Zamknij

Odzież rowerowa na jesień - w co warto się wyposażyć na niesprzyjającą aurę?

10.57, 19.09.2022 materiał partnera

Jesień to piękna pora roku. Z tego powodu nawet w tym okresie wiele osób ani myśli o odstawieniu roweru na dłużej. Jeśli również zaliczasz się do tego grona osób, pamiętaj o tym, aby ubierać się w poprawny sposób.

Jazda na rowerze jesienią

Niezależnie od tego, czy jeździsz na rowerze jedynie rekreacyjnie, czy też robisz to w ramach sportu, musisz zwracać uwagę na odpowiedni ubiór. O tej porze roku sytuacja pogodowa potrafi się momentalnie pogorszyć, co wpływa również na warunki jazdy. Do tego jest po prostu chłodniej, a więc nie możemy doprowadzić do wyziębienia naszego organizmu.

Istnieje kilka zasad, których powinno się przestrzegać w tym okresie. Zanim wyruszysz w drogę, ubierz się na cebulkę. Jeśli będzie Ci naprawdę gorąco, będziesz mógł zdjąć z siebie część odzieży. Wychodząc z domu możesz czuć lekki chłód, pamiętaj jednak, że podczas jazdy, gdy Twoje ciało wejdzie już na pełne obroty, na pewno się rozgrzejesz. Wybierając ubrania, unikaj tych, które wyprodukowano z bawełny. Jest to materiał, który nie odprowadza dobrze potu, przez co po jakimś czasie zrobi Ci się chłodno.

Co założyć na głowę, nogi oraz dłonie

Jesienią zimno będzie naszym największym wrogiem. Dlatego też powinieneś zadbać o odpowiednie rękawiczki. Niektórzy wolą grubsze, inni cieńsze. To kwestia indywidualnych preferencji. Ważne jest natomiast to, aby przez cały czas było Ci ciepło w dłonie. Dobrze jest postawić na model, który będzie dodatkowo ocieplany, a także będzie wodoodporny i wiatroodporny. Zwróć też uwagę na ich rozmiar. Powinny dobrze przylegać do dłoni, ale jednocześnie nie mogą być za ciasne. Wówczas Twoja krew nie krążyłaby prawidłowo, a do tego miałbyś skrępowane ruchy.

Oczywiście musisz ogrzać odpowiednio swoje nogi, począwszy od stóp. Wiele osób poleca do tego celu zakładanie skarpet narciarskich. Faktycznie, mogą być one dobrym rozwiązaniem. Możesz również postawić na ochraniacze na buty, które zakłada się na zwykłe obuwie. Kolejną opcją jest założenie butów trekkingowych. Rozwiązań jest wiele, dlatego warto zdecydować się na takie, które dla Ciebie będzie najbardziej komfortowe.

Jeśli chodzi o głowę, to obligatoryjnie powinieneś zakładać kask, niezależnie od warunków, jakie panują na drodze. Jesienią może on jednak niewystarczająco ogrzewać Twoją głowę. Z tego powodu załóż dodatkowo czapkę lub opaskę. A jeśli danego dnia jest naprawdę zimno, naciągnij na głowę również komin. Może zdarzyć się również tak, że wybierzesz się na rower w wyjątkowo wietrzny dzień. Rozwiązaniem będzie założenie gogli rowerowych, dzięki którym Twoja widoczność nie będzie ograniczona.

Co założyć na tułów

Jak już wspomnieliśmy, z całą pewnością należy ubierać się warstwami. Niezależnie od tego, jakiej odzieży rowerowej potrzebujesz, znajdziesz ją w sklepie sportowym Sportano: https://sportano.pl/odziez-rowerowa/kurtki-rowerowe. W przypadku tułowia dużo będzie zależeć od tego, jakie warunki atmosferyczne aktualnie panują. Jeżeli w sezonie jesiennym planujesz regularną jazdę na rowerze, to najlepiej będzie zaopatrzyć się w następujące rzeczy:

  • Odzież termoaktywna – powinna ona ciasno przylegać do Twojego ciała. Dobrze odprowadza pot, dzięki czemu Twoja skóra będzie sucha. Dodatkowo takie ubranie pozwoli nam zachować odpowiednią temperaturę.
  • Bluza – jest to idealna środkowa warstwa ubioru na „cebulę”. Powinna nas dobrze ogrzewać. Warto zdecydować się na model z zamkiem, aby w razie czego móc ją rozpiąć, gdy wyjdzie słońce i zrobi się cieplej.
  • Koszula rowerowa z długim rękawem – jeśli jesienny dzień będzie wyjątkowo ciepły, to ona powinna wystarczyć Ci jako odzież wierzchnia.
  • Kamizelka – idealny wybór na wietrzne, ale ciepłe dni. To nie tylko ochrona przed wiatrem, ale również dobra wentylacja. Ponadto kamizelka nie będzie ograniczać Twoich ruchów.
  • Kurtka rowerowa – możesz postawić na wiatrówkę lub grubszą kurtkę z membraną. Tę pierwszą zakładaj w chłodniejsze dni, tę drugą, gdy pogoda będzie przypominać już tę zimową.

Dobrze dobrana odzież zwiększy komfort Twojej jazdy, a także sprawi, że Twój organizm nie ulegnie wychłodzeniu. W Sportano znajdziesz ubrania uznanych producentów, dzięki czemu ich jakość będzie na najwyższym poziomie.

Co założyć na nogi

Podczas dobierania swojego wyjściowego ubioru, nie możesz zapominać o nogach. Przez nie również może uciekać ciepło, szczególnie jeśli przytrafi Ci się jazda w deszczu. W chłodne dni możesz postawić na spodnie termoaktywne, oczywiście muszą one przylegać dobrze do ciała. Na nie załóż długie spodnie rowerowe – są one dodatkowo ocieplane, a w dodatku nie krępują ruchów. Istnieje również ich wodoodporna wersja, nie oferuje już tak dużego zakresu ruchu, natomiast znakomicie chroni przed deszczem.

Jesienią nawierzchnie bywają wyjątkowo śliskie. Z tego powodu możesz zastanowić się również nad założeniem ochraniaczy na kolana. Dzięki nim w razie upadku ochronisz swoje nogi i unikniesz nieprzyjemnych urazów. W ciepłe jesienne dni możesz założyć nakolanniki.

Na koniec drobna porada – na piętnaście minut przed wyjściem na rower, połóż rękawiczki i skarpetki na grzejniku. Dzięki temu podczas pierwszych chwil jazdy, zanim Twoje ciało się rozgrzeje, będzie Ci zdecydowanie przyjemniej!

Mamy nadzieję, że tej jesieni uda Ci się nacieszyć oczy pięknymi widokami podczas rowerowych tras. Pamiętaj o odpowiednim ubiorze, a z pewnością będą to miłe wspomnienia, których nie zepsuje uczucie zimna i chłodu.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%