Zamknij

Jak ograniczyć wydatki za energię elektryczną w domu/mieszkaniu? Krótki poradnik

00:00, 15.09.2022 artykuł sponsorowany

W dzisiejszych czasach rachunki za energię elektryczną stale rosną ze względu na skomplikowaną sytuację polityczną, jaka panuje na całym świecie. Chcesz poznać wskazówki na temat tego, jak oszczędzać prąd oraz realnie zmniejszyć rachunki za wykorzystaną energię? Poniżej znajdziesz kilka najciekawszych opcji, dzięki którym realnie ochronisz swoje gospodarstwo domowe przed nadmiernymi podwyżkami.

Oszczędzanie prądu – kilka praktycznych wskazówek

Niemalże w każdym domu używane są urządzenia elektryczne, które pobierają określoną ilość energii z sieci publicznej. Za każdą zużytą kilowatogodzinę musisz zapłacić stawkę określoną w cenniku dostawcy energii. Im dłużej pracują urządzenia elektroniczne w Twoim domu, tym więcej zapłacisz w skali miesiąca za rachunki. Na szczęście masz ogromny wpływ na to, ile w rzeczywistości będą kosztować Cię opłaty za prąd. 

Zanim wyposażysz całą swoją nieruchomość w sprzęt RTV i AGD, koniecznie weź pod uwagę klasę energooszczędności urządzeń – te, które pobierają najmniej energii to takie oznaczone A+++, A++ oraz A+. Obecnie jednak klasy te zostały ujednolicone, a więc wszystkie o wysokim poziomie energooszczędności są oznaczone jako A, natomiast te  pobierające najwięcej prądu G. Poniżej znajdziesz dodatkowo 6 skutecznych sposobów, które pozwolą Ci na ograniczenie zużycia energii elektrycznej w domu:

  1. Przykrywaj garnki pokrywką podczas gotowania na indukcji – dzięki temu potrawy znacznie szybciej się ugotują.
  2. Staraj się używać piekarnika i zmywarki tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne. Te sprzęty zużywają naprawdę dużo prądu.
  3. Używaj trybów EKO w urządzeniach elektronicznych takich, jak np. pralki i suszarki.
  4. Z elektronicznego czajnika w kuchni korzystaj tylko wtedy, kiedy naprawdę tego potrzebujesz.
  5. W miarę możliwości wyłączaj elektronikę, której w danym momencie nie potrzebujesz.
  6. Zamiast kąpieli wybieraj prysznic, dzięki temu zaoszczędzisz ciepłą wodę użytkową.

Powyższe wskazówki to tylko jedne z popularniejszych, które pozwalają realnie zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. Stosuj się do nich, a wypracujesz w skali roku spore oszczędności, które z pewnością odczuje Twój domowy budżet.

Oszczędzanie na rachunkach a ogrzewanie pompą ciepła – czy to możliwe?

Wbrew pozorom rachunki za prąd można ograniczyć nawet podczas użytkowania nowoczesnych pieców grzewczych wykorzystujących energię elektryczną. Możliwość dopasowania indywidualnego czasu pracy tych urządzeń to główne cecha, dla jakiej wiele osób decyduje się na pompy. To także mieszkańcy takiego miasta jak Toruń pompy ciepła chętnie intalują. W Toruniu wielu specjalistów oferuje ich sprzedaż oraz montaż wraz z udzieleniem kompleksowych instrukcji na temat użytkowania.

Kiedy ustawisz pracę pompy ciepła na określone godziny i ograniczysz uruchamianie się grzałek w niepotrzebnych godzinach, możesz realnie obniżyć koszt użytkowania pompy. Ten jest stosunkowo niewielki, gdyż wynosi zaledwie kilka tysięcy złotych w skali roku w zależności od taryfy rozliczeniowej z dostawcą energii.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%