Zamknij
REKLAMA

Ile razy dziennie powinien jeść pies?

00:00, 23.02.2021 | materiały partnera

W diecie psa ważne jest nie tylko to, co podajemy mu do jedzenia, ale również to, ile razy dziennie karmimy psa. Na częstotliwość karmienia czworonogów wpływ mają takie czynniki jak rasa i masa ciała, wiek, aktywność fizyczna oraz stan fizjologiczny. Zwykle jeden posiłek w ciągu dnia, to za mało. Zatem ile razy dziennie karmić psa? Poznaj najważniejsze zasady.

Ile razy dziennie karmić psa? Najważniejsze zasady

  • Ustal odpowiednią liczbę posiłków, dopasowaną do wieku, rasy, aktywności fizycznej i stanu fizjologicznego Twojego pupila. W przypadku większości psów 2 posiłki dziennie to optymalne rozwiązanie.
  • Określ stałe pory podawania posiłków. Organizm psa przystosuje się do regularnego karmienia i dzięki temu jego żołądek o odpowiedniej porze będzie wydzielał soki trawienne, informując psa, że zbliża się czas posiłku - to daje psu poczucie bezpieczeństwa.
  • Miskę wystawiaj jedynie na 20-30 minut. Po skończonym posiłku wyrzuć niezjedzone resztki jedzenia i umyj miskę.
  • Zachowaj odstęp między spacerem a jedzeniem. Nigdy nie należy karmić psa bezpośrednio przed spacerem czy zabawą ani zaraz po intensywnej aktywności fizycznej. U niektórych dużych ras psów (np. u owczarków niemieckich) występuje zwiększone ryzyko rozszerzenia i skrętu żołądka. Inne psy również powinny odpocząć przynajmniej godzinę przed i godzinę po posiłku - pomoże to uniknąć problemów trawiennych.
  • Zapewnij psu stałe miejsce karmienia - spokojne i odosobnione.
  • Pies musi mieć ciągły dostęp do świeżej i czystej wody. Wymieniaj ją codziennie.

Ile razy dziennie karmić szczenię, a ile razy psa dorosłego?

Ile razy dziennie karmić psa w zależności od wieku - to najważniejsze kryterium, które należy uwzględnić podczas ustalania częstotliwości karmienia czworonoga. Szczenięta powinniśmy karmić zdecydowanie częściej, aby nie obciążać ich niewielkich żołądków zbyt dużą porcją pokarmu. Zaraz po odsadzeniu od mleka matki psy karmi się 4-5 razy dziennie - do około 8. tygodnia życia. Następnie częstotliwość karmienia maleje. Do 6. miesiąca życia większości szczeniętom wystarczą 2-4 posiłki dziennie.

Ile razy dziennie karmić dorosłego psa? Dorosłe psy, w zależności od rasy, wielkości i trybu życia, karmi się od 2 do 3 razy na dobę, a w niektórych przypadkach nawet 4 razy. Psy duże i olbrzymie powinny jadać więcej posiłków, ze względu na predyspozycje do rozszerzenia i skrętu żołądka. Psom mniejszym przeważnie wystarczą 2 posiłki dziennie. Dla psów seniorów korzystne może okazać się podzielenie dziennej dawki pokarmu na 3-4 porcje. Psy pracujące i intensywnie trenujące powinny jadać nawet 4 razy dziennie. U niektórych suk w czasie laktacji można zastosować żywienie z wolnym dostępem do pokarmu.  

Jak karmić psa?

Podstawą żywienia psa powinna być karma pełnoporcjowa - sucha, mokra bądź obydwa rodzaje podawane zgodnie z założeniami diety mieszanej (w stosunku 1:1 pod względem masy). Jednak, aby zapewnić psu zdrowie, karmę należy odpowiednio porcjować. Bez tego naszemu pupilowi grozi nadwaga, a nawet otyłość lub, w rzadszych przypadkach, niedowaga. Najlepiej przestrzegać dawki zalecanej przez producenta na etykiecie produktu. Jednocześnie powinniśmy obserwować psa, czy dana ilość karmy mu służy - czy nie przybiera lub nie traci masy ciała w sposób niepożądany. Optymalną dzienną dawkę jedzenia można również ustalić podczas konsultacji ze specjalistą - lekarzem weterynarii lub zoodietetykiem.

Podawanie małych, ale częstych posiłków, zgodnych z zapotrzebowaniem psa na energię, pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała czworonoga. Dzięki kontrolowaniu wielkości i częstotliwości posiłków można w porę zareagować, gdy pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości, zmniejszając lub zwiększając dawkę pokarmu.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%