Powszechnie przyjęło się w naszym kraju, że aby prowadzić samochód, należy posiadać ważne prawo jazdy. Dokument, którego wyrobienie wiąże się ze sporymi kosztami, a egzaminy teoretyczne i praktyczne stanowią wyzwanie. Posiadanie samochodu osobowego zawsze było utożsamiane z prawem jazdy kategorii B. Dużo osób zastanawia się, czy można legalnie prowadzić samochód bez prawa jazdy?
W ogłoszeniach na popularnych serwisach sprzedażowych często pojawiają się frazy “Samochód bez prawa jazdy” lub “Samochód, na który nie trzeba prawa jazdy”. Bardziej podejrzliwi kupcy od razu zaczną się zastanawiać, czy to w ogóle możliwe. Nie po to istnieje skomplikowany i żmudny system szkolenia młodych kierowców, a także wymagające, kosztowne egzaminy.
Odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta. W Polsce nie można prowadzić samochodu bez prawa jazdy. Mowa jednak ogólnie o prawie jazdy jako dokumencie, a nie prawie jazdy kategorii B. Nowelizacja Ustawy o Kierujących Pojazdami z 2013 wprowadziła pewne zmiany w kategoriach uprawnień, a także definicjach pojazdów. Nowymi kategoriami były:
Kategoria AM wraz z AM1 i AM2,
Kategoria B1 odnosząca się do prawa jazdy kategorii B.
Jeśli chodzi o samochody, na które nie trzeba prawa jazdy, najbliżej tego pojęcia będą czterokołowce lekkie. To pojazdy, którymi można się poruszać posiadając prawo jazdy kategorii AM (AM1 i AM2), a także B1. Czym dokładnie jest czterokołowiec lekki? To według definicji z Ustawy o Kierujących Pojazdami “pojazd, którego masa własna nie przekracza 350 kg, a konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h”. Jak widać, taki samochód posiada swoje ograniczenia, ale kierowcy są skłonni zapłacić wysokie kwoty, by móc jeździć bez prawa jazdy kategorii B.
Ograniczenie masy własnej pojazdu do 350 kg oznacza, że pojazd musi być naprawdę niewielki. Producenci zadbali o szczegóły. Najpopularniejsze modele, którymi można się poruszać posiadając “jedynie” prawo jazdy AM lub B1 ważą dokładnie 349 kg. Prędkość maksymalna, jaką mogą rozwinąć to 45 km/h. Najłatwiej zakupić pojazdy marki Aixam, jednak ceny sprawnych modeli sięgają nawet do 20 tysięcy złotych. Możliwość korzystania bez prawa jazdy kategorii B z pewnością ma na to wpływ.
Warto pamiętać o tym, że mimo nazewnictwa “czterokołowiec lekki”, taki pojazd to nadal samochód. Zakupując taki samochód musisz pamiętać o ubezpieczeniu OC tego auta i dokonać odpowiednich przeglądów technicznych. W efekcie koszt kupna i utrzymania takiego samochodu może okazać się wysoki w porównaniu do zwykłych aut. Należy zwrócić uwagę także na bezpieczeństwo. Przez ograniczenia dotyczące masy własnej, samochód jest wykonany z lżejszych materiałów. Cała konstrukcja jest dużo mniej solidna od standardowych samochodów. Nie trzeba wspominać, że ma to przełożenie na bezpieczeństwo pasażerów, zwłaszcza w przypadku zderzenia.
Czterokołowce lekkie mają jednak swoje zalety. Ich spalanie jest niskie, średnio wynosi 3 litry na 100 przejechanych kilometrów. To czyni je ekonomicznymi. Nie trzeba również martwić się o miejsce na parkingu, gdyż ich długość nie przekracza 3 metrów, a szerokość 1,5 metra.
3 promile i małe dzieci w aucie
Pewnie jakaś qrwa z Ukrainy.
Fan Stefana
17:22, 2025-07-05
Strach w toruńskiej gastronomii. Nigdy nie było tak źle
Każdy może zaatakować czymkolwiek co ma pod ręką. Nie musi to być obcokrajowiec. To nie sytuacja się zmieniła, a ludzie. Ludzie przestają się szanować
Gość
08:18, 2025-07-05
Toruń: Nie jedź wtedy przez centrum!
dd się napracowało, żeby zasłaniać wyrazy
Chory portal
20:28, 2025-07-04
Toruń: Nie jedź wtedy przez centrum!
Marsz ma pokazać, że się jednoczymy z rodziną po dramacie jaki ich dotknął porażającą w skutkach sytuacją. Klaudia nie żyje od zadanych ran fizycznych, a jeszcze są takie, których nie widać choć zostają na zawsze. I niestety są nawet ludzie, którzy powinni chronić drugich stosowaniem prawa, a łamią *%#)!&
.Cel
20:23, 2025-07-04