Zamknij

Na czym polega recykling opakowań z tworzyw sztucznych?

artykuł sponsorowany + 12:48, 10.06.2021 Aktualizacja: 12:48, 10.06.2021

Recykling to słowo, które w ostatnich latach odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Opakowanie po jogurcie, wiaderko po karmie dla zwierząt, butelka po wodzie – coraz więcej osób zastanawia się, co się dzieje z odpadami po tym, jak trafią do śmietnika. Jak wygląda recykling opakowań z tworzyw sztucznych? Co może powstać z odzyskanych materiałów? Sprawdziliśmy!

Dokąd trafiają nasze śmieci?

Choć po umieszczeniu śmieci w odpowiednim pojemniku najczęściej natychmiast o nich zapominamy, to właśnie tam zaczyna się ich „drugie życie”. Odpady komunalne są odbierane przez wyspecjalizowane podmioty dysponujące odpowiednio przystosowanymi i oznakowanymi pojazdami. Warto pamiętać, że odpady segregowane (szkło, papier, metal i tworzywo sztuczne) nigdy nie są zabierane razem z odpadami zmieszanymi, żeby nie dopuścić do przemieszania odpadów resztkowych z odpadami sprzedawanymi do sortowni. Odpady suche po trafieniu do odpowiednich zakładów zostają poddane dodatkowej selekcji i oczyszczane. Proces ten przebiega w sposób półautomatyczny. Choć wyspecjalizowane przedsiębiorstwa dysponują własnymi liniami technologicznymi oraz maszynami do rozrywania worków, to część zadań związanych z sortowaniem wykonują pracownicy zakładów. Tworzywo sztuczne jest dzielone m.in. na opakowania wielomateriałowe, butelki PET, opakowania HDPE, pojemniki i wiadra PP oraz PS, a następnie przewożone do zakładów przetwórczych.

Drugie życie plastiku, czyli co to jest regranulat i gdzie można go wykorzystać?

Jednak coraz więcej firm z branży opakowaniowej dąży do stworzenia obiegu zamkniętego we własnym zakładzie. Do produkcji nowych pojemników wykorzystuje odpady poprodukcyjne i skupuje odpady postkonsumenckie. Przetworzone wiadra plastikowe spożywcze, butelki, kubeczki oraz innego rodzaju pojemniki z tworzywa sztucznego zostają oczyszczone, zmielone i poddane ponownej granulacji. Zgodnie z prawem mogą zostać wykorzystane ponownie do produkcji opakowań non-food np. w branży chemicznej, budowlanej czy ogrodniczej.

Opakowania z regranulatów/PCR, w przeciwieństwie do pojemników mających bezpośredni kontakt z żywnością, nie muszą posiadać specjalnych certyfikatów. Producenci wiader dla chemii ogrodniczej, przemysłowej czy budowlanej przekonują, że wykorzystanie surowców wtórnych w żadnym stopniu nie wpływa na jakość opakowań oraz właściwości czy konsystencję przechowywanych w nich produktów. Opakowania z recyklatów można etykietować w sposób tradycyjny lub w technologii IML (In-Mould Labelling).

Recykling opakowań a budowanie zaufania do marki

Wzrost świadomości społecznej wpłynął na wybory zakupowe konsumentów. Klienci coraz częściej sięgają po produkty marek, które dążą do stworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym i w ten sposób przyczyniają się do zmniejszenia ilości CO2. To duża zmiana, która może stać się motorem napędowym dla pozostałych firm z branży, na czym mogą zyskać wszyscy: producenci, konsumenci i środowisko naturalne.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

Są wyniki sekcji zwłok 24-letniej Klaudii

Obrońców tego brudasa z Wenezueli już dziś powinno przerabiać się na popiół lub mydło, to potencjalni mordercy lub gwałciciele a świat z takiego brudu należy oczyszczać. Najlepiej w 1000 stopniach Celsjusza, bo tam nie przeżyje nawet żadna bakteria

***** LEWACTWO

03:27, 2025-07-03

Z piekła slumsów do aresztu w Toruniu. Kim jest?

Mógł śmieć zdechnąć w tych slamsach albo ta czarna su ka mogła go psom rzucić jak go wydaliła z siebie. Nie wazcie sie wybielać i usprawiedliwiać te czarne goovno zasługuje na 10 razy tyle ran nożem które Klaudii zadał a potem smiecie na sznur az kosci zbieleja i jego truchlo do ziemi nigdy niech nie trafi tylko noech psy dzikie go zjedzą i wys.. ją Na tyle zasluguje. Klaudia byla Polką mądrą zdolną i piękną robiła doktorat na UMK a teraz te zwierzę ją zadzgało kilkudziesięcioma ciosami nozem i wydlubalo oczy. Jak ktoś pod celą ma możliwość ku.. wa załatwcie to jak trzeba na tygrysie

Benkartydd

22:28, 2025-07-02

Są wyniki sekcji zwłok 24-letniej Klaudii

Lepiej Zamknij mo rdę kablu je..y to jedyna kara na to ścierwo szkoda że ciebie ten zwierzak nie spotkał zamiast klaudii nawet by mi żal takich paprochów nie bylo. Wypie..j do kongo z malpami bujać po palmach A my sobie tu uporządkujemy sprawy tak jak należy od dawna

Kuklińskii

22:13, 2025-07-02

Z piekła slumsów do aresztu w Toruniu. Kim jest?

To całe wasze Schengen - srengen, to mit. Kiedyś, żeby ktoś z biednego kraju chciał się dostać na tzw. Zachód, musiał udowodnić, że ma środki na utrzymanie podczas pobytu, lub otrzymać zaproszenie od kogoś z kraju docelowego, zapewniające, że pozostaje na jego utrzymaniu. Teraz byle łach wjedzie gdziekolwiek przez dziurawą granicę Unii i nikt już nie wie dokąd się udał. Polityka azylowa jest taka, że nie istnieje. Azyl powinien dostać tylko taki osobni, co udowodni, że w kraju zamieszkania jest prześladowany ze względu na poglądy, lub jest bezpośrednio zagrożony śmiercią.

Stary Porządek Świat

21:16, 2025-07-02

0%