Zamknij

Jak powstają lody? Droga od pomysłu do sklepowej lodówki

13:41, 22.07.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:42, 22.07.2021

Każdy Polak zjada średnio 5 kilogramów lodów rocznie – z czego większość w okresie wakacyjnym. Mało kto jednak zastanawia się, jak właściwie powstają lody, które trafiają na sklepowe półki. Ich produkcja nie jest bowiem tak prosta, jak przygotowanie mrożonego deseru we własnej kuchni. Producenci muszą zadbać o to, aby mieszanka była nie tylko smaczna, ale także odpowiednio trwała. Dlatego produkcja lodów to proces składający się z kilku faz. Sprawdź, jakich!

Etapy powstawania lodów

1. Przygotowanie mieszanki

Do przygotowania lodów mlecznych i śmietankowych stosuje się takie składniki jak mleko, śmietanka, woda, cukry, stabilizatory, jajka oraz pasty smakowe.

2. Pasteryzacja

Mieszanka przechodzi proces pasteryzacji (zostaje ogrzana do odpowiedniej temperatury niższej niż temperatura wrzenia wody). Celem tego działania jest zlikwidowanie drobnoustrojów chorobotwórczych i przedłużenie trwałości lodów.

3. Napowietrzanie

Jednym z istotnych składników lodów jest… powietrze. Napowietrzanie ma na celu nadanie mieszance odpowiednio miękkiej struktury. Stopień napowietrzenia w lodach jest różny (zazwyczaj mieści się w przedziale od 30 do 40%).

4. Dojrzewanie

Mieszanka musi zostać schłodzona do temperatury około 4 stopni Celsjusza i utrzymywana w tym stanie przez 4-5 godzin. To działanie ma na celu zapobiegnięcie powstawaniu zbyt dużych kryształków lodu na kolejnych etapach przygotowywania mieszanki.

5. Zamrażanie

Lody są zamrażane w temperaturze około -17 stopni Celsjusza.

6. Hartowanie

Zamrożone lody są przechowywane w temperaturze od -20 do -30 stopni Celsjusza. Nieodpowiednio przechowywane lody można łatwo rozpoznać po kryształkach lodu pojawiających się na ich powierzchni.

Jak i w czym przechowywać lodów?

Sposób przechowywania lodów wpływa na ich smak i konsystencję. Magazynowanie mrożonych deserów w zbyt wysokiej temperaturze lub w nieodpowiednim opakowaniu, a także naprzemienne zamrażanie i rozmrażanie mieszanki, może mieć wpływ na zdrowie konsumentów (najczęściej kończy się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego). Obowiązkiem producenta jest więc zadbanie o to, aby produkty dotarły do punktów sprzedaży, a stamtąd do konsumentów w takim stanie, w jakim opuściły zakład produkcyjny. Dlatego najczęściej lody sprzedawane są w pojemnikach z tworzywa sztucznego (zazwyczaj polipropylenu lub polistyrenu). To materiał, który jest lekki i łatwy w transporcie i magazynowaniu. Kuwety do lodów plastikowe mogą być przechowywane w niskich temperaturach pozwalających na utrzymanie właściwej konsystencji lodów. Coraz częściej pojemniki z tworzywa sztucznego są etykietowane za pomocą technologii IML (In-Mould Labelling). Dzięki temu, że powstają z tego samego materiału co pojemnik, nie ulegają zawilgoceniu i zabrudzeniu. Są także odporne na działanie promieniowania słonecznego i w całości nadają się do recyklingu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%