Zamknij

Ile kosztuje OC w Toruniu?

08:32, 05.10.2020 | materiały partnera

Zmotoryzowani torunianie – podobnie jak mieszkańcy innych regionów i miejscowości w Polsce – są zobligowani do wykupienia dla swoich aut obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jego cena zależy m.in. od miejsca zamieszkania, dlatego składki w Toruniu różnią się pod względem wysokości z tymi płaconymi w innych miastach. Ile wynoszą? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Miejsce zamieszkania wpływa na składkę ubezpieczeniową

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe na mocy Ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Każdy, kto posiada samochód z toruńską (i polską) rejestracją, musi wykupić OC pod rygorem nałożenia wysokich kar administracyjnych. Polisa powinna zachowywać ważność przez cały rok, ponieważ nawet jeden dzień przerwy może prowadzić do otrzymania grzywny.

Składka ubezpieczeniowa jest obliczana indywidualnie dla każdego kierowcy. Nie da się jej ustalić z góry, ponieważ zależy od wielu różnych czynników, z których jedne są mniej, a drugiej bardziej istotne. Do ważnych aspektów wpływających na cenę OC można zalicza się miejsce zamieszkania – może ono różnicować wysokość składki nawet o 50%. Krótko mówiąc, w jednych miejscowościach i regionach Polski płaci się za obowiązkową polisę komunikacyjną mniej niż gdzie indziej. Jak na tym tle wypada Toruń?

Ceny OC w Polsce i Toruniu

Jak wynika z danych zebranych przez internetową porównywarkę ubezpieczeniową kalkulator-oc-ac.auto.pl, średnia cena OC dla całego kraju w połowie 2020 r. wynosiła 687 zł. Polisa jest najdroższa dla kierowców z Wrocławia, gdzie kosztuje 924 zł, podczas gdy w Gdańsku osiągnęła wartość 871 zł. Trzecie miejsce pod względem wysokości składki na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne przypadło Warszawie, gdzie za OC trzeba było wyłożyć 837 zł.

Jeśli chodzi o miasta wojewódzkie, na drugim biegunie znajdują się Rzeszów i Opole, gdzie płaci się za polisę odpowiedni 624 i 625 zł. W Kielcach niewiele więcej, bo 654 zł. Poza tym we wszystkich innych miastach wojewódzkich przeciętna cena OC była niższa niż średnia dla całego kraju. Jak na tym tle wypada Toruń? Zgodnie z danymi, statystyczny kierowca z grodu Kopernika za obowiązkową polisę komunikacyjną musi wyłożyć dokładnie 757 zł. Dla porównania, w sąsiedniej Bydgoszczy stawka jest wyższa i wynosi 793 zł.

Zestawiając średnią cenę OC dla kierowców z Torunia ze stawkami obowiązującymi w innych miastach wojewódzkich, można stwierdzić, że jest ona przeciętna. Wyraźnie odbiega od składek, które drenują kieszenie mieszkańców największych miast, a jednocześnie nie są tak niskie jak w stolicach najtańszych pod tym względem województw – podkarpackiego, opolskiego i świętokrzyskiego.

Porównuj i oszczędzaj

Mimo że składki na OC w Toruniu nie należą do wygórowanych, w miarę możliwości warto je jak najbardziej obniżyć. Niezależnie od tego, ile się zapłaci, i tak zawsze otrzymuje się bowiem identyczną polisę o jednakowym zakresie ochrony ubezpieczeniowej. Jak legalnie, bezpiecznie i skutecznie zredukować składkę? Najważniejsze jest znalezienie najtańszej oferty, a do tego trzeba wyliczyć i porównać ceny w wielu towarzystwach, tak aby móc wybrać najkorzystniejszą finansowo.

W znalezieniu najlepszej oferty pomagają internetowe porównywarki ubezpieczeniowe, które są szybkie w działaniu i łatwe w obsłudze. Wystarczy podać informacje na temat auta i właściciela, aby przeanalizować rynek pod kątem proponowanych cen OC. Więcej sprawdzonych sposobów na obniżenie składki znajdziesz pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/najtansze-oc/.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop