POLITYCY!
NIE ZABIJAJCIE
POLSKICH MEDIÓW

Zamknij

Czym jest pakiet przewozowy i jak radzić sobie z monitorowaniem drogowego przewozu w firmie?

20:52, 16.03.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 20:57, 16.03.2020

Wątpliwości i pytania związane z pakietem przewozowym posiada wielu właścicieli firm transportowych. Ten artykuł zawiera podstawowe informacje dotyczące systemu SENT, a ponadto krok po kroku opisuje procedurę postępowania w wypadku obowiązku zgłoszenia towaru.

Pakiet przewozowy – co to takiego?

Pakiet przewozowy, wprowadzony przez sejm ustawą z dnia 9 marca 2017 r. to narzędzie, które ma państwu pomóc w walce z nadużyciami dotyczącymi akcyzy oraz podatku VAT. Poprzez pakiet przewozowy, zobowiązanymi do zgłoszenia (towaru biorącego udział w transakcji) są wszystkie podmioty biorące w niej udział, a więc nie tylko dostawca i odbiorca, ale również przewoźnik. Ewentualne niewykonanie obowiązku zgłoszenia towaru przez któryś z podmiotów, który bierze udział w transakcji, może skutkować dla niego bolesnymi karami finansowymi (nawet do 10000 złotych). Czynności podlegające monitorowaniu w ramach systemu to, jak podaje ustawa, m.in. przemieszczenia dokonywane w związku z dostawami krajowymi, a także przemieszczenia dokonywane w związku z wewnątrzwspólnotowymi oraz inne.

Monitorowanie drogowego przewozu w firmie

Pierwszym krokiem po zdecydowaniu się na przyjęcie zlecenia powinno być upewnienie się, czy towar został zgłoszony przez nadawcę w systemie SENT. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie wtedy, gdy nadawca jest spoza granic państwa Polskiego – ryzyko, że może nie znać obowiązujących procedur, jest wtedy odpowiednio większe. Jeśli nadawca nie zgłosił przewozu, zrobić to musi przewoźnik. Należy upewnić się, jakie materiały będą transportowane oraz jaka jest ich ilość. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie kodu materiałów w Nomenklaturze Scalonej. Następnie, po sprawdzeniu numerów CN, warto upewnić się, czy został objęty on monitorowaniem.

Rzetelna firma

Dopełnienie powyższych obowiązków z pewnością pozwoli każdej rzetelnej firmie uniknąć kłopotów prawnych i strat finansowych. 3 cechy dobrej firmy transportowej realizującej przewozy międzynarodowe to (oprócz dopilnowywania terminów i znajomości przepisów prawnych) również flota zadbanych, niezawodnych pojazdów oraz świetni, niezawodni kierowcy. Aby zapewnić firmie najwyższy poziom zarządzania, warto przy okazji rozliczeń czasu pracy kierowców skorzystać z usługi OCRK.pl.

Szerokiej drogi!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%