamiętać, że wysokość wynagrodzenia jest czynnikiem motywacyjnym. Praca pośrednika nie sprowadza się wyłącznie do poszukiwania kupca czy odpowiedniego lokalu – zakres jego obowiązków jest szerszy i obejmuje m.in.:

  • sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości – pośrednik weryfikuje księgę wieczystą i ustala m.in. czy mieszkanie nie jest zadłużone,
  • pomoc w uzyskaniu kredytu hipotecznego i załatwieniu formalności – agenci współpracują z doradcami kredytowymi, dzięki czemu jest to rozwiązanie korzystne dla osób zamierzających nabyć nieruchomość na kredyt,
  • działania reklamowe – dystrybucja oferty i jej promocja to działania niezbędne, aby w krótkim czasie znaleźć nabywcę.

Istnieje też możliwość ominięcia prowizji pośrednika w przypadku zakupu mieszkania bezpośrednio od dewelopera. Jest to możliwe, gdy deweloperzy – jak np. przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe LEM-BUD- Sp. z o.o. – prowadzą własne punkty sprzedaży.

Kto płaci prowizję za usługę pośrednictwa?

W przypadku tego, kto ponosi koszt pracy pośrednika, reguły nie ma – może to być zarówno kupujący, jak i sprzedający. Niektóre biura pośrednictwa stosują model hybrydowy, gdzie obie strony transakcji składają się (w różnych częściach) na prowizję. Mimo że jest to kwestia, którą kupujący i sprzedający mogą ustalić między sobą, to w ostatnich latach biura nieruchomości kuszą hasłami „kupujący nie płaci prowizji”. Dlaczego?

W obawie przed koniecznością zapłaty wynagrodzenia pośrednikowi wielu kupujących poszukuje kontaktu ze sprzedającym, próbując w ten sposób ominąć agenta. To właśnie dlatego tak popularny stał się model, w którym nabywca jest zwolniony z kosztów, a sprzedający – jako strona otrzymująca środki ze sprzedaży nieruchomości – płaci ustaloną w umowie prowizję. Chociaż prowizja pomniejsza zysk sprzedającego, to usługi pośrednika pozwalają mu zaoszczędzić sporo czasu choćby na prezentowaniu nieruchomości. W rezultacie współpraca z agentem pozostaje opłacalna.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%