Zamknij

BHP na budowie - poznaj najważniejsze przepisy

artykuł sponsorowany + 12:51, 16.12.2020

Praca na budowie jest obciążona wysokim ryzykiem wypadku. Przepisy BHP na budowie stały się więc bardzo ważnym elementem zarządzania pracownikami, którzy poruszają się po placu budowy. Poznaj najistotniejsze zasady bezpieczeństwa, które obowiązują Ciebie i Twoich pracowników.

Z artykułu dowiesz się:

  • jaka jest podstawa prawna dbałości o BHP na budowie,
  • kto jest odpowiedzialny za poszczególne kwestie związane z BHP na budowie.

Ogólne przepisy BHP na budowie są dość oczywiste: wiadomo przecież, że należy zadbać o bezpieczeństwo pracowników i zapewnić im tzw. środki ochronne. Czy jednak wiesz, jakie zadania z zakresu BHP na budowie powinni odrobić kierownik budowy, pracodawca i sam pracownik?

Sprawdź!

Zasady BHP na budowie – o czym trzeba pamiętać?

Podstawa BHP na budowie to przepisy! Pracowników branży budowniczej obowiązują zasady określone w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. Bardziej szczegółowo zasady BHP na budowie określa rozporządzenie, tym razem Ministra Infrastruktury, z 6 lutego 2003 r.

Oba te dokumenty określają obowiązki odnoszące się do stosowania środków ochrony zbiorowej i indywidualnej. O co i kto powinien zadbać? Czytaj dalej!

Sprawdź oferty pracy dla pracowników budowlanych.

Do czego służy lista kontrolna BHP na budowie?

Niezależnie od tego, czy właśnie podjąłeś pierwszą pracę pomocnika budowlanego, czy zdążyłeś już awansować na stanowisko asystenta budowy, wiesz, że zasady BHP na budowie to gwarancja bezpieczeństwa na placu budowy. Warto pamiętać, że za poszczególne kwestie związane z nadzorem BHP na budowie nie odpowiada wyłącznie jedna osoba. Swoje zadania do wykonania mają tu zarówno kierownik budowy oraz pracodawca, jak i… sam pracownik. Sprawdźmy, jakie obowiązki należą do każdego z nich:

  • Zadania kierownika budowy to m.in. dbałość o dokumenty BHP na budowie: sporządzenie lub zapewnienie planu.
  • Zadania pracodawcy to m.in.: gwarantowanie pracownikom badań lekarskich i szkolenia BHP na budowie.
  • Zadania pracownika w zakresie bezpieczeństwa na budowie to przede wszystkim udział w szkoleniach BHP i znajomość rozporządzeń BHP na budowie.

Sprawdź, czy zainteresują Cię oferty dla asystentów budowlanych.

Teraz już wiesz, jak dopilnować przestrzegania BHP na budowie. Przepisy w tej kwestii są jasne: każdy z pracowników budowy ma wyznaczoną rolę w dbaniu o bezpieczeństwo.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%