Zamknij

Na czym polega recykling opakowań z tworzyw sztucznych?

12:48, 10.06.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:48, 10.06.2021

Recykling to słowo, które w ostatnich latach odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Opakowanie po jogurcie, wiaderko po karmie dla zwierząt, butelka po wodzie – coraz więcej osób zastanawia się, co się dzieje z odpadami po tym, jak trafią do śmietnika. Jak wygląda recykling opakowań z tworzyw sztucznych? Co może powstać z odzyskanych materiałów? Sprawdziliśmy!

Dokąd trafiają nasze śmieci?

Choć po umieszczeniu śmieci w odpowiednim pojemniku najczęściej natychmiast o nich zapominamy, to właśnie tam zaczyna się ich „drugie życie”. Odpady komunalne są odbierane przez wyspecjalizowane podmioty dysponujące odpowiednio przystosowanymi i oznakowanymi pojazdami. Warto pamiętać, że odpady segregowane (szkło, papier, metal i tworzywo sztuczne) nigdy nie są zabierane razem z odpadami zmieszanymi, żeby nie dopuścić do przemieszania odpadów resztkowych z odpadami sprzedawanymi do sortowni. Odpady suche po trafieniu do odpowiednich zakładów zostają poddane dodatkowej selekcji i oczyszczane. Proces ten przebiega w sposób półautomatyczny. Choć wyspecjalizowane przedsiębiorstwa dysponują własnymi liniami technologicznymi oraz maszynami do rozrywania worków, to część zadań związanych z sortowaniem wykonują pracownicy zakładów. Tworzywo sztuczne jest dzielone m.in. na opakowania wielomateriałowe, butelki PET, opakowania HDPE, pojemniki i wiadra PP oraz PS, a następnie przewożone do zakładów przetwórczych.

Drugie życie plastiku, czyli co to jest regranulat i gdzie można go wykorzystać?

Jednak coraz więcej firm z branży opakowaniowej dąży do stworzenia obiegu zamkniętego we własnym zakładzie. Do produkcji nowych pojemników wykorzystuje odpady poprodukcyjne i skupuje odpady postkonsumenckie. Przetworzone wiadra plastikowe spożywcze, butelki, kubeczki oraz innego rodzaju pojemniki z tworzywa sztucznego zostają oczyszczone, zmielone i poddane ponownej granulacji. Zgodnie z prawem mogą zostać wykorzystane ponownie do produkcji opakowań non-food np. w branży chemicznej, budowlanej czy ogrodniczej.

Opakowania z regranulatów/PCR, w przeciwieństwie do pojemników mających bezpośredni kontakt z żywnością, nie muszą posiadać specjalnych certyfikatów. Producenci wiader dla chemii ogrodniczej, przemysłowej czy budowlanej przekonują, że wykorzystanie surowców wtórnych w żadnym stopniu nie wpływa na jakość opakowań oraz właściwości czy konsystencję przechowywanych w nich produktów. Opakowania z recyklatów można etykietować w sposób tradycyjny lub w technologii IML (In-Mould Labelling).

Recykling opakowań a budowanie zaufania do marki

Wzrost świadomości społecznej wpłynął na wybory zakupowe konsumentów. Klienci coraz częściej sięgają po produkty marek, które dążą do stworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym i w ten sposób przyczyniają się do zmniejszenia ilości CO2. To duża zmiana, która może stać się motorem napędowym dla pozostałych firm z branży, na czym mogą zyskać wszyscy: producenci, konsumenci i środowisko naturalne.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%