Zamknij
REKLAMA

Powody dla których dzieci powinny spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu

10:52, 09.01.2020 | materiały partnera

Współczesne dzieci spędzają większość swojego czasu siedząc - czy to w szkole, czy nad lekcjami w domu, czy potem w czasie wolnym, przed komputerem, telewizorem albo ekranem telefonu. Jednocześnie wiele badań naukowych pokazało, że siedzący tryb życia jest jedną z głównych przyczyn wielu groźnych chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, cukrzyca czy choroby układu krążenia. Aby zadbać o zdrowie naszych pociech, musimy dołożyć wszelkich starań, by zmotywować je do ruchu - najlepiej na świeżym powietrzu.

Tak więc pierwszym i najważniejszym powodem, by dzieci spędzały jak najwięcej czasu na zewnątrz jest ruch i względy zdrowotne. Sport i aktywność fizyczna to najważniejszy element profilaktyki wielu chorób - regularna aktywność fizyczna pozwala zapobiec wielu różnym schorzeniom. Aby zadbać o zdrowie, a więc również o komfort życia naszego dziecka, powinniśmy koniecznie nakłaniać je do wychodzenia na dwór i zabaw z kolegami.

Skoro już jesteśmy przy kolegach, warto wspomnieć, że podwórko jest miejscem, gdzie młody człowiek nabywa wiele umiejętności społecznych. Najmłodsze dzieci poprzez zabawę w udawanie i odgrywanie ról poznają świat i nabywają doświadczenie, a starsze ćwiczą wyobraźnię. Jedne i drugie powinny być przez rodziców zachęcane do spędzania czasu z rówieśnikami - a tych najłatwiej znaleźć na placu zabaw czy osiedlowym podwórku. Wspomoże to zarówno rozwój społeczny, jak i emocjonalny dzieci i pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemności w przyszłości - badania mówią, że dzieci, które spędzały wiele czasu wśród rówieśników lepiej radzą sobie ze stresem w szkole czy w pracy.

Jeśli chcemy sprawić, by nasze dziecko samo z siebie wychodziło na dwór, i by naszym zmartwieniem było raczej jak ściągnąć je do domu, niż jak oderwać je od komputera, powinniśmy pomóc mu znaleźć odpowiednie hobby. Takim hobby może być na przykład jazda na deskorolce - nie da się tego robić w pomieszczeniu, potrzebna jest otwarta przestrzeń. Dodatkowo głupio jest być skate’em samemu - nas szczęście bardzo łatwo poznać inne dzieciaki, które również lubią jazdę na desce, a same deskorolki mogą być dobrym pretekstem do rozpoczęcia rozmowy. Nawet jeśli w okolicach nie ma odpowiednich skateparków, to deskorolka longboard powinna załatwić sprawę - można na niej jeździć również w terenie, po łące czy leśnej ścieżce.

Dla młodszych dzieci najbardziej naturalnym środowiskiem do przebywania poza domem jest plac zabaw. Wielu deweloperów buduje place zabaw na osiedlach, a i w miejskich parkach nierzadko można znaleźć porządnie wyposażony teren. Jeśli w naszej okolicy nie ma żadnego takiego miejsca, powinniśmy zainterweniować - zgłosić odpowiedni projekt do rady miasta lub gminy. Pomocny może tu być gotowy projekt placu zabaw - przykładowy można uzyskać na stronie https://www.kompanpolska.pl/ gdzie również można zamówić odpowiedni sprzęt, by wyposażyć ciekawy i nowoczesny plac zabaw. Nie warto czekać aż dzieci dorosną - warto zacząć działać już dziś, by zapewnić swoim pociechom lepszą przyszłość.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© ddtorun.pl | Prawa zastrzeżone