Nie ulega wątpliwości, że dom musi posiadać odpowiednią ochronę, aby zapobiec szkodliwemu działaniu wszelkich czynników zewnętrznych – szczególnie, jeśli mowa o wodzie. Wilgoć oraz podchodzące wody gruntowe i opadowe, stanową zagrożenie nie tylko fundamentom, ale też ścianom, dachowi i wszystkim innym elementom konstrukcyjnym budynku. Stawiając na izolację przeciwwilgociową pionową, poziomą, albo też przeciwwodną, będziesz w stanie skutecznie zapobiegać nasiąkaniu podłóg oraz fundamentów przez wodę znajdującą się w gruncie.
Nie powinno się w ogóle rozważać tego, czy izolacja murów jest ważnym elementem, nad którym trzeba się pochylić podczas budowy obiektów. To wręcz kluczowy aspekt, ponieważ wilgoć to wróg numer jeden dla materiałów budowlanych, a także dla przegród zewnętrznych, które wznosi się za ich pomocą. Nie można dopuścić do tego, aby mury bądź fundamenty naszego domu zawilgotniały, gdyż w takim środowisku może rozwijać się pleśń lub grzyby. Prawidłowe zastosowanie izolacji może sprawić, że nigdy do tego nie dojdzie. Co warto wiedzieć o izolacji, szczególnie w trakcie budowy domu jednorodzinnego?
Sama izolacja, ale też jej poszczególne warstwy pełnią kluczową rolę w zadaniu, jakim jest ochrona budynku przed niebezpiecznym działaniem zewnętrznych czynników. Jedna z warstw będzie stanowiła zabezpieczenie przed wilgocią. Izolacja przeciwwilgociowa jest warstwą, która zapobiega przenikaniu wilgoci z gruntu do naszego domu. Od czego zależy zatem wybór prawidłowego rodzaju takiej izolacji? W dużej mierze należy tutaj wziąć pod uwagę poziom wód gruntowych, które występują na Twojej działce.
W większości przypadków wygląda to w ten sposób, że przeciwwilgociowa izolacja jest wykonywana na poziomie fundamentów domu. Powinna być zrealizowana jeszcze na etapie budowy obiektu – dlaczego? Jest to po prostu ten moment, kiedy jest wykonanie jest znacznie prostszym zadaniem, niżeli w momencie, kiedy budynek jest już gotowy, a problem z zawilgoceniem ścian poprzez kapilarne podciąganie wody z gruntu już nam doskwiera.
W większości przypadków spotkamy się z tym, że izolacja przeciwwilgociowa będzie podzielona na dwa rodzaje, a to chociażby ze względu na metodę jej układania, a także miejsce, w którym się znajduje. Mowa tutaj zatem o izolacji przeciwwilgociowej poziomej oraz izolacji przeciwwilgociowej pionowej. Na pewno warto wiedzieć, jaką funkcję pełni jedna i druga, a także jakie są ich największe zalety.
W dużym skrócie. Główne zadanie izolacji poziomej jest odgradzanie ściany nadziemnej od ławy fundamentowej bądź ściany podpiwniczenia. Funkcja jaką pełni to ochrona ścian przed podciąganiem wilgoci z gruntu wokół budynku. Izolacja pionowa natomiast, ma zabezpieczać powierzchnię ławy fundamentowej oraz muru, który jest znajduje się w gruncie. Jego zadaniem jest to, aby wilgoć przez nią nie przenikała.
Nastolatkowie na hulajnodze i dramatyczny finał
Selekcja naturalna w praktyce. De bil plus maszyna równa się ojom co tu dramatyzować
Obeznany
23:12, 2025-07-12
Dramat w Glazji poruszył wszystkich. Będą...
W sytuacji zagrożenia wystarczy, że kobieta pokaże napastnikowi zaświadczenie o ukończeniu 4-godzinnego szkolenia i napastnik padnie jak rażony gromem.
Wojas
23:07, 2025-07-12
Jednym kodem wchodził cały Toruń. To koniec
nowy uniwerslny kod to 2137 nie musicie dziekować 🤣🤣🤣🤣
lmao
19:04, 2025-07-12
Region: SUV jechał pod prąd i potrącił sześć osób
Dziennikarskie! Kierowca na pewno miał jakieś imię, a tu nic,tylko że kierowca. Jak Polak coś zrobi to zaraz piszecie ,dlaczego w tym artykule nie ma takiej informacji??
Wy je,bane ku.rwy
18:15, 2025-07-12