Zamknij

Ubezpieczenie mieszkania na parterze

12:33, 08.10.2019 materiały partnera Aktualizacja: 09:54, 09.10.2019
Skomentuj

Posiadanie mieszkania na parterze ma swoje plusy i minusy. Do pozytywów należy zaliczyć łatwą dostępność lokalu nawet w budynku bez windy oraz możliwość korzystania z przylegającego ogrodu. Do minusów należy niewątpliwie zaliczyć większe prawdopodobieństwo włamania, a także zalania w wyniku powodzi. Oznacza to, że ubezpieczając tak położoną nieruchomość powinniśmy zwrócić uwagę na kilka elementów polisy mieszkaniowej, którymi właściciele położonych na wyższych kondygnacjach mieszkań nie muszą zawracać sobie głowy. Jak zatem wybrać ubezpieczenie dla mieszkania położonego na parterze?

Zakres to podstawa

Przede wszystkim należy sprawdzić zakres ochrony. Wybierając ubezpieczenie mieszkaniowe w pierwszej kolejności należy zastanowić się, jaki zakres ochrony będzie dla nas optymalny - czy zależy nam wyłącznie na ubezpieczeniu na wypadek wystąpienia takich zdarzeń jak pożar, huragan, gradobicie, zalanie, czy deszcz nawalny, czy też ponadto chcemy zabezpieczyć mieszkanie od powodzi, czy włamania. To ostatnie w przypadku mieszkania na parterze może być szczególnie narażone na działania rabusiów, ponieważ siłą rzeczy tak położone nieruchomości są łatwiej dostępne. Mieszkanie na parterze może też – w przeciwieństwie do lokali położonych na wyższych kondygnacjach zostać zalane w wyniku powodzi, czy też uszkodzenia przez upadające drzewo. Wszystkie te zagrożenia należy wziąć pod uwagę ubezpieczając lokal mieszkalny na parterze.

Przedmiot ubezpieczenia

W drugim kroku powinniśmy zdecydować, czy chcemy objąć ochroną wyłącznie mury i elementy stałe nieruchomości, czy też zgromadzone w niej ruchomości. Mury to rzecz oczywista, ale elementy stałe już niekoniecznie – są to bowiem różnego typu elementy nieruchomości takie jak armatury łazienkowe, stolarka drzwiowa i okienna, podłogi, czy szafy wnękowe wbudowane na stałe. Z kolei ruchomości to meble, biżuteria, sprzęt rtv, fotograficzny itp. Jeżeli czujemy, że w naszym mieszkaniu zgromadziliśmy pokaźny majątek wówczas najlepiej, poza murami i elementami stałymi, objąć ochroną również mienie ruchome.

Odpowiednia suma ubezpieczenia

Trzeci krok to określenie tzw. sumy ubezpieczenia, czyli kwoty, na którą chcemy ubezpieczyć zarówno samą nieruchomość jak i znajdujące się wewnątrz ruchomości. Będzie ona zależała od wartości naszego mienia. Suma ubezpieczenia w przypadku ochrony murów i elementów stałych powinna być adekwatna do wartości nieruchomości, natomiast w przypadku ochrony ruchomości – powinna odpowiadać wartości zgromadzonych przedmiotów. Jest to jeden z istotniejszych warunków zakupu dobrej polisy. W związku z tym powinniśmy dobrze zastanowić się, ile wart jest nasz majątek - w szczególności jeżeli drogą biżuterię, czy sprzęt grający.

Przydatne OC w życiu prywatnym

Przy zakupie ubezpieczenia nieruchomości (zobacz więcej) nie można również zapomnieć o ochronie własnego majątku przed roszczeniami osób trzecich, co gwarantuje nam polisa Odpowiedzialności Cywilnej. OC w życiu prywatnym jest jednym z ważniejszych elementów ubezpieczenia nieruchomości. W jakich sytuacjach przydaje się taka polisa? Zarówno tych związanych z użytkowaniem nieruchomości, jak i poza nią. Jeżeli my sami, nasze dziecko lub zwierzę wyrządzimy komuś szkodę lub krzywdę, za którą będziemy odpowiedzialni – wówczas ubezpieczyciel wypłaci takiej osobie odpowiednie odszkodowanie. Bez takiej polisy będziemy musieli pokryć szkodę z własnej kieszeni.

Assistance dla domu

Wybierając polisę warto również skorzystać z ubezpieczenia Assistance (sprawdź). Zapewnia ono pomoc w różnych, awaryjnych sytuacjach. Obejmuje ono zorganizowanie i pokrycie kosztów interwencji takich specjalistów jak ślusarz, elektryk, hydraulik, szklarz, a także w razie przymusowej przeprowadzki po szkodzie pomoc w zakresie transportu ocalałego mienia, czy dozór ocalałego mienia w granicach określonych w OWU. Jest to na pewno przydatna opcja, która okazuje się bezcenna w kryzysowych sytuacjach. Nie może jej zabraknąć, jeśli chcemy mieć kompleksową ochronę nie tylko od zdarzeń losowych, ale również od nieprzyjemnych sytuacji, które mogą przydarzyć się w życiu codziennym.

Lepiej kompleksowo

Biorąc pod uwagę różnorodność ofert zakładów ubezpieczeń skierowanych do klientów indywidualnych, najlepszą opcją jest niewątpliwie kompleksowa ochrona nieruchomości. Tego typu polisy zapewniają ochroną w przypadku wystąpienia bardzo różnych zdarzeń losowych takich jak przepięcia, ubezpieczenie przedmiotów od stłuczenia, czy np. zalania. Ubezpieczając każde mieszkanie – nie tylko położone na parterze – warto pamiętać, że niska składka nie powinna być jedynym kryterium przy wyborze ubezpieczenia mieszkania. Tanie polisy często nie obejmują zakresem różnych ryzyk lub mają niską sumę ubezpieczenia. Warto ponadto kupując polisę upewnić się, że firma która będzie zapewniać nam usługi ubezpieczeniowe jest wiarygodna. To oznacza że powinna dobrze radzić sobie z obsługą klienta, w tym również podczas likwidacji szkód. Mając tak dobraną polisę – nawet jeżeli dojdzie do pokaźnych szkód – będziemy mogli liczyć na odpowiednie odszkodowanie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%