Zamknij

Jak opiekować się królikiem?

15:34, 29.07.2022 | materiał partnera

Dla wielu osób króliki kojarzą się z ładnymi, puchatymi zwierzątkami zamkniętymi w klatkach, które nie wymagają zbyt wiele opieki. Staramy się przełamać ten krzywdzący mit i nauczyć ludzi jak dobrze dbać o swojego pupila. Króliki, mimo tego że miewają swoje humory i gorsze dni, to potrafią być bardzo towarzyskimi i uczuciowymi zwierzętami. Jak więc wygląda prawidłowa opieka nad królikiem? Sprawdź!

Więź na lata - ile żyje królik?

Większość z nas jest w stanie oszacować czas życia bardziej popularnych zwierząt domowych, takich jak kot czy pies, jednak ile żyje królik?

Część z osób pewnie postawiłoby na czas życia zbliżony do świnki morskiej, który wynosi między 6 a 8 lat. Jednak w przypadku naszych długouchych przyjaciół ten czas jest prawie dwukrotnie dłuższy - w sprzyjających warunkach są w stanie dożyć nawet do 15 lat, dlatego przed adopcją należy zastanowić się, czy jesteśmy gotowi na tak długą opiekę nad jednym stworzeniem. Dodatkowo króliki są zwierzętami stadnymi, dlatego od razu powinniśmy pomyśleć o przygarnięciu pary osobników.

Królicza dieta to coś więcej niż marchew

Popkultura nierozerwalnie połączyła wizerunek długouchów z jedzeniem marchwi, ale czy jest ona podstawą ich diety? Niekoniecznie!

Aby królik rozwijał się prawidłowo, to potrzebuje siana, które jest podstawą jego diety, a owoce i warzywa są tylko dodatkiem, który powinien być traktowany jako wyjątkowy smakołyk. Do jadłospisu naszych podopiecznych warto włączyć także przysmaki dla królika, które dostarczą mu niezbędnych do funkcjonowania minerałów i witamin, ale także pozwolą na zdzieranie stale rosnących zębów.

Natomiast całkowicie powinniśmy unikać chleba, kapusty i przetworzonego “ludzkiego” jedzenia, dlatego jeśli w domu są dzieci, to powinniśmy zwrócić uwagę czy nie wkładają do klatki cukierków lub chipsów. Tak jak psy nie powinny jeść czekolady, tak z pozoru niewinne przekąski mogą okazać się dla królików zabójcze.

Klatka dla królika - jak ją przygotować?

Aby nasz królik mógł prawidłowo się rozwijać, to musi mieć wystarczająco dużą przestrzeń. Doświadczeni hodowcy sugerują, że na jednego osobnika powinna przypadać powierzchnia co najmniej 100 cm x 80 cm. Jeśli klatka nie jest problemem, to jakie akcesoria dla królika wybrać?

Poidełko - źródło wody, niezbędne dla funkcjonowania każdego organizmu. Dzięki poidełku królik będzie miał dostęp do niej kiedy tylko będzie chciał, bez strachu o to, że nieopatrznie wyleje ją na ściółkę lub zabrudzi podczas codziennych czynności.

Karmnik - to prosta konstrukcja do której możemy wetknąć siano, z której nasz futrzany towarzysz zawsze może skorzystać. Warto pamiętać o tym, że siano służy królikom także do ścierania zębów, co jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania ich organizmu.

Zabawki - to zazwyczaj jakaś forma gryzaka lub interaktywnej kulki. Jeśli szukamy tańszego rozwiązania, to możemy kupić trawiastą kulę, którą nasz podopieczny będzie mógł bezpiecznie przegryźć, lub zainwestować w drewniane warzywa, które starczą na wiele dni.

Strona Kiwizoo.pl ma w swojej ofercie artykuły idealne dla początkujących jak i dla doświadczonych hodowców, nie czekaj i sprawdź!

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%