Zamknij

Jakie znaczenie ma nauka języka polskiego w liceum i technikum?

13.25, 16.08.2022 materiał partnera

Liceum to czas, gdy kształtują się zainteresowania naukowe i powoli zaczyna się myśleć o kierunku studiów. Język polski jako przedmiot obowiązkowy na maturze ma szczególnie znaczenie.

Dlaczego język polski jest ważnym przedmiotem?

Poprawna polszczyzna, ładne wysławianie się i czytanie ze zrozumieniem to przydatne umiejętności, a to właśnie na nich opiera się nauka języka polskiego. Język polski to nie tylko kolejny przedmiot do zaliczenia, który jako obowiązkowy na maturze, nabiera szczególnego znaczenia. To jak ktoś mówi, czy umie się poprawnie wyrażać i szybko i wyraźnie czytać, a także to czy rozumie czytany tekst, jest bardzo ważne. Nie tylko w codziennych kontaktach, ale i w ogólnym postrzeganiu drugiej osoby.

Na ogół osoby, które ładnie mówią i posługują się ładną polszczyzną, wiele zyskują w pierwszym kontakcie. Tego wszystkiego można się nauczyć na języku polskim.

Jakie podręczniki przydadzą się do nauki języka polskiego w liceum i technikum?

Zasadniczo wszystkie podręczniki, które potrafią sprawnie przekazać wiedzę z danego okresu literackiego, nie nudzą czytelnika i potrafią usystematyzować wiedzę. Jednym z nich jest podręcznik "Ponad słowami 3", dedykowany uczniom liceum i technikum klasy trzeciej. Opisuje on Młodą Polskę jako epokę literacką i sprawnie łączy w całość nie tylko treści literackie, ale także językowe i kulturowe. 

Podręcznik zawiera ciekawe infografiki oraz ikonografię, dzięki czemu umożliwia wzrokową naukę przedmiotu. Jeśli chodzi o interpretację tekstów, to dzięki ciekawym komentarzom do lektur, daje pole do popisu dla tych uczniów, którzy lubią czytać teksty. Ponadto podręcznik akcentuje wymogi maturalne takie jak krytyczne czytanie, interpretacja, umiejętności językowe.

Jakie inne podręczniki do nauki języka polskiego będą przydatne?

Podręczniki “Ponad Słowami” to także pozostałe serie, czyli “Ponad Słowami 1” i „”Ponad Słowami 2”, a każda z nich dzielona jest na części, zgodnie z epokami literackimi. Te podręczniki umiejętnie łączą tradycję z nowoczesnością i nie zamykają się tylko w epoce, której dotyczą. Wiedza jest podzielona na tematyczne bloki, dzięki temu jest łatwiejsza do przyswojenia. System powtórek, nawiązanie do różnych kontekstów jak kulturowe, historyczne i społeczne sprawiają, że nauka języka polskiego może być prawdziwą przyjemnością.

Język polski jako przedmiot maturalny powinien być priorytetem w programie nauczania, a kluczem do sukcesu będą tu mądre podręczniki i nauczyciel z zapałem i chęcią przekazywania uczniom wiedzy w sposób przydatny i nieszablonowy.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%