Zamknij

Jak mogę zaoszczędzić na fotowoltaice?

00:00, 28.05.2021 artykuł sponsorowany

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii już dawno przestało być traktowane jako element mody na ekologię. Zielona energia to konieczność, jeśli nie chcemy doprowadzić do zagłady życia na Ziemi. OZE to przede wszystkim tania energia, której koszty wytwarzania są znikome, a korzyści z inwestycji można czerpać przez wiele lat. Szczególnie dotyczy to wykorzystania energii słonecznej, która płynie do powierzchni nieprzerwanym strumieniem w ilości znacznie przewyższającej potrzeby całej ludzkości.

Warunki nasłonecznienia w Polsce

Podstawowym warunkiem opłacalności inwestycji w fotowoltaikę jest odpowiednie nasłonecznienie powierzchni. Zależy ono przede wszystkim od szerokości geograficznej lokalizacji fotowoltaiki i warunków pogodowych. Polska jest położona w umiarkowanych szerokościach geograficznych i średnie roczne nasłonecznienie wynosi około 1000 kWh/m². Takie nasłonecznienie w zupełności zapewnia ekonomiczną opłacalność instalacji PV. Nie oznacza to, że cała ta energia słoneczna bez przeszkód dotrze do ogniw fotowoltaicznych. Trzeba wziąć pod uwagę zachmurzenie i różnice w długości dnia latem i zimą. Dodatkowymi, zależnymi od człowieka, czynnikami zmniejszającymi skuteczność pracy ogniw fotowoltaicznych są:

  • niekorzystne ustawienie względem słońca (optymalna byłaby ekspozycja południowa i kąt nachylenia około 30-40º w zależności od lokalizacji)
  • okresowe zacienienie paneli słonecznych przez drzewa, kominy, maszty
  • zmętnienie atmosfery w miastach spowodowane smogiem.

Różnice w nasłonecznieniu spowodowane długością dnia i warunkami pogodowymi sprawiają, że z reguły produkcja energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne jest największa w maju, a najmniejsza w grudniu. W słoneczny, zimowy dzień zestawy fotowoltaiczne są w stanie wyprodukować energię elektryczną równoważną niemal połowie zapotrzebowania energetycznego przeciętnego domu. Pomimo najdłuższych dni latem sprawność działania fotowoltaiki obniżają wysokie temperatury i nagrzewanie się paneli. Dotyczy to zarówno czarnych paneli monokrystalicznych, jak też niebieskich paneli polikrystalicznych.

Korzyści z własnej instalacji fotowoltaicznej

Wśród instalowanych zestawów fotowoltaicznych przeważają instalacje on-grid, czyli instalacje przyłączone do sieci lokalnego dystrybutora energii elektrycznej. Znowelizowana ustawa o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. 2015 poz. 478) umożliwia prosumentowi (konsumentowi, który uczestniczy w produkcji) magazynowanie nadwyżki energii wyprodukowanej przez domową instalację fotowoltaiczną u dystrybutora sieci i odzyskanie jej w ciągu rocznego cyklu rozliczeniowego. W zależności od mocy mikroinstalacji fotowoltaicznej można w systemie bezgotówkowym odzyskać energię w proporcji:

1: 0,8 przy mikroinstalacji o mocy do 10 kW

1: 0,7 przy mikroinstalacji większej niż 10 kW.

Ceny fotowoltaiki zniechęcają wielu potencjalnych inwestorów i dlatego stosowane są systemy dotacji i ulg w celu zwiększenia udziału OZE w bilansie energetycznym kraju. Dużą popularnością cieszy się program Mój Prąd, do którego wnioski będzie można składać od 1 lipca. Zanim ruszy nabór do kolejnej edycji zostaną ogłoszone warunki uczestnictwa, które mają być nieco zmienione w stosunku do lat poprzednich. Dofinansowanie fotowoltaiki ma w nim obejmować także nakłady na zwiększenie konsumpcji własnej wytwarzanego prądu np. w postaci domowych stacji ładowania samochodów elektrycznych. Kalkulacja opłacalności fotowoltaiki wzrosła w wyniku wprowadzenia przez rząd możliwości odliczenia ulgi termomodernizacyjnej od dochodu w załączniku PIT-O rocznego zeznania podatkowego. Podatnik, który jest właścicielem już istniejącego domu jednorodzinnego, może odliczyć do 53 tys. zł wydatków na termomodernizację, w tym również na montaż instalacji fotowoltaicznej.

Podsumowanie

Fotowoltaika przynosi wymierne korzyści w postaci znacznych redukcji opłat za energię elektryczną. Instalacja fotowoltaiczna to źródło prądu. Bezpieczna fotowoltaika zależy od prawidłowego montażu i zabezpieczeń przeciwpożarowych i przeciwprzepięciowych. Groźne w skutkach mogą być bliskie wyładowania atmosferyczne. Przystępując do realizacji inwestycji, warto wybrać sprawdzoną firmę, która pomoże właściwie dobrać projekt i ustawienie zestawu, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego, a dzięki kalkulatorowi fotowoltaiki przedstawi rzetelny kosztorys i spodziewane efekty ekonomiczne.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%