Zamknij

Ile powinien ważyć kot - jaka waga powinna nas martwić?

artykuł sponsorowany 09:48, 18.01.2021 Aktualizacja: 09:48, 18.01.2021

Waga jest trudnym tematem w każdym aspekcie. Czy na myśl przychodzi temat wagi naszej osobistej, czy chodzi o wagę naszych pupili. Ile powinien ważyć kot, a ile kociątko? Jak ocenić wagę bez ważenia pupila i kiedy powinniśmy się martwić nadwagą bądź niedowagą? Na te pytania odpowiadamy.

Wśród miłośników kotów istnieje przeświadczenie godne najlepszej babci na świecie - gruby kot, to szczęśliwy kot. Jak bardzo takie podejście mija się z zaleceniami zdrowotnymi i opiniami weterynarzy? Jak bardzo zbyt obfita dieta dla naszych milusińskich może okazać się szkodliwą? Nikt nie spodziewa się, że nieco większą ilość futra na naszych kocich przyjaciołach to coś złego, jednakże powinniśmy być świadomi, jaką waga jest odpowiednia dla zdrowia naszych kotów.

Niejednokrotnie właściciele kotów mają również problem z oceną, że kot jest za chudy i cierpi na niedowagę. Mimo dużej wiedzy na temat tych zwierząt starodawne podejście niejednokrotnie powoduje przewlekłą niedowagę u zwierząt, która może wskazywać na choroby i pasożyty. Wagę kotów można ocenić wizualnie, nim sięgniemy po wagę. 

Jaką wagę powinien mieć kociak?

W przypadku kociąt nie powinniśmy powstrzymywać się od użycia wagi, jeśli obawiamy się o wielkość maluszków. Kociaki tuż po urodzeniu powinny wąchać się wagach 70-110 g. Jeśli jakiekolwiek kociątko waży poniżej najniższego tutaj progu powinniśmy udać się z nim do weterynarza, gdyż zbyt mała waga, może przyczynić się nawet do śmierci maluszka. 

W trakcie pierwszych tygodni życia Kociaki powinny osiągać wagę w granicach 113-225 g, a już po miesiącu ich waga może wzrosnąć nawet do pół kilo wagi. Dwumiesięczne kocięta, które częściej sięgają po karmę, powinny przekroczyć pół kilograma wagi i sięgać do 900 g.

Trzeci miesiąc to moment, kiedy kociątko powinno przekroczyć kilogram i ważyć do półtora kilograma, jednakże jest to uogólnienie wagowe przez wzgląd na różnorodne rasy kotów, jakie możemy spotkać. Oczywistym jest fakt, że Maine Coon powinien mieć większą masę od klasycznego niewielkiego dachowca - dodaje Mariusz Michalski z serwisu zwierzaki.pl.

Wizualna ocena wagi dorosłego kota

Ocena wagi kota na podstawie sylwetki nie jest dokładnym sposobem, aby określić wagę naszego pupila i przyjąć, że jest ona odpowiednią. Jednak po ocenie sylwetki, możemy wykryć cechy, które powinny nas zaniepokoić. 

Rozpoczynając naszą ocenę, jeśli u kota żebra, kręgi piersiowe i lędźwiowe oraz kości miednicze są dobrze widoczne pod skórą, już możemy być pewni, że nasz kot jest wychudzony. Ważnym elementem potwierdzającym ten fakt jest wklęśnięty brzuch tuż przed tylnymi łapami. 

Nieco mniej drastyczny stan kociej wagi jest w momencie, gdy wciąż możemy zauważyć zarys kości, jednakże skryty jest on pod tkankami miękkimi. Kości nie wystają ostro, jakby skóra była na nie naciągnięta, a odkształcają się pod warstwą mięśni. Zagłębienie przed tylnymi łapami nie znika, jednakże jest mniej widoczne, wtedy możemy mówić o kocie szczupłym i to najczęściej spotykana sylwetka u młodych kotów wychodzących. 

Sprawdź także: https://zwierzaki.pl/rasy-kotow

Optymalna sylwetka dla kotów pojawia się w momencie, gdy na naszym pupilu nie możemy dojrzeć zarysu kości jak dotychczas. Brzuch nie posiada wklęśnięć, a żebra przy dotyku są wyczuwalne, jednakże niewystające. 

Nadwagą u czworonoga zaczyna się w momencie, gdy żebra są ciężko wyczuwalne podczas dotyku. Spoglądając z góry, widzimy szersza linie brzucha niż klatki piersiowej i jest to pierwsza wskazówka do zbyt dużej wagi u naszego kota. 

Najgorszy przypadek dla czworonoga to otyłość. Dla kotów jest ona równie niebezpieczna co dla ludzi i nie trudno pomylić ją wizualnie z odpowiednią sylwetką. Nasz kot z was kiego kształtu klepsydry przybiera okrągły, wręcz walcowaty kształt. 

Wagi u kotów 

Optymalna waga dla kota dachowca, spotykanego przez nas najczęściej waha się od 4 kg. do 4,5 kg. Jest to waga jaką powinien mieć kot i nie wpływa negatywnie na jego stan zdrowia. W zależności od ras wagi się różnią, a to kilka przykładów: 

  • kot brytyjski krótkowłosy - 3-8 kg.
  • kot birmański - 4-7 kg.
  • Maine Coon - 7-10 kg. (kocur), 4-6 kg. (kotka)
  • Ragdoll - 4,5-10 kg.
  • Devon Rex - 2,5-4 kg

Podsumowując wszystkie informacje, jakie udało nam się zdobyć wiemy, jaką wagę powinien mieć kot. Jakie jednak konsekwencje może nieść za sobą niedowagą, a jakie otyłość. Otóż niedowagą bardzo często jest konsekwencją pasożytów w kocim organizmie i zbyt chudy kot powinien nas niepokoić i zachęcić do odwiedzenia weterynarza. Jeśli diagnoza potwierdzi podejrzenie pasożytów, wdrożone leczenie powinno szybko przynieść pozytywne przybieranie na masie u kota.

Jeśli jednak pasożyty nie są problemem, a kot był niedożywiony przez dłuższy czas, w konsekwencji może mieć problemy odpornościowe, złą postawę i problemy trawienne, które mogą stać się przewlekłym problemem u pupila. Otyłość u kota jest równie niebezpieczna co dla ludzi, dlatego wymagane jest leczenie, najlepiej zalecone przez weterynarza. Nigdy nie działaj na własną rękę, gdyż zbyt ostra dieta, może doprowadzić naszego pupila nawet do wrzodów żołądka.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę

Przestań gulesky ze swymi bezradnymi kundlami szastać naszymi pieniędzmi. Po prostu nie rozdawaj koorvom bandery wszystkiego za darmo i nie sponsoruj ich pobytu w Polsce czarnej dziczy to na wszystko ci wystarczy śmieciu nie bany

Dimitrov

22:05, 2025-07-18

Toruń: Opłata za śmieci pójdzie w górę

Gulewski zmienił zarzad MPO NA dwoje nieudaczniko

Ttttrrrr

18:38, 2025-07-18

Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności

Po co nam schrony? Może zróbmy tak, jak kiedyś zrobił to król Stanisław August Poniatowski — poprosił carycę Katarzynę II o pomoc, licząc naiwnie, że obce wsparcie zapewni Polsce stabilność i rozwój. W zamian dostaliśmy rozbiory. W 1772 roku nasz kraj został podzielony między sąsiadów, a marzenie o suwerenności prysło na dziesięciolecia. Dziś historia zatacza niepokojące koło, choć w innej formie. Bo teraz też mamy dwie Polski. Jedna stoi po stronie Jarka, druga po stronie Donalda. Dwie bańki informacyjne, dwa kompletnie różne obrazy rzeczywistości. Jedni widzą zdradę i upadek, drudzy widzą odnowę i nadzieję — i odwrotnie. A pośrodku? Pośrodku ludzie, którzy chcieliby po prostu normalnie żyć, ale coraz częściej czują się jak obywatele kraju bez wspólnej tożsamości. Polak Polakowi pluje w twarz, sąsiad sąsiadowi gotów rzucić kamieniem. Zamiast wspólnoty — pogarda. Zamiast dialogu — krzyk. I to wszystko pod przykrywką wielkich słów o wolności, patriotyzmie czy moralności. A może rzeczywiście poprośmy o pomoc Władimira? Przynajmniej ktoś by raz na zawsze skończył z tym podziałem… Oczywiście, to czarny żart, ale jak inaczej komentować rzeczywistość, w której brakuje już nawet podstawowej uczciwości? Bo jak mamy wierzyć w demokrację, kiedy państwo nie potrafi poprawnie policzyć głosów dwóch kandydatów w wyborach? Gdzie tu uczciwość? Gdzie transparentność, skoro nawet wybory — fundament wolności — stają się widowiskiem pełnym niejasności, niedopowiedzeń i wątpliwości? A schrony? Po co mi one? Ja siebie nie widzę na froncie. Za jaką Polskę miałbym walczyć? Za kraj, w którym zamiast odpowiedzialności mamy bezkarność, a polityczne układy decydują o tym, kto zarabia miliony? Gdzie instruktor narciarski zostaje milionerem od maseczek, a zwykły obywatel ledwo wiąże koniec z końcem? Trudno w takim kraju o dumę. Jeszcze trudniej — o nadzieję.

Obserwator

18:32, 2025-07-18

Kujawsko-pomorskie: 240 mln zł na ochronę ludności

Schrony dla ludności cywilnej to powinny być budowane od momentu jak zaczęła się wojna w 2022 a nie dopiero teraz. Ale lepiej późno niż wcale, zamiast kupować drogi amerykański sprzęt lepiej niech remontują stare zapuszczone jeszcze z czasów PRL schrony

alexis

16:03, 2025-07-18

0%