Zamknij
REKLAMA

Jak urządzić małe mieszkanie?

11:58, 20.04.2021 | materiały patnera

Urządzenie małego mieszkania w bloku nie jest łatwe. Sprawdzamy, jak zaaranżować wnętrze mieszkania o niewielkim metrażu i które rozwiązania technologiczne wykorzystać.

Jak połączyć pomieszczenia w małym mieszkaniu?

Zacznijmy od tego, że łatwiej aranżować nowe lokale mieszkalne od deweloperów. Jeśli zdecydujemy się na nowe mieszkania w Toruniu, Warszawie, Wrocławiu i w każdym innym mieście, najprawdopodobniej będzie to lokal wzniesiony nie tylko przy użyciu znakomitych materiałów. Poza tym, to mieszkania o dobrym układzie, w których łatwiej połączyć pomieszczenia.

Jeśli to lokal deweloperski, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy mogli na etapie zakupu zrezygnować z jednej, dwóch czy trzech ścian. Pamiętajmy bowiem o jakże prostej, ale oczywistej zasadzie: im mniej ścian w mieszkaniu, tym więcej wolnej przestrzeni i światła.

Stąd w małych mieszkaniach w blokach warto postawić na łączenie pomieszczeń, czego najlepszym przykładem jest integracja kuchni z salonem. Poza tym połączenie kuchni ze strefą wypoczynku ułatwia wspólne spędzanie wolnego czasu domownikom. Oszczędności możemy też poszukać na mniejszych urządzeniach kuchennych, do jakich zalicza się na przykład ograniczoną rozmiarem płytę gazową, podblatową lodówkę czy jednokomorowy zlew bez ociekacza.

Schowki, szafki i szafy na wymiar

W małym mieszkaniu w bloku obowiązkowym wyposażeniem jest szafa na wymiar. Celowo piszemy o niej w liczbie pojedynczej. Oczywiście możemy postawić na kilka mniejszych szaf na wymiar, jednak ze względów praktycznych lepszym wyborem jest jeden większy mebel, w którym umieścimy na przykład deskę do prasowania, odkurzacz czy walizkę.

Najlepszym wyborem jest szafa na wymiar zabudowana na całej wysokości mieszkania, na przykład w korytarzu lub sypialni. Wprawdzie zabudowanie szafy pod sam sufit może optycznie zmniejszyć wnętrze, ale będzie rozwiązaniem bardziej praktycznym.

Małe, wysokie mieszkanie z antresolą

W małych mieszkaniach sprawdzi się antresola, która zapewni dodatkową przestrzeń. Co jednak istotne, antresola nadaje się wyłącznie do wysokich mieszkań, które przekraczają 2,5 metra. Należy bowiem pamiętać, że powinna mieć ona wysokość przynajmniej ok. 1,5 metra. Poza tym nawet 20 centymetrów może mieć grubość samej konstrukcji. Antresola najczęściej jest wykonana z desek, belek czy płyty wiórowej.

Widzimy więc, że jest kilka różnych sposobów na urządzenie małego mieszkania w bloku. Wszystkie powyższe rozwiązania są najczęściej wykorzystywanymi w polskich mieszkaniach, zwłaszcza łączenie pomieszczeń i inwestycja w szafy na wymiar i schowki. Rzadziej możemy gościć w mieszkaniu z antresolą, aczkolwiek zwłaszcza w nowych i wyższych loftach jest to rozwiązanie warte bliższego zainteresowania.

Podsumowując, przy urządzeniu małego mieszkania pamiętajmy, aby zapewnić w nim maksymalną przestronność. Najważniejsze, aby w jak najlepszy sposób wykorzystać przestrzeń do przechowywania. W lokalach o niewielkim metrażu każdą wolną przestrzeń warto wykorzystać do maksimum.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%