Zamknij
REKLAMA

Na co zwrócić uwagę kupując dron?

09:10, 30.12.2020 | materiały partnera

Wideo z drona staje się coraz bardziej popularne. Jeżeli planuje się systematyczne nagrywanie, warto zainwestować we własny sprzęt. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się m.in. na co zwrócić uwagę kupując dron, czy warto inwestować w dron z kamerą oraz jakie modele dronów są najbardziej popularne.

Na co zwrócić uwagę kupując dron?

Decydując się na zakup drona warto zwrócić uwagę na kilka parametrów i kwestii. Pierwszą z nich jest przeznaczenie, czy będzie to profesjonalne użycie np. do kręcenia filmów, czy amatorski model do zabawy. Kolejną kwestią są możliwości finansowe kupującego. Niewielkie modele przeznaczone do zabawy to koszt kilkuset złotych, te profesjonalne to koszty rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Trzecim parametrem jest mobilność drona. Sprzęt należy bowiem często transportować, a prócz samego pojazdu często należy spakować takie akcesoria jak: zapasowe pakiety, kontroler, przewody. Niezwykle ważną kwestią jest fakt, jak długo trzyma się bateria drona. Kolejnym parametrem jest zasięg. Ważna jest szybkość i zwrotność sprzętu.

Kupując drona warto popatrzeć do jakich temperatur może być używany sprzęt. Należy pamiętać, że każdy z dronów wystartuje nawet w niższej temperaturze, ale może on dużo krócej lecieć. Kolejnym parametrem jest bezpieczeństwo. Warto sprawdzić, czy dany model posiada czujniki i mechanizmy, które pozwalają mu omijać przeszkody, monitorować jakość sygnału radiowego czy też poziom baterii. Tak, aby w przypadku przeszkód ominąć je, a gdy bateria jest na wykończeniu bezpiecznie wrócić do bazy. Następną kwestią jest sterowanie. Przykładowo niewielkie, tanie drony mogą być sterowane przy pomocy odpowiedniej aplikacji na telefonie. Zdecydowanie łatwiej monitorować lot za pomocą specjalnego sterownika.

Ostatnią kwestią niekoniecznie związaną z parametrami są akcesoria, jakie można dokupić do sprzętu. Warto zobaczyć, czy dostępne są dedykowane plecaki, dodatkowe baterie itp.

Więcej o dronach można przeczytać na https://www.euro.com.pl/drony.bhtml.

 

Czy warto kupić dron z kamerą?

Wybierając dron staniesz przed wyborem zakupu tego z kamerą lub bez. Wybór w większości przypadków zależy od tego do czego chcesz wykorzystywać zakupionego drona. Wersja z kamerą zdecydowanie lepiej sprawdzi  w sytuacji, gdy chcesz używać sprzęt przede wszystkim do kręcenia filmów z powietrza. Jeżeli chcesz używać drona wyłącznie do celów rozrywkowym wystarczy Ci wersja bez kamery. Obsługując sprzęt z ziemi spokojnie będziesz miał możliwość swobodnej jego obserwacji. 

Decydując się na sprzęt z kamerką należy jednak nie zapominać o kilku zasadach prawnych. Przed zakupem warto zapoznać się z dokładnymi przepisami związanymi z lotami dronów. Opisują je dokładnie przepisy prawa lotniczego. Do podstawowych zasad należą: latanie w odległości minimum 30 metrów od ludzi oraz minimum 100 metrów od zabudowań. Dodatkowo sprzęt musi być ciągle w zasięgu wzroku operatora i nie może wykraczać poza granice niekontrolowanej tzw. strefy G. Istnieją również takie miejsca, w których nie można używać drona. Są to lotniska, kopalnie, ujęcia wód, wodociągi, oczyszczalnie ścieków, rurociągi paliwowe, banki, elektrownie, muzea, obiekty telewizyjne i obiekty podobnego typu.

Jeżeli zdecydujesz się na dron z kamerką warto zwrócić uwagę, czy sprzęt potrafi nagrywać w rozdzielczości FullHD, a obecnie nawet 4K. To gwarancja najwyższej jakości filmu. Kamera powinna rejestrować obraz z prędkością przynajmniej 30 klatek na sekundę. Wtedy też obraz z pewnością będzie płynny. 

Najbardziej popularne modele dronów

Wśród dronów na rynku można znaleźć szeroką gamę produktów o różnych parametrach z różnych marek. Na szczególną uwagę zasługują te marki DJI. Ceny są bardzo zróżnicowane i zaczynają się już od kilkuset złotych. Najbardziej wyposażone modele kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Można wyróżnić kilka serii. Pierwszą z nich są sprzęty z serii Mavic.

Drony z serii DJI Mavic są najwyższej jakości produkty. Drony te to połączenie mobilności z najnowszą technologią, dzięki temu jakość jest bardzo dobra. 

Kolejną serią DJI jest Phantom. Unikalne technologie i wysoka jakość kamery wyznacza nowy standard dla dronów. 

Trzecim modelem jest Inspire. Ten sprzęt uznawany jest za najlepszy na świecie i używa się go do produkcji filmów, sprostają nawet tym największym oczekiwaniom. 

Drony z serii Tello to idealne modele służące do zabawy także dla najmłodszych. Pozwalają poznać tajniki obsługi drona. 

Różnorodne modele dronów DJI znajdziesz m.in. na stronie https://www.euro.com.pl/drony,_dji.bhtml. Wśród opisów parametrów można na sklepie znaleźć takie informacje jak:

  • czy posiada GPS 
  • czy ma czujniki akcelerometr, wysokościomierz, żyroskop
  • czy to model z czy bez kamery
  • jaki jest stabilizator 
  • ile wynosi przewidywany czas lotu w minutach
  • czy posiada czytnik kart pamięci

Podsumowując dron to sprzęt dla dużej grupy odbiorców. Szeroki zakres modeli sprawia, że zarówno dzieci jak i dorośli, amatorzy oraz profesjonaliści znajdą sprzęt dla siebie.

Myśleliście kiedyś o kupnie drona? Co jest dla Was najważniejsze w tym latającym sprzęcie?

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop